Moja Gdynia

Moja Gdynia

sobota, 14 kwietnia 2012

Gdynia na weekend...

Tradycyjnie przedstawiamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. 

Promocja albumu Janusza Uklejewskiego "Moja Gdynia"

13 kwietnia br. w Caffe Anioł w Gdyni przy ul. Kilińskiego 6 odbędzie się promocja albumu Janusza Uklejewskiego „Moja Gdynia". Początek o godz. 17.30.
Nieżyjący nestor polskiej fotografii - Janusz Uklejewski - znany artysta, fotografik i reportażysta, pochodzący z Grudziądza, a od wielu lat związany z Gdynią. Zmarł 17 lutego 2011 roku w trakcie prac nad tą książką. Kilka miesięcy później jego dzieło zostało ukończone.
Album przedstawia wybór czarno-białych fotografii Gdyni z różnych lat od końca lat czterdziestych do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dla wszystkich, którzy pamiętają Gdynię z tego przedziału czasowego, będzie to wspaniała wędrówka po swych wspomnieniach i historii miasta, natomiast ci, którzy urodzili się później, ujrzą Gdynię inną niż dziś. „Inną" nie znaczy ani piękniejszą, ani brzydszą. Po prostu inną, z ciekawym klimatem portowego miasta z cumującym transatlantykiem „Batory", ze stoczniami, dziesiątkami statków, okrętów i żaglowców.
W albumie odnajdziemy także wiele fotografii postaci, które wpisały się w historię Gdyni i Pomorza. Być może na zdjęciach odnajdziemy siebie lub swych bliskich...
Organizatorami promocji są: Wydawnictwo Maszoperia Literacka, Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC oraz Caffe Anioł.

Warto przyjść do „TEA-TRALNEJ”

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ul. Bema 26, www.tea-tralna.pl, tel: 666 553 553:
- 13.04.2012 r. godz. 22.00
z cyklu VHS HELL kolejny pokaz filmów klasy B.
W programie: „Deadly Sprawn", reż. Douglas McKeown, 1983. Legendarny horror science fiction i jeden z najlepszych potworów w dziejach kina! Nieopodal małego miasteczka rozbija się przybysz z obcej planety. Jest brzydki, zębaty i cholernie głodny. Na jego drodze staje grupka nastolatków. Czy skończą jako przystawka? Gore, wielki imbir z kosmosu i wspaniała zabawa!
„Dr Alien", reż. David DeCoteau, 1989 Sekskomedia ze stajni Fullmoon Picture. Nazywa się Xenobia, jest blondynką z dużym biustem i uczy w ogólniaku. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nowa nauczycielka biologii jest... kosmitką! Kicz, lata 80., mnóstwo nieuzasadnionej golizny i laserowego fisiu-fisiu!;
 

- 15.04.2012 r. godz. 10.00 z cyklu „TEATRALNY PORANEK DLA DZIECI" Teatr KLAPA „SŁOWIK". Teatr KLAPA czyli Koperek i Kminek prezentuje spektakle teatralne dla dzieci. W najbliższą niedzielę zaprezentują przedstawienie „SŁOWIK".
Słowik, niepozorny mały ptaszek obdarzony cudownym głosem zainspirował Koperka i Kminka do bliższego przyjrzenia się "koledze po fachu". Jak zwykle przewrotna adaptacja bajki J. Ch. Andersena pełna jest niespodzianek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Jednak przekaz pozostaje ten sam co u Andersena. Najważniejsza jest wolność i radość życia. Na nic pałace i piękne ogrody, gdzie nawet ptak musi śpiewać, jak mu Pan każe...
Wstęp 10 zł.
Kibice Arki Gdynia wspólnie przeciw białaczce
Kibice Arki Gdynia oraz Fundacja DKMS Polska zapraszają w sobotę 14 kwietnia 2012 r. na Dzień Dawcy Szpiku. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się na Stadionie Arki Gdynia przy ul. Olimpijskiej 5 w godz. 14.30-17.30.
Gdyńska akcja dedykowana jest Maciejowi Bukowskiemu. W ubiegłym roku w maju organizowaliśmy w Gdyni podobną akcję w poszukiwaniu dawcy szpiku dla niego. Udało się. Obecnie Maciej jest 2 miesiące po przeszczepie. Powoli wraca do zdrowia i normalnego życia. Kibice Arki napisali mu: „Macieju, Żółto-Niebieski Bracie, Jesteśmy z Tobą! Wracaj do zdrowia! Nigdy nie zostaniesz sam.” i postanowili zorganizować „Dzień Dawcy Szpiku na Stadionie Arki Gdynia”.
W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od osoby niespokrewnionej nie znajduje swego „genetycznego bliźniaka”. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.

W Polsce zarejestrowanych jest 300 000 potencjalnych dawców – ponad 211 000 w Fundacji DKMS Polska. W ciągu trzech lat jej działalności 156 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik kostny, dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.
Przypominamy, że decyzja o rejestracji nie może być emocjonalna, ale racjonalna. Odmowa oddania szpiku oznacza odebranie komuś nadziei na życie.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg lub bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Wszyscy chętni do uczestnictwa w akcji powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
I Ty możesz uratować czyjeś życie. Przyłącz się do walki z białaczką.

Jeśli oddawałeś ostatnio krew, również możesz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.


Więcej informacji na stronie:
www.dkms.pl
Dwudniowe warsztaty tworzenia graffiti w Gdyni
W najbliższy weekend, 14 i 15 kwietnia br. Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni organizuje warsztaty tworzenia graffiti czyli morski street art. Wszystkich zainteresowanych Centrum zaprasza w godz. 11.00-15.00 do swojej siedziby przy ul. Jana Pawła II 5.
Celem dwudniowych spotkań jest próba przekształcenia dotychczasowej, estetycznie zapomnianej ściany Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni w pole ekspresji artystycznej. Aby wziąć udział w warsztatach nie trzeba posiadać umiejętności plastycznych. Jedyne, czego trzeba to odrobina wyobraźni i chęci zmiany otaczającej rzeczywistości. Trochę wolnego czasu i cierpliwości.
Warsztaty przebiegać będą dwuetapowo, pod okiem studentów Akademii Sztuk Pięknych.
14 kwietnia uczestnicy przygotują szablon do odbicia na ścianie. Obowiązuje tylko jedna zasada: projekty mają się odwoływać do tematyki marynistycznej.
A 15 kwietnia przygotowany szablon zostanie utrwalony za pomocą farby w sprayu na ścianie
CWMu.
Koszt kursu to 20 zł. W cenie nocleg, który nie jest obowiązkowy.
Preferowany wiek uczestników 16-30 lat. Osoby niepełnoletnie powinny zabrać ze sobą zgodę rodziców na udział w warsztatach. Ilość miejsc ograniczona.
Więcej szczegółów na stronie: http://cwm.zhp.pl
W niedzielę - legendy Gdyni z okna kolorowego autobusu
W najbliższą niedzielę, 15 kwietnia 2012 r. odwiedzi Gdynię kolorowy autobus Polskiej Organizacji Turystycznej.
Z jego pokładu pasażerowie będą mogli podziwiać elementy dwóch efektownych gdyńskich projektów turystycznych: legend gdyńskiej historii - modernizmu i dziedzictwa morskiego. W programie odwiedziny miejsc znanych i mniej popularnych, wszystko z fachowym komentarzem, barwną narracją, anegdotą. Przewidziano również konkursy z nagrodami, okolicznościowe pamiątki, materiały promocyjne. Nie zabraknie pamiątkowych zdjęć oraz szansy na przedstawienie własnego, emocjonalnego bagażu przeżyć i wspomnień związanego z Gdynią.

Kolorowy autobus będzie czekał na chętnych 15 kwietnia o godz. 10.00 na parkingu przed Urzędem Miasta. Zabierze 50 pierwszych osób. Podróż będzie bezpłatna.
Trzygodzinna wycieczka prowadzić będzie dzielnicami: Grabówek, Oksywie, Śródmieście, Kamienna Góra. Autobus zatrzymywać się będzie na następujących przystankach:
- godz. 10.00
- Urząd Miejski w Gdyni (zbiórka od godz. 9.45);
- godz. 10.15
- I przystanek - Gdynia Grabówek kompleks modernistycznych budynków Obozu Emigracyjnego;
- godz. 10.40
- II przystanek - Gdynia Oksywie - kościół św. Archanioła;
- godz. 11.10
- III przystanek - Zabytkowy zespół budynków Dowództwa Floty, obecnie Komenda Portu Wojennego w Gdyni;
- godz. 11.35
- IV przystanek - modernistyczny kościół garnizonowy MW proj. prof. Mariana Lalewicza;
- godz. 11.55 - V przystanek - Gdynia PORT (zabytkowa architektura portu oraz historia budowy Portu);
- godz. 12.20
- VI przystanek - Gdynia Śródmieście - przejazd autokarem przez zabytkowe Śródmieście, w tym Skwer Kościuszki, Molo Południowe, a także wjazd na Kamienną Górę, pętla wokół Śródmieścia Gdyni;
- godz. 13.00
- VII przystanek - Gdynia Wzgórze - przy zespole budynków Zakonu Franciszkanów.
Zainteresowani będą mogli dojechać kolorowym autobusem aż na Gdańskie Targi Turystyczne, które odbywają się w obiektach MTG w Oliwie przy ul. Beniowskiego. Wycieczka po szlakach gdyńskich legend to właśnie element Targów Turystycznych organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną. Gdyński etap przygotowuje Agencja Rozwoju Gdyni we współpracy z miastem, w ramach działań popularyzujących flagowe projekty turystyki kulturowej - Gdyński Modernizm oraz Legendę Morską Gdyni.
Organizatorem jest Agencja Rozwoju Gdyni i Polska Organizacja Turystyczna.Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza 15 kwietnia o godz. 12.00 na szósty Krakowski Salon Poezji w Gdyni - „Najpiękniejsze wiersze Zbigniewa Herberta".

 

„Głęboki pesymista o wielkiej pogodzie ducha. Nurtowany zwątpieniem i pozbawiony złudzeń co do Życia i Świata, a także Historii i Sztuki, widzący los człowieka w jak najczarniejszych barwach, a przy tym, na przekór temu, zachowujący wiarę - poniekąd irracjonalną - w istnienie jakiegoś ładu i sens komunikacji: służenia ludziom Słowem." Tak o Zbigniewie Herbercie i jego poezji pisał Antoni Libera w swoim eseju „Jedyny w swoim rodzaju".
 

Wszystkich Państwa, którzy chcą bliżej poznać poezję Herberta, przypomnieć sobie „Przesłanie Pana Cogito", napawać się „wonią starych książek", smakować „potęgę smaku" serdecznie zapraszamy. Znane i mniej znane wiersze Zbigniewa Herberta przeczytają aktorzy Teatru Miejskiego: Agata Moszumańska, Elżbieta Mrozińska oraz Grzegorz Wolf.
Wstęp wolny, po wcześniejszym odbiorze wejściówek w kasie teatru.
 

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ul. Bema 26. Kasa biletowa: 58 660 59 46 czynna: wtorek - piątek: 11.00-19.00, sobota - niedziela: 15.00-19.00 i zawsze na godzinę przed spektaklem.
www.teatrgombrowicza.art.pl
.

Niedziela Melomana

15 kwietnia 2012 r. o godz. 16.00
w ramach cyklu koncertów Niedziela Melomana w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii w Kalinigradzie pod dyrekcją Aleksandra Andreyeva. W programie: Aleksander Glazunow - Novelette op. 15, Alfred Schnittke - Suita w dawnym stylu, Sergiusz Prokofiew - Wizje ulotne (opr. R. Barszaj), Dymitr Szostakowicz - Elegia i Polka.
Prowadzenie koncertu: Konrad Mielnik.
 

Koncert w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2012. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie teatru. Rezerwacja pod nr tel. 58 660 59 46.
Orkiestra Kameralna Filharmonii w Kaliningradzie - zespół powstał w roku 1991 stworzony przez grupę wybitnych instrumentalistów wywodzących się z działającej w Kaliningradzie Państwowej Filharmonii. Orkiestra bardzo szybko zdobyła uznanie zarówno w Rosji - prestiżowa nagroda Priznanie - jak i za granicą. Szczególnie udane były trasy koncertowe i udział w wielu festiwalach w Rosji, Szwecji, Francji, Niemczech i na Litwie.
Orkiestra koncertowała także w Czechach, Austrii, Hiszpanii, Grecji i Portugalii. Nagrana dla francuskiej firmy Calliope płyta z utworami Dymitra Szostakowicza otrzymała cenioną nagrodę SHOCK - odkrycie roku.
Repertuar orkiestry obejmuje okres od baroku do muzyki współczesnej, zespół bierze również udział w koncertach muzyki popularnej i jazzowej.
Orkiestra ma na swoim koncie wiele prawykonań utworów zarówno kompozytorów rosyjskich, jak i zagranicznych. Szefem orkiestry jest skrzypek, Zasłużony Artysta Rosji - Aleksander Andreyev.


Kolejna Giełda Kolekcjonerska w Gdyni

W niedzielę, 15 kwietnia 2012 r. w godz. 10.00 - 14.00
w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 (poziom wejściowy) odbędzie się kolejna Giełda Kolekcjonerska.

To gratka dla kolekcjonerów i początkujących zbieraczy oraz dla wszystkich miłośników staroci i przedmiotów z duszą. Będzie można podziwiać antyki i przedmioty z duszą oraz wymieniać się nimi.


Wstęp wolny.


Organizatorami wydarzenia są Gdyński Klub Kolekcjonerów i Muzeum Miasta Gdyni.
W Klubie Filmowym... bez reklam i popcornu

Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w najbliższy weekend (13 – 15 kwietnia) na pokazy filmów:
13 kwietnia (piątek) 2012 - godz. 18:00 - "Ostatnia miłość na ziemi"

13 kwietnia (piątek) 2012 - godz. 20:00 - "Ostatnia miłość na ziemi"

14 kwietnia (sobota) 2012 - Festiwal Filmów Harcerskich

15 kwietnia (niedziela) 2012 - godz. 18:00 - Lo-li-ta. Nieletnia femme fatale w kinie (18:00 - "Kochanek", 20:15 - "Lollipop Monster")
- przegląd współorganizowany z kwartalnikiem "Bliza".
„Ostatnia miłość na ziemi”

reżyseria: David Mackenzie
występują: Eva Green, Ewan McGregor
szczegóły: dramat/romans, Dania,
Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, 2011, 92 min.

„Ostatnia miłość na Ziemi” to oryginalne połączenie zmysłowego romansu i kina katastroficznego. W rolach głównych Ewan McGregor („Debiutanci”, „Autor widmo”) i Eva Green ("Casino Royale") jako nieznajomi, którzy spotykają się przypadkowo i szaleńczo w sobie zakochują. Wkrótce świat stanie w obliczu tajemniczego zagrożenia, mogącego być końcem ludzkości. Film wyreżyserował David Mackenzie – jeden z najciekawszych brytyjskich twórców młodego pokolenia, autor „Młodego Adama” i „Hallama Foe”. „Ostatnia miłość na Ziemi” zadebiutowała na festiwalu w Sundance w 2011 roku, gdzie stała się jednym z najbardziej dyskutowanych tytułów. Na festiwalu w Edynburgu zdobyła prestiżową nagrodę za najlepszy brytyjski film roku.
Cena biletu 10 zł.
LO-LI-TA. NIELETNIA FEMME FATALE W KINIE
Wiosenne spotkanie spod znaku przeglądów organizowanych przez Klub Filmowy i „Blizę. Kwartalnik Artystyczny” przeniesie Państwa w świat filmowych lolitek oraz nieletnich nimfetek, zawsze budzących kontrowersje swoim pojawieniem się na ekranie. Tradycyjnie będzie można zobaczyć dwie produkcje. Pierwsza z nich – „Kochanek” w reżyserii Jean-Jacques Annaud, fabularnie bez wątpienia zbliża się do historii słynnej Lolity, którą znamy równie dobrze z powieści Vladimira Nabokova, co ze słynnych ekranizacji samej książki. Niemniej, w losach nastoletniej dziewczyny, wdającej się w romans z dużo starszym Chińczykiem, należy szukać swoistego odbicia doświadczeń pisarki Marguerite Duras – ważnej postaci francuskiej Nowej Fali. Podczas gdy rozgrywający się w azjatyckich sceneriach obraz urzeka poetyckimi zdjęciami czy niespiesznym tempem narracji, druga z propozycji – „Lollipop Monster” jest popkulturową zabawą z formą i utrwalonymi w kulturze wręcz ikonicznymi przedstawieniami. Autorka – Ziska Riemann, nie waha się bowiem mówić o nastoletniej seksualności bez stosowania półtonów bądź niedomówień.
Bilety: 10 zł – film, 15 zł – karnet.


źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz