Moja Gdynia

Moja Gdynia

środa, 9 maja 2012

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na dwie wystawy towarzyszące 37. Gdynia Film Festival.


Od 9 maja do 30 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) oglądać będzie można dwie wystawy towarzyszące 37. Gdynia Film Festival. Obie poświęcone są polskim reżyserom – pierwsza Jerzemu Hoffmanowi, a druga Jerzemu Kawalerowiczowi.

„Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle”Z okazji 80. urodzin Jerzego Hoffmana Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie przygotowało wystawę monograficzną poświęconą twórczości jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina. Wystawa ukazuje jego ogromny dorobek artystyczny, od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych powstających we współpracy z Edwardem Skórzewskim, aż po wielkie produkcje filmowe, takie jak: „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem” i „1920. Bitwa Warszawska”.

Na wystawie zobaczyć można zdjęcia z planów filmowych, przedstawiające Jerzego Hoffmana przy pracy z wybitnymi polskimi aktorami, operatorami filmowymi, scenografami. Unikalny zbiór niepublikowanych wcześniej materiałów uzupełniono o teksty wywiadów z reżyserem przeprowadzonych przez Stanisława Zawiślińskiego, a także bogatą kolekcję plakatów do filmów Jerzego Hoffmana, pozyskanych m.in.: z Niemiec, Rumunii, Czech, Włoch, Rosji, a nawet Japonii.

„Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy”Ekspozycja została przygotowywana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci reżysera.

To biograficzna, retrospektywna wystawa poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, autorowi znanych ekranizacji: „Faraona”, „Austerii”, „Matki Joanny od Aniołów” i „Quo vadis”, laureatowi wielu prestiżowych nagród filmowych m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie, współzałożycielowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz wieloletniemu szefowi Kadru. Miejsce Jerzego Kawalerowicza w historii polskiej sztuki filmowej jest nie do podważenia. Wywarł on duży wpływ na kształt polskiej powojennej kinematografii. Postać Kawalerowicza jest nierozerwalnie związana z tym, co w dorobku polskiego kina jest najbardziej wartościowe. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim własne dokonania artystyczne reżysera oraz niemające precedensu, trwające ponad czterdzieści lat, kierowanie najbardziej zasłużonym dla polskiego kina zespołem filmowym KADR – miejscem, w którym narodziła się „polska szkoła filmowa”.Wystawa prezentuje bogaty materiał ikonograficzny, nigdy do tej pory nie pokazywany. Wielką atrakcją jest z pewnością prezentacja plakatów wydanych na całym świecie do filmów Jerzego Kawalerowicza. Wśród nich są unikatowe egzemplarze pochodzące z: Argentyny, Kuby, Rosji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Francji, USA, Niemiec, Japonii. Zbiór archiwaliów świadczy o ogromnej popularności polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Jerzy Kawalerowicz zrealizował 17 filmów. Poszczególne obrazy są pokazane poprzez niezwykle bogaty materiał ikonograficzny m.in. fotosy, werki i inne archiwalia.

Cześć opisową ekspozycji stanowią wypowiedzi reżysera, który będzie „oprowadzał po wystawie”. Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna składająca się z wywiadów z aktorami, współpracownikami, przyjaciółmi Jerzego Kawalerowicza. Materiał został specjalnie na przygotowany przez Studio Filmowe KADR, a wśród rozmówców są m.in.: Małgorzata Dipont. Jerzy Wójcik, Jerzy Rutowicz, Janusz Sosnowski, Jerzy Zelnik, Jan Laskowski, Jerzy Kajetan Frykowski, Jacek Gwizdała. Reżyserem i operatorem obrazu jest Kacper Lisowski.

Muzeum Miasta Gdyni otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Bilety wstępu: normalny – 7 zł, ulgowy – 4 zł. W piątki wstęp wolny.

źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz