Moja Gdynia

Moja Gdynia

wtorek, 1 maja 2012

Długi , majowy weekend...


2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, a 3 maja 221. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oprócz patriotycznych uroczystości początek miesiąca to także czas tradycyjnych „majówek”. Przypominamy propozycje na spędzenie wolnego czasu w Gdyni.1 maja (wtorek)

Pierwszy wycieczkowiec

Jutro, 1 maja (wtorek), ok. godz. 13.00 do gdyńskiego portu zawinie ponad 250-metrowy statek pasażerski „MSC Lirica”, który rozpocznie tegoroczny sezon wycieczkowców. Przy Nabrzeżu Francuskim cumować będzie do godz. 18.00.

„MSC Lirica” pływa pod panamską banderą. Na pokład może zabrać 2 200 pasażerów w 780 kabinach. Załogę stanowi 760 osób. Na statku jest m.in. kilka barów i restauracji, dwa baseny, pole do minigolfa, ścieżka do joggingu i teatr na 713 osób. 

W tym sezonie „MSC Lirica” przypłynie do Gdyni tylko raz, więc tym bardziej warto wybrać się do portu.


Tramwaj wodny

1 maja rusza sezon tramwajów wodnych, na razie w ograniczonej skali. W dniach 1-6 maja oraz w pozostałe majowe weekendy mieszkańcy Gdyni i turyści będą mogli podróżować do Jastarni, czując wiatr we włosach i podziwiając nadmorskie widoki.

Z Gdyni jednostka wypływać będzie o godz.: 9.30, 13.00 i 17.00. Powrót z Jastarni o godz.: 11.15, 15.15 i 18.45.

Ceny biletów: normalny – 14 zł, ulgowy – 7 zł. Opłata za przewóz roweru – 3 zł.

UWAGA! Połączenie autobusowe Jastarnia – Hel
PKS w Wejherowie zapewni stałe połączenie autobusowe z Jastarni do Helu i z Helu do Jastarni, które będzie skomunikowane z majowymi tramwajami wodnymi. Odjazdy z Jastarni bezpośrednio po rejsach z Gdyni o godz. 9.30 i 13.00. Odjazdy z Helu o godz. 14.00 i 18.00 na rejsy z Jastarni do Gdyni o godz. 15.15 i 18.45. Cena za przejazd w jedną stronę 5,50 zł – bilet normalny. Na trasie będzie jeździć autobus piętrowy.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.zkmgdynia.pl .


2 maja (środa)

Dzień Flagi

2 maja (środa) to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto obchodzone w Polsce od 2004 r. Gdyńskie uroczystości odbędą się na Skwerze Kościuszki przy Płycie Marynarza Polskiego. Początek – godz. 12.00.


Otwarte koszary

Z okazji Dnia Flagi Marynarka Wojenna zaprasza 2 maja (środa) na dzień otwartych koszar w 3. Flotylli Okrętów w Gdyni Oksywiu (rondo Bitwy pod Oliwą). Jednostki będzie można zwiedzać w godz. 10.00-16.00.


Muzeum w akcji!

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza 2 maja (środa) na serię kulturalnych i edukacyjnych działań związanych z emigracją, podróżami i żeglugą morską pt. „Muzeum w akcji!”. Data nie jest przypadkowa, ponieważ obchodzony będzie wówczas Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Podczas wielu ciekawych i niestandardowych akcji będzie można poznać historyczne powiązania Gdyni z ruchem emigracyjnym, dowiedzieć się: jaką rolę odgrywał na przestrzeni lat gdyński Dworzec Morski, jak zbudować statek i kreatywnie wykorzystać mapę oraz co oznaczała gorączka złota.

W programie: wspólne malowanie wielkiego modelu statku transatlantyckiego, warsztaty artystyczne projektowania portfeli ze starych map, wykład o kulinarnych kulisach polskich, gra miejska odkrywająca emigracyjną przeszłość Gdyni ukrytą w przestrzeni miasta, wyjątkowy pokaz filmu niemego na „Darze Pomorza” z improwizowaną muzyką.

Ster na kolor
Dworzec Morski, ul. Polska 1, godz. 12.00-17.00

Akcja malowania wielkiego statku transatlantyckiego w Dworcu Morskim. Jego makieta zostanie zbudowana według zasad nowoczesnego wzornictwa i przy użyciu ekologicznych materiałów budowlanych m.in. drewna i tektury. Uczestnicy wydarzenia pomalują model pod okiem projektantów Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo.

Transatlantyk od kuchni
Dworzec Morski, ul. Polska 1, godz. 16.00-17.30

Wykład kulinarny poświęcony jedzeniu, zwyczajom serwowania dań oraz charakterystyce restauracji na polskich statkach pasażerskich m.in. M/S „Piłsudski” i  M/S „Batory” w latach 30. Prezentacji towarzyszyć będzie wyjątkowo smakowita degustacja wybranych zimnych zakąsek z oryginalnych przedwojennych kart menu. Prowadzenie: Barbara Męczykowska – słuchaczka Studium Doktoranckiego Historii na Uniwersytecie Gdańskim, pracuje nad rozprawą doktorską na temat zwyczajów żywieniowych w II RP.

Poznaj Dworzec Morski
Dworzec Morski, ul. Polska 1, godz. 12.00-16.00 (grupy co 30 min.)

Spacer po zabytkowym budynku portowym, obsługującym w przeszłości zamorski ruch pasażerski. Prowadzenie: Marcin Szerle – gdynianin, historyk i przewodnik turystyczny po Trójmieście, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Gra miejska – Śladami emigranta
Plac Grunwaldzki przy Teatrze Muzycznym, od godz. 12.00 – zgłoszenia, godz. 13.00 – start

Rywalizujące ze sobą zespoły będą przemierzać miasto i rozwiązywać zadania w jak najkrótszym czasie. Przy pomocy map i tekstów uczestnicy rozszyfrują zagadki związane z architekturą, urbanistyką i historią portu w Gdyni. W różnych punktach miasta wskazówek udzielać będą specjalni informatorzy, przebrani w charakterystyczne stroje z okresu międzywojennego. Zespoły, które zdobędą najwięcej punktów, otrzymają atrakcyjne nagrody! Koncepcja: Paweł Różyński – gdynianin, pasjonat historii miasta, prowadzi serwis internetowy popularyzujący wiedzę o Gdyni.

Warsztaty – Projektuj z mapą!
Dworzec Morski, ul. Polska 1, godz. 12.00-17.00

Warsztaty artystyczne projektowania oraz szycia portfeli i torebek podróżnych z dawnych map i starych atlasów geograficznych. Prowadzenie: Dominik Rudasz, Natalia Osuch – młodzi trójmiejscy artyści, prowadzą liczne warsztaty z twórczego recyclingu i upcyclingu dla dzieci i młodzieży.

Widowisko filmowe – Film w żagle
Nabrzeże Pomorskie przy „Darze Pomorza”, al. Jana Pawła II, godz. 21.00-22.30

Plenerowy pokaz kina niemego na statku „Dar Pomorza” z muzyką na żywo. Widzowie obejrzą „Gorączkę złota” z 1925 roku w reżyserii Charliego Chaplina przy dźwiękach muzycznych improwizacji  w wykonaniu zespołu Wojtek Mazolewski Quintet.

„Gorączka złota” – legendarny Włóczęga, tym razem jako samotny i cherlawy poszukiwacz złota, dołącza do krzepkich, rosłych mężczyzn i ich gorączkowej gonitwy w nieznane. Niezwykle barwna chaplinowska komedia, w której błyskotliwa i przewrotna fabuła staje się pretekstem dla całej serii klasycznych filmowych gagów.

Wojtek Mazolewski Quintet – jeden z ciekawszych współczesnych polskich zespołów jazzowych w składzie: Oskar Torok – tr, Marek Pospieszalski – sax, Joanna Duda – piano, Michal Bryndal – dr, Wojtek Mazolewski – bas.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.muzeumemigracji.pl .


Optyczne czary mary w gdyńskim EXPERYMENCIE

 

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza 2 maja (środa) oraz w dniach 4-6 maja (piątek-niedziela) do wspólnego eksperymentowania. Oprócz stałej wystawy na gości czeka nowa, interaktywna ekspozycja „Kalejdoskop – Przewrotne OKO” prezentująca fascynujące zjawiska ze świata optyki.

 

Wystawę tworzy ponad 30 stanowisk prezentujących zjawiska ilustrujące m.in.: powstawanie pozornych i rzeczywistych obrazów, załamanie światła czy trójwymiarowe widzenie. Ekspozycja pomaga zrozumieć działanie aparatu fotograficznego czy światłowodu, tajniki luster, a także powstawanie trójwymiarowego obrazu.

 

Na gości czekają:

- największy w Polsce kalejdoskop o długości prawie 2,5 m;

- magiczny sześcian, czyli iluzja znikającej ręki;

- zamiana twarzy – płynna zamiana obrazów twarzy między dwoma osobami;

- lustrzane 3D – w pełni trójwymiarowy obraz bez wykorzystywania okularów;

- kolorowe promienie, czyli „nawijanie” światła na szpulkę.

 

Wystawa została przygotowana z myślą zarówno o dzieciach, jak i dorosłych. Stworzyli ją pasjonaci fizyki i dydaktyki: mgr inż. Krzysztof Horodecki i dr Bogdan Zajdziński – nauczyciele, dyrektorzy szkół z wieloletnim stażem.

UWAGA! 1 maja (wtorek) oraz 3 maja (czwartek) Centrum Nauki EXPERYMENT będzie nieczynne.

Informacje o biletach i godzinach otwarcia na stronie internetowej: www.experyment.gdynia.pl .


3 maja (czwartek)

Święto Konstytucji

3 maja (czwartek) przypada  221. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poniżej program gdyńskich uroczystości.

- godz. 8.00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach MW RP w Porcie Wojennym Gdynia;
- godz. 9.30-10.30 – uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z modlitwami ekumenicznymi w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu;
- godz. 10.00-11.20 – uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele NMP przy ul Świętojańskiej;
- godz. 11.20-11.30 – przemarsz uczestników uroczystości ul. Świętojańską oraz Żwirki i Wigury pod pomnik Konstytucji 3 Maja przy ul. Słowackiego;
- godz. 11.30-11.50 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Tu można kupić flagi!

Niech w te dni nasze miasto wygląda uroczyście. Oto lista punktów, w których można kupić w Gdyni flagi narodowe: sprzedaż detaliczna – Urząd Miasta Gdyni, kiosk (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54); Miejska Informacja (ul. 10 Lutego 24); Księgarnia św. Pawła (ul. Armii Krajowej 26); Suweniry Gdyni (ul. 3 Maja 19/1); Kinga (ul. Wójta Radtkego 36/40, Box 11); Katrin S.C. (ul. Wójta Radtkego 29/35); sklep harcerski „Druhna” (ul.10 Lutego 23); PHU „Clipper”  (al. Jana Pawła II 11); „Smart” (al. Jana  Pawła II 5); In medio (Multikino, al. Jana Pawła II 14); „Cepelia” (ul. Świętojańska 2/4); „Ars Christiana” (ul. 10 Lutego 35); sklep „Desant” (ul. Portowa 4); sprzedaż hurtowa – hurtownia „Polus”  (ul. Warszawska 28-30).


Pod żaglami z gen. Mariuszem Zaruskim

Prezydent Miasta Gdyni i Zarząd Yacht Klubu Polski Gdynia zapraszają 3 maja (czwartek) o godz. 16.00 na uroczyste podniesienie bandery i otwarcie sezonu żeglarskiego 2012, połączone z odsłonięciem pomnika gen. Mariusza Zaruskiego, który po renowacji stanął na terenie klubu. Uroczystość odbędzie się przed budynkiem YKP (od strony portu jachtowego im. Gen. M. Zaruskiego).

W programie:
- oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego 2012, podniesienie bandery YKP Gdynia;
- odsłonięcie pomnika gen. M. Zaruskiego;
- ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych pt. „Pod żaglami z gen. M. Zaruskim”;
- wręczenie nagród wyróżnionym uczniom;
- otwarcie wystawy pokonkursowej;
- spotkanie klubowe.

Generał Mariusz Zaruski (urodził się 31 stycznia 1867 r. w Dumanowie, zmarł 8 kwietnia 1941 r., zamęczony w więzieniu NKWD w Chersoniu na Ukrainie) – pionier polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego. Postać wszechstronna – fotografik malarz, poeta i prozaik. Marynarz, żeglarz i podróżnik. Konspirator, zesłaniec, legionista, ułan, wreszcie generał Wojska Polskiego i adiutant prezydenta RP. Taternik, grotołaz, ratownik, instruktor i popularyzator narciarstwa i turystyki górskiej. Współzałożyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w 1909 r. Instruktor harcerski ZHP i wychowawca młodzieży. Przez całe życie poświęcał się intensywnej działalności państwowej i społecznej. Był jednym z miłośników żeglarstwa, którzy w 1924 r. powołali Yacht – Klub Polski. Wybrano go na pierwszego komandora tej organizacji.


Dobre po polskie

Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 3 maja (czwartek) o godz. 18.00 na koncert pt. „Dobre bo polskie”.

W programie polskie arie i pieśni m.in. z oper „Halka”, „Hrabina” oraz popularne przedwojenne piosenki: „Walc Francois”, „Ja się boję sama spać”, „Na pierwszy znak”, „Nie kochać w taką noc to grzech”.

Wystąpią: Anna Osior i Daniel Saulski – śpiew, Paulina Leda – akompaniament.
Wstęp: 15 zł. Rezerwacje pod nr. tel. 58 661 30 96, od poniedziałku do soboty w godz. 13.00-17.00.


4 maja (piątek)

Prezentacja turystyczna Rostoku

4 maja (piątek) w godz. 16.00-20.00 na Placu Grunwaldzkim w Gdyni odbędzie się ROADSHOW 2012 – prezentacja oferty turystycznej Rostoku.

Przedstawiciele niemieckiego ośrodka turystycznego, agencji rozwoju gospodarczego i organizacji „Hanse Sail” będą zachęcać do spędzenia wakacji i urlopu w Rostoku. Gdynianie i goście miasta dowiedzą się, jakie atrakcje turystyczne i kulturalne czekają na nich w Rostoku, a także otrzymają informacje o noclegach oraz możliwości podróży promem z Gdyni do Rostoku.

Odbędzie się także losowanie nagród. Do wygrania weekendowy pobyt w Rostoku oraz bilet wstępu do zoo dla całej rodziny.


DAYGLOW – muzyka, taniec i kolor

Spektakularne przedstawienie łączące energetyczną muzykę, sztukę, taniec, elektryzujące efekty specjalne i… kąpiel w farbie. Takie atrakcje czekają 4 maja (piątek) w Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni (ul. Kazimierza Górskiego 8) podczas kolorowej  imprezy  DAYGLOW, w godz. 17.30-4.00.

Wystąpią: R3HAB – holenderski Dj, jeden z najbardziej znanych remixerów światowej sceny muzycznej, Sidney Samson – Dj z Holandii, jeden z prekursorów muzyki Dutch house, polski duet GLASSESBOYS, prezentujący  połączenie melodyjnych, klubowych i energetycznych brzmień, wraz ze światowej sławy wokalistką Angie Brown, holenderski duet BassJackers, bracia z Rosji Matisse&Sadko oraz Jonas Stenberg.

Gośćmi specjalnymi będą: Mat Grabowski i Darek Lichacz. Support: Chocolate Lollipops, Sucre D’orge i Dabek.

Pomysł na tego typu zabawę zrodził się wśród studentów w USA. Dayglow to impreza podczas której uczestnicy zabawy oblewani są specjalną, fluorescencyjną farbą. Bez obaw - farba jest zmywalna i nietoksyczna, a wystrzeliwana jest ze specjalnych armatek umieszczonych na scenie.

Bilety w cenie 120 zł do kupienia: na wlotki.pl, ticketpro.pl, w salonach Empik oraz w kasie Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia”.

Trailer Dayglow 2012http://www.youtube.com/watch?v=nvpSOFQcp1c . Więcej informacji na stronach internetowych: www.facebook.com/DayglowPoland oraz www.dayglowtour.com .5-6 maja (sobota-niedziela)

Zwiedzanie okrętów

Marynarka Wojenna zaprasza 5 i 6 maja (sobota-niedziela) w godz. 10.00-16.00 na zwiedzanie niszczyciela min i trałowca przy molo MW w Basenie Prezydenta (w pobliżu ORP „Błyskawica”).


6 maja (niedziela)

Koncert w Cyganerii

Kawiarnia Cyganeria w Gdyni (ul. 3 Maja 27) zaprasza 6 maja (niedziela) na koncert zespołu „KINKI”. Początek – godz. 20.00.

W zespole grają i śpiewają: Bartek Laskowski – gitara, Tomek Tłuszczak – bębny, Marcin Drewczyński – bass, Piotrek Dunajski – puzon.

Wstęp wolny.I tradycyjnie co w Klubie Filmowym…

Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza do 2 maja na pokazy dwóch filmów: „Połów szczęścia w Jemenie” i „Wyspa skazańców”.


„Połów szczęścia w Jemenie”

reżyseria: Lasse Hallstrom
występują: Emily Blunt, Ewan McGregor, Kristin Scott Thomas
szczegóły: dramat/komedia/romans, Wielka Brytania, 2011, 107 min.

Pełna ciepłego humoru produkcja Simona Beaufoya - autora scenariuszy do takich filmów, jak: „Slumdog. Milioner z ulicy”, „127 godzin” oraz Lasse'a Halströma - reżysera „Kronik portowych”, „Czekolady” i „Co gryzie Gilberta Grape'a”. Zamknięty w sobie Fred (Ewan McGregor - m.in. „Autor widmo”, „Debiutanci”) pracuje dla rządowego Departamentu ds. Rybołówstwa i nie może odnaleźć życiowej drogi, tkwiąc w nieudanym małżeństwie. Piękna i odnosząca sukcesy Harriet (Emily Blunt – „Władcy umysłów”, „Młoda Wiktoria”) jest energiczną menadżerką w wielkiej korporacji. Oboje poznają się za sprawą pewnego szalonego marzenia jemeńskiego szejka, który chce sprowadzić ławicę łososi na... pustynię! Dzięki niesamowitemu, acz przepełnionemu wiarą i nadzieją, planowi bogacza bohaterowie przypomną sobie co oznacza dawno przez nich zapomniane słowo „szczęście”.

Projekcje rozpoczynają się o godz. 20.15.

„Wyspa skazańców”


reżyseria: Marius Holst
występują: Stellan Skarsgard, Benjamin Helstad, Trond Nilssen, Kristoffer Joner
szczegóły: dramat, Norwegia, Francja, Szwecja, Polska, 2010, 120 min.

Norwegia, początek XX wieku. Pełna śniegu i przejmującego zimna, odizolowana od świata wyspa Bastøy, na której działa ośrodek poprawczy dla nastoletnich chłopców, to istne piekło i obóz pracy, gdzie panuje sadystyczny reżim i nie obowiązuje żaden kodeks praw. Metody wychowawcze stosowane przez opiekunów polegają na psychicznej oraz fizycznej przemocy. W ramach resocjalizacji chłopcy zmuszani są także do wykonywania ciężkiej fizycznej pracy w nieludzkich warunkach. Na wyspę trafia niepokorny 17-letni Erling (Benjamin Helstad), niesłusznie skazany za morderstwo. Od samego początku chłopak ma jeden cel – za wszelką cenę stamtąd uciec. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że jego plan oznacza dokonać niemożliwego. W pojedynkę ma nikłe szanse, musi zjednać sobie innych współwięźniów. Musi stawić też opór dyrektorowi ośrodka (Stellan Skarsgård - „Przełamując fale”, „Thor”, „Dziewczyna z tatuażem”), który za wszelką cenę próbuje złamać chłopaka. Erling jednak nie poddaje się i wciąż opracowuje szczegóły ucieczki. W końcu swoją postawą zaraża pozostałych, dochodzi do zbiorowego buntu...

Projekcje rozpoczynają się o godz. 18.00.


Cena biletu: 10 zł.

Strona internetowa Klubu Filmowego w Gdyni: www.klubfilmowy.pl .


źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz