Moja Gdynia

Moja Gdynia

środa, 2 maja 2012

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza !

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza dzisiaj (2 maja) na serię kulturalnych i edukacyjnych działań związanych z emigracją, podróżami i żeglugą morską pt. „Muzeum w akcji!”. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Podczas wielu ciekawych i niestandardowych akcji będzie można poznać historyczne powiązania Gdyni z ruchem emigracyjnym, dowiedzieć się: jaką rolę odgrywał na przestrzeni lat gdyński Dworzec Morski, jak zbudować statek i kreatywnie wykorzystać mapę oraz co oznaczała gorączka złota.

W programie: wspólne malowanie wielkiego modelu statku transatlantyckiego, warsztaty artystyczne projektowania portfeli ze starych map, wykład o kulinarnych kulisach polskich, gra miejska odkrywająca emigracyjną przeszłość Gdyni ukrytą w przestrzeni miasta, wyjątkowy pokaz filmu niemego na „Darze Pomorza” z improwizowaną muzyką.

Ster na kolor
Dworzec Morski, ul. Polska 1, godz. 12.00-17.00

Akcja malowania wielkiego statku transatlantyckiego w Dworcu Morskim. Jego makieta zostanie zbudowana według zasad nowoczesnego wzornictwa i przy użyciu ekologicznych materiałów budowlanych m.in. drewna i tektury. Uczestnicy wydarzenia pomalują model pod okiem projektantów Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo.

Transatlantyk od kuchni
Dworzec Morski, ul. Polska 1, godz. 16.00-17.30

Wykład kulinarny poświęcony jedzeniu, zwyczajom serwowania dań oraz charakterystyce restauracji na polskich statkach pasażerskich m.in. M/S „Piłsudski” i  M/S „Batory” w latach 30. Prezentacji towarzyszyć będzie wyjątkowo smakowita degustacja wybranych zimnych zakąsek z oryginalnych przedwojennych kart menu. Prowadzenie: Barbara Męczykowska – słuchaczka Studium Doktoranckiego Historii na Uniwersytecie Gdańskim, pracuje nad rozprawą doktorską na temat zwyczajów żywieniowych w II RP.

Poznaj Dworzec Morski
Dworzec Morski, ul. Polska 1, godz. 12.00-16.00 (grupy co 30 min.)

Spacer po zabytkowym budynku portowym, obsługującym w przeszłości zamorski ruch pasażerski. Prowadzenie: Marcin Szerle – gdynianin, historyk i przewodnik turystyczny po Trójmieście, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Gra miejska – Śladami emigranta
Plac Grunwaldzki przy Teatrze Muzycznym, od godz. 12.00 – zgłoszenia, godz. 13.00 – start

Rywalizujące ze sobą zespoły będą przemierzać miasto i rozwiązywać zadania w jak najkrótszym czasie. Przy pomocy map i tekstów uczestnicy rozszyfrują zagadki związane z architekturą, urbanistyką i historią portu w Gdyni. W różnych punktach miasta wskazówek udzielać będą specjalni informatorzy, przebrani w charakterystyczne stroje z okresu międzywojennego. Zespoły, które zdobędą najwięcej punktów, otrzymają atrakcyjne nagrody! Koncepcja: Paweł Różyński – gdynianin, pasjonat historii miasta, prowadzi serwis internetowy popularyzujący wiedzę o Gdyni.

Warsztaty – Projektuj z mapą!
Dworzec Morski, ul. Polska 1, godz. 12.00-17.00

Warsztaty artystyczne projektowania oraz szycia portfeli i torebek podróżnych z dawnych map i starych atlasów geograficznych. Prowadzenie: Dominik Rudasz, Natalia Osuch – młodzi trójmiejscy artyści, prowadzą liczne warsztaty z twórczego recyclingu i upcyclingu dla dzieci i młodzieży.

Widowisko filmowe – Film w żagle
Nabrzeże Pomorskie przy „Darze Pomorza”, al. Jana Pawła II, godz. 21.00-22.30

Plenerowy pokaz kina niemego na statku „Dar Pomorza” z muzyką na żywo. Widzowie obejrzą „Gorączkę złota” z 1925 roku w reżyserii Charliego Chaplina przy dźwiękach muzycznych improwizacji  w wykonaniu zespołu Wojtek Mazolewski Quintet.

„Gorączka złota” – legendarny Włóczęga, tym razem jako samotny i cherlawy poszukiwacz złota, dołącza do krzepkich, rosłych mężczyzn i ich gorączkowej gonitwy w nieznane. Niezwykle barwna chaplinowska komedia, w której błyskotliwa i przewrotna fabuła staje się pretekstem dla całej serii klasycznych filmowych gagów.

Wojtek Mazolewski Quintet – jeden z ciekawszych współczesnych polskich zespołów jazzowych w składzie: Oskar Torok – tr, Marek Pospieszalski – sax, Joanna Duda – piano, Michal Bryndal – dr, Wojtek Mazolewski – bas.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.muzeumemigracji.pl .źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz