Moja Gdynia

Moja Gdynia

sobota, 26 maja 2012

Zapraszamy na weekend do Gdyni


Tradycyjnie przedstawiamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.


Chylonia świętuje Dzień Sąsiada

Klub Osiedlowy „Apteka” w Gdyni Chyloni zaprasza na „Święto sąsiadów”. Festyn, zorganizowany przez mieszkańców i lokalne instytucje, odbędzie się dzisiaj (25 maja), w godz. 15.00-20.00, przy ul. Opata Hackiego i Zamenhofa.

O godz. 15.00 festyn z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada rozpocznie mecz na boisku TKKF Checz. Młoda Arka zmierzy się z drużyną z dzielnicy wspomaganą przez chylońskich radnych.

O godz. 16.00 rozpoczną się atrakcje w przestrzeni między blokami: Kawiarenka Sąsiedzka, Strefa Malucha, gry i zabawy podwórkowe, animacje, pokazy taneczne i koncerty na scenie, konkurs na najbardziej życzliwego i najbardziej aktywnego sąsiada, wernisaż projektu „Każdy ma swoją bajkę...” – międzypokoleniowej sesji zdjęciowej.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.koapteka.ugu.pl .


„Balladyna” w interpretacji Sceny Studenckiej

Dzisiaj (25 maja) o godz. 19.00 w Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51) odbędzie się premiera „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Spektakl w reżyserii Tomasza Podsiadłego przygotowała gdyńska Scena Studencka, która w maju obchodzi drugie urodziny.

Interpretacje „Balladyny” za każdym razem są nowym wyzwaniem dla realizatorów. Na jej podstawie powstała opera „Goplana”, słynny spektakl Adama Hanuszkiewicza, baśniowa „Balladyna” Jarosława Kiliana, film Dariusza Zawiślaka, audiobook, a nawet komiks. Interpretacje bywają baśniowe, patetyczne, ludyczne i szekspirowskie, zawsze jednak pytają o kondycję człowieka i sens dążenia do władzy. Inscenizacja Tomasza Podsiadłego odchodzi od baśniowego charakteru dramatu, kierując się w stronę skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Kolejne spektakle odbędą się: 26 maja o godz. 19.00, 27 maja o godz. 16.00 (premiera studencka), 28 maja o godz. 19.00, 29 maja o godz. 11.00.

Bilety w cenie: 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy do nabycia w Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51) oraz w cafe Księgarnia Vademecum (ul. Świętojańska 5). Rezerwacja od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 pod numerem telefonu: 58 664 73 77 oraz mailowo: impresariat@ckgdynia.pl .

Centrum Kultury zaprasza również do Centrum Handlowego Batory na wystawę zdjęć z prób do spektaklu „Balladyna”, których autorem jest Stanisław Łuszcz.Podpatrzeni, przyłapani…

Klub Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza dzisiaj (25 maja) o godz. 22.02 na wernisaż fotografii Piotra Millatiego „Podpatrzeni, przyłapani”.

Piotr Millati – podróżnik, pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, redaktor Kwartalnika Artystycznego Bliza. Kolekcję pt. „Podpatrzeni, przyłapani” tworzą fotografie wyjątkowych momentów, które udało się utrwalić na kliszy. Piotra Millatiego interesują ludzie w całej swej śmieszności i powadze, z tym co w nich małe i wzniosłe, osobliwe i pospolite.

Na wernisaż wstęp wolny.        


Odlotowe EURO MAMY na Wzgórzu!

Centrum Handlowe Wzgórze w Gdyni zaprasza wszystkie mamy w sobotę (26 maja). Z okazji ich święta dzieci zaprezentują swoje wokalne, taneczne i piłkarskie zdolności. Będzie można też zasięgnąć porady fizjoterapeutki, a nawet poćwiczyć z dzieckiem pod okiem specjalisty. Mistrzowie Polski w carvingu (rzeźbienie w melonie) wręczą mamom, które odwiedzą Wzgórze ze swoimi dziećmi, niezwykłe różyczki… Ekspozycję oraz powstawanie mistrzowskich rzeźb owocowo-warzywnych będzie można podziwiać przez cały dzień, w godz. 13.00-18.00. 


Arka Gdynia – Juvenia Kraków

W sobotę (26 maja) na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni (ul. Kazimierza Górskiego 10) odbędzie się mecz rugby RC Arka Gdynia – Juvenia Kraków. Początek – godz. 16.00.

W sobotę „Buldogi” rozegrają ostatni mecz w fazie zasadniczej ekstraligi. Do Gdyni przyjadą krakowskie „Smoki”, które przed potyczką z żółto-niebieskimi zajmują ostatnie miejsce w ligowej tabeli.

Wstęp wolny.


Festiwal Muzyki Dawnej „Anima Musica”

W sobotę (26 maja) w Gdyni rozpoczyna się X Festiwal Muzyki Dawnej „Anima Musica”. Podczas koncertów w kościele św. Antoniego Padewskiego (Wzgórze św. Maksymiliana, ul. Ujejskiego 40) artyści przeniosą słuchaczy w utracony świat muzyki instrumentalnej schyłku średniowiecza.

W programie:

26 maja, godz. 19.30
I dilettosi fiori - muzyka instrumentalna późnego trecenta
Corina Marti - flety proste, clavisimbalum

27 maja, godz. 19.30
Les peres et les fils - Marin Marais, Roland Marais, Antoine Forqueray, Jean-Baptiste Forqueray
Ensemble Tourbillon: Petr Wagner (viola da gamba), Premysl Vacek (gitara barokowa, lutnia) i Jan Čižmář (teorba)

1 czerwca, godz. 19.30 
Koncert Młodych Wykonawców - Daniel Pochwała, laureat I nagrody II Ogólnopolskiego Międzyuczelnianego Konkursu Klawesynowego.

2 czerwca, godz. 19.30
Serena mente jubilo - muzyka z rękopisów śląskich XIV i XV wieku
Ars Cantus pod kierownictwem artystycznym Tomasza Dobrzańskiego

3 czerwca, godz. 19.30
Les delices – fagotowa muzyka epoki baroku
Grzegorz Sperski (fagot barokowy), Małgorzata Skotnicka (klawesyn) i Eimear Reidy (wiolonczela barokowa)

Bilety w cenie: 20 zł – normalny, 10 zł – ulgowy do nabycia na godzinę przed koncertem. Na Koncert Młodych Wykonawców wstęp wolny

Więcej informacji na stronie internetowej:


Tea-tralna nocą

Klub Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w sobotę (26 maja) o godz. 22.00 na „Tea-tralną nocą, czyli klubowo na scenie teatru”.

DJ-e oraz muzycy tworzący przeróżne odmiany klubowych dźwięków udowodnią, że muzyka rozrywkowa to prawdziwa sztuka. Dawne kawiarniane tradycje podane zostaną w nowoczesnym klubowym stylu.

Wstęp wolny.


XIII Piknik Naukowy

Jak co roku pod koniec maja przypada czas odkrywania tajemnic i rozwiązywania zagadek nauki. W niedzielę (27 maja) przy Akwarium Gdyńskim (al. Jana Pawła II), w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki, odbędzie się XIII Piknik Naukowy. W godz. 10.00-18.00 na wszystkich ciekawskich czekać będą przedstawiciele placówek naukowo-badawczych Trójmiasta. Miłośnicy geologii powinni odwiedzić także plażę w Gdyni Orłowie, gdzie w pobliżu klifu w sobotę i niedzielę (26 i 27 maja), w godz. 10.00-16.45, królować będzie nauka o Ziemi.

Podczas niedzielnego pikniku przy Akwarium Gdyńskim obecni będą przedstawiciele niemal wszystkich dziedzin naukowych, m.in.: biologii, biotechnologii, chemii, fizyki, geografii czy historii. Wśród nich znajdą się takie instytucje, jak: Uniwersytet Gdański, Centralne Muzeum Morskie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Gdański Uniwersytet Medyczny, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, Akademia Morska w Gdyni, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej.

W programie m.in.: bałtycki bursztyn – odkrywanie wymarłego świata, „ładne z ciebie ziółko”, czyli botanika w służbie urody, pokazy z ciekłym azotem, świecące bakterie, co w morzy piszczy?, egzamin na małego kapitana i marynarski tatuaż, niezwykłe i nieznane ryby Zatoki Gdańskiej. Goście dowiedzą się np. ile dzików zmieści się w trójmiejskim lesie.

W niedzielę do zwiedzania udostępnione zostaną: m/s „Horyzont II (statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej) i r/v „Oceanograf II” (Uniwersytet Gdański). Jednostki cumować będą w Basenie Prezydenta vis à vis Akwarium Gdyńskiego.

Uczestnicy pikniku przy orłowskim klifie będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach na temat geologii kosmosu i meteorytów, a także poznać świat sprzed milionów lat, czyli skamieniałości polskich plaż.

Szczegółowy program XIII Pikniku Naukowego w Gdyni i X Bałtyckiego Festiwalu Nauki znajduje się na stronie internetowej: www.festiwal.gda.pl/XBFN.


„Pinokio” w Tea-tralnej

Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (27 maja) o godz. 10.00 na „Teatralny poranek dla dzieci” – Teatr KLAPA „Pinokio”.

Historia chłopczyka wystruganego przez stolarza Gepetta. Zaczarowane polano, z którego powstał Pinokio, sprawia że drewniany pajacyk ożywa. Niestety, chłopiec nie należy do grzecznych dzieci, często kłamie, a wówczas jego nos rośnie. Pinokio zdaje sobie sprawę ze swoich błędów, martwi go że sprawia przykrość Gepetto, jednak chęć przeżycia nowej przygody zawsze bierze górę nad rozsądkiem. Pinokio występujący w spektaklu to klasyczna marionetka. Oprócz niej na scenie zaprezentują się lalki „pyskówki”.

Wstęp: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona.


Muzyczne nadzieje

W niedzielę (27 maja) w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się koncert „Muzyczne nadzieje”. Początek – godz. 12.00.

Wystąpią młodzi artyści pełni zapału, entuzjazmu i wiary: Katarzyna Żurawska – mezzosopran, studentka I roku studiów magisterskich śpiewu solowego w klasie ad. dr Alicji Rumianowskiej, Kamil Górzyński – baryton, tegoroczny dyplomant śpiewu solowego w klasie dr hab. Leszka Skrli – pedagogów Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, Karolina Sutt – skrzypce, uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku, laureatka Grana Prix Konkursu Skrzypcowego w Tomaszowie Mazowieckim – 2012 r., Tomasz Zając – fortepian, tegoroczny absolwent Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdyni, laureat wielu konkursów – m in. V Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Winie – I miejsce – 2012 r.

Młodym artystom przy fortepianie towarzyszyć będą: śpiewakom – Dorota Artykiewicz – Skrla, skrzypaczce – Andrzej Siarkiewicz.

W programie koncertu m.in.: wirtuozowski Kaprys Polski G. Bacewicz na skrzypce solo, Fantazja „Faust” H. Wieniawskiego – skrzypce z tow. fortepianu, F. Chopin – Nokturn Des – dur, J. Zarębski – Polonez Fis – dur, oraz dzieła wokalne W. A. Mozarta, P. Czajkowskiego, G. Bizeta, E. Elgara, T. Bairda. 

Koncert poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt.

Ceny biletów: 7 zł – normalny, 4 zł – ulgowy. Liczba miejsc ograniczona.


Międzynarodowy mecz w piłce ręcznej kobiet Polska-Niemcy

Po raz czwarty w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy w Trójmieście odbędzie się mecz międzypaństwowy pomiędzy reprezentacjami Polski a Niemiec. Tym razem naprzeciw siebie staną piłkarki ręczne.
Spotkanie towarzyskie odbędzie się w niedzielę (27 maja) o godz. 15.00 w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” (ul. Kazimierza Górskiego 8).

W biało-czerwonych barwach zaprezentuje się pięć szczypiornistek klubu Mistrza Polski Vistal Łączpol Gdynia: Katarzyna Koniuszaniec, Patrycja Kulwińska, Karolina Szwed, Patrycja Królikowska i Małgorzata Gapska.

Bilety w cenie: normalny – 20 zł, ulgowy – 10 do nabycia w hali (25 maja w godz. 9.00-16.00, 26 i 27 maja w godz. 13.00-15.00).


Zielone Świątki w Orłowie

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza w Zielone Świątki, czyli w niedzielę (27 maja) o godz. 17.00, na tradycyjne muzyczne nabożeństwo majowe nad morzem, przy skansenie rybackim, obok Domku Żeromskiego. Po modlitwie, którą poprowadzi ksiądz Zygmunt Słomski, związany przez wiele lat z Orłowem, odbędzie się koncert piosenek majowych i rodzinnych w wykonaniu zespołu muzycznego księdza Zygmunta i jego przyjaciół Bogusława i Diany Olszonowicz. Towarzystwo Przyjaciół Orłowa w porozumieniu z Parafią pw Matki Boskiej Bolesnej w Orłowie zapraszają mieszkańców Orłowa, Gdyni i okolic do wspólnej zabawy i śpiewania.


W Klubie Filmowym…

Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w najbliższy weekend (26-27 maja) na pokazy dwóch filmów: „Nietykalnych” oraz „Tej nocy będziesz mój”.

26 maja (sobota)
- godz. 15.45 – „Nietykalni”
- godz. 18.00 – „Tej nocy będziesz mój”
- godz. 20.00 – „Nietykalni”

27 maja (niedziela)
- godz. 15.45 – „Nietykalni”
- godz. 18.00 – „Tej nocy będziesz mój”
- godz. 20.00 – „Nietykalni”

„Nietykalni”

reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano
występują: Francois Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny
szczegóły: dramat/komedia, Francja, 2011, 112 min.


Pełna ciepła i humoru komedia „Nietykalni” wciąż bije rekordy popularności w Europie. Już wkrótce ma szansę stać się najbardziej kasowym francuskim filmem wszechczasów, pobijając wynik takich przebojów jak „Jeszcze dalej niż północ” czy „Amelia”. Film Oliviera Nakache'a i Erica Toledano to opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner - Philippe (François Cluzet), zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia - Drissa (Omar Sy - nagrodzony za tę rolę Cezarem), który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, czyniącej bohaterów... „nietykalnymi”.


„Tej nocy będziesz mój”

reżyseria: David Mackenzie
występują: Luke Treadaway, Natalia Tena
szczegóły: komedia/muzyczny, Wielka Brytania, 2011, 80 min.

Co się stanie, jeśli na 24 godziny zostaniesz nierozerwalnie związany z drugim człowiekiem? To właśnie przydarza się Adamowi i Morello. Oboje są muzykami – on gra elektro pop w duecie ze swoim kumplem Tyko, ona jest liderką punkowego zespołu The Dirty Pinks. Czekając na występ na wielkim festiwalu muzycznym, wdają się w głupią sprzeczkę, którą słyszy przechodzący obok kaznodzieja. W imię miłości skuwa ich ze sobą kajdankami, po czym znika z kluczem. Początkowa frustracja bohaterów z czasem zamienia się w niechętną akceptację... Projekcje produkcji Davida McKenzie („Młody Adam”, „Hallam Foe”, „Ostatnia miłość na Ziemi”) to seanse przedpremierowe. Film wchodzi na polskie ekrany dopiero 1 czerwca.

Cena biletu: 10 zł.

Strona internetowa Klubu Filmowego w Gdyni: www.klubfilmowy.pl .


źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz