Moja Gdynia

Moja Gdynia

wtorek, 1 maja 2012

37 Gdynia Film Festival już w poniedziałek !


Już za tydzień, 7 maja (poniedziałek), rozpoczyna się święto polskiego kina, czyli 37. Gdynia Film Festival, który potrwa do 12 maja. Co istotne – bogaty program przygotowano nie tylko dla „ludzi z branży”, ale również dla szerokiej publiczności. Na ucztę z dziesiątą muzą organizatorzy zapraszają do Multikina (ul. Waszyngtona 21), a także Klubu Filmowego (ul. Waszyngtona 1), kinoteatru „Grom” na Oksywiu i na plażę miejską.

Do Konkursu Głównego zgłoszono ponad 30 filmów. Wybrano 13 tytułów, które powalczą o Wielką Nagrodę Złotych Lwów. Szanse na laury będą mieli też młodzi filmowcy – najlepsza etiuda fabularna zdobędzie w Konkursie Młodego Kina Nagrodę im. Lucjana Bokińca, natomiast najlepszy film Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego wybiorą widzowie w plebiscycie publiczności.

Już wiadomo, że Platynowe Lwy – nagrody specjalne przyznawane za całokształt dokonań twórczości – po raz pierwszy otrzymają nie reżyserzy, ale dwaj wybitni operatorzy – Jerzy Wójcik i Witold Sobociński.

Festiwalowe projekcje to nie tylko konkursy, ale także pokazy w Panoramie Polskiego Kina, sekcje: „Polonica” z filmami zagranicznymi, wyprodukowanymi z udziałem polskich twórców, „Czysta klasyka”„Dzieła nieznane”, w której organizatorzy przypomną nieco zapomniane już filmy znakomitych reżyserów. z arcydziełami rodzimej kinematografii zrekonstruowanymi cyfrowo i

W tym roku gdyński festiwal rozpoczyna współpracę z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty. W sekcji „Na horyzoncie: Rumunia” pokazane zostaną najciekawsze, nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach rumuńskie filmy ostatnich lat.

Tradycyjnie już na plaży miejskiej w Gdyni odbędzie się plener filmowy „Film od morza”, w tym roku pod hasłem „Fair play”. W trzy festiwalowe wieczory, 9-11 maja, o godz. 21.30, zaprezentowane zostaną fabuły o tematyce piłkarskiej, które przygotują widzów na emocje związane ze zbliżającymi się mistrzostwami Euro 2012.

Jak co roku podczas festiwalu zaprezentowane zostaną krótkie metraże twórców związanych z Gdynią. Projekcje „Filmów z Gdyni” odbędą się 10 maja w Multikinie. Początek – godz. 13.00.

Podobnie jak w 2011 r. widzowie będą mogli uczestniczyć w serii mistrzowskich lekcji z filmowcami. Wisienką na torcie wśród spotkań z ludźmi filmu będą dwudniowe warsztaty poprowadzone przez Syda Fielda, nazywanego hollywoodzkim „guru scenarzystów” oraz wykład znakomitego konsultanta scenariuszowego – Christophera Voglera.

Gdynia Film Festival to także wystawy. W Teatrze Muzycznym będzie można obejrzeć „Plakaty do filmów, których nie było” autorstwa Andrzeja Dudzińskiego, który z pasją tworzy plakaty do filmów, które nigdy nie powstały, a w Muzeum Marynarki Wojennej Henryk Pietkiewicz zaprezentuje „Portrety” – kolejną już na gdyńskim festiwalu serię zdjęć osób związanych z polską kinematografią.

Gdyński festiwal jak co roku nie zapomina o najmłodszych widzach. „Gdynia Dzieciom”, poza siedzibą festiwalu, zawita do: Elbląga, Tczewa, Lęborka i Cieplewa. Kolejnym przeznaczonym dla najmłodszych projektem jest „Uśmiechnij się”. Na specjalnej, wersji festiwalowego plakatu Marek Wysoczyński – twórca Światowego Archiwum Uśmiechów – będzie zbierał „uśmiechnięte” autografy uczestników 37. GFF, a mali pacjenci Szpitala Miejskiego w Gdyni rysować będą uśmiechy wraz z Prezydentem Miasta Wojciechem Szczurkiem i gościem specjalnym.

Na widzów czeka także seria specjalnych pokazów filmowych oraz pierwsza edycja Gdynia Beach Polo Cup – charytatywnego meczu polo, który rozegrany zostanie na gdyńskiej plaży.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.festiwalgdynia.pl .

źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz