Moja Gdynia

Moja Gdynia

piątek, 15 czerwca 2012

Gdynia na weekend


Tradycyjnie przedstawiamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. 


Artystyczne marzenia architektek

Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza w piątek (15 czerwca) o godz. 17.00 na wernisaż wystawy „Impresje malarskie”. Swoje artystyczne marzenia zaprezentują  malujące architektki: Maria Nienartowicz, Danuta Żaboklicka i Aleksandra Mieszkowska.

Autorki łączy wspólna pasja – malowanie. Zachwyt naturą i wszystkim co piękne jest nieustającą inspiracją ich twórczości. Jednak każda z pań ma swój sposób zwierzania się, inny nastrój i sposób poszukiwania formy, wyrażania swoich zachwytów i zdumienia – „jest  w tym malarstwie trochę magii, trochę poezji i sporo naszej duszy…”.

Aleksandra Mieszkowska jest prezesem Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, działającego także na rzecz podopiecznych z Gdyni.

Wystawa prezentowana będzie do 18 lipca, od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-19.30.


Hmm... niezła sztuka

Galeria sztuki współczesnej „Od czasu do czasu...” w Gdyni (ul. Armatorów 31) zaprasza w piątek (15 czerwca) na wernisaż wystawy „Hmm… niezła sztuka” prezentującej: fotografię, grafikę, haft, malarstwo i rzeźbę. Początek – godz. 19.00.

W związku z 30., jubileuszową wystawą organizowaną przez Galerię sztuki współczesnej „Od czasu do czasu” pojawił się nietypowy – jak sugeruje tytuł – pomysł na ekspozycję. Uczestnicy wystawy „Hmm... niezła sztuka!” różnią się pod względem dorobku i wykształcenia, używanych mediów, poglądów na temat sztuki. Prace zaprezentują: Remigiusz Biernacki, Gosia Golińska, Zuza Golińska, Wojtek Hoeft,  Ewa Konieczna-Pilachowska, Anna Nizio, Grażyna Rigall, Agnieszka Srokosz, Joanna Zastróżna, Marcin Grzęda i Paweł Sasin.

Po raz pierwszy w galerii będzie można zobaczyć nowe media: haftowane obrazy (Nizio, 2002), pracę wideo (Marcin Grzęda i Paweł Sasin, Floraindustrie, Gdańsk, 2011) i podświetlane kasetony (Biernacki, Zastróżna). Malarstwo pokażą Konieczna-Pilachowska, Srokosz oraz Zuza Golińska – studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jedną pracę rzeźbiarską – z kolekcji 5-ciu, równolegle eksponowanych w Berlinie – pokaże Wojtek Hoeft. Będzie można zobaczyć także wybór prac graficznych Grażyny Rigall. Gosia Golińska przedstawi fotografie w formie wydruków pigmentowych na papierze naklejonym na dibond.

Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca. 29 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się jej finisaż. „Wieczór Hafciarski” poprowadzi Anna Nizio, która opowie dzieje swoich haftowanych obrazów, eksponowanych po raz pierwszy „U Nieudaczników”, w Berlinie w 2001 r. Spotkanie będzie miało charakter interaktywny. Organizatorzy zachęcają osoby z humorem, otwarte lub takie, które chciałyby takie być do wzięcia udziału we wspólnym haftowaniu wspomnień...

Galeria czynna od wtorku do piątku w godz. 12.00-18.00, a w soboty w godz. 11.00-16.00.


VHS HELL – drugie urodziny

Klub Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w piątek (15 czerwca) na specjalny pokaz urodzinowy VHS HELL. Początek – godz. 22.00.

Start wernisażem plakatów, które przez ostatni rok reklamowały seanse VHS HELL. W programie imprezy nie zabraknie oczywiście filmów. Tego wieczoru zobaczyć będzie można prawdziwy grind house po polsku, czyli dwa krótkie metraże: „Bad Ass” i „Krwawy Księżyc” autorstwa młodego reżysera Błażeja Kujawy oraz kultowy „TerrorVision” Teda Nicolaou z 1986 roku. W zanadrzu jeszcze kilka niespodzianek.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.Amatorskie zawody łucznicze

Rada Dzielnicy Działki Leśne zaprasza w sobotę (16 czerwca) na amatorskie zawody łucznicze organizowane na parkurze strzeleckim przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni (ul. Wolności 22b). Początek – godz. 10.30.

Podczas zawodów przeprowadzone zostaną trzy konkurencje:
- strzelanie na czas – 10 strzałów do tarczy oddalonej o 10 metrów;
- strzelanie na odległość – zależnie od ilości uczestników, od 5 do 10 strzałów do trzech tarcz umieszczonych odpowiednio w odległości 20, 25 i 30 metrów;
- strzelanie na skupienie – zależnie od ilości uczestników, od 5 do 10 strzałów do małej tarczy (60 cm) umieszczonej w odległości 15 metrów.

Dopuszcza się wszystkie łuki bez ograniczeń w budowie. Na strzelnicy będzie można wypożyczyć sprzęt (łuk i strzały).

Wpisowe wynosi 5 zł (młodzież szkolna pod opieką dorosłych – bezpłatnie).


Twórcze maglowanie po raz czwarty

W sobotę (16 czerwca) na Skwerze Arki Gdynia (przy Bulwarze Nadmorskim) odbędzie się IV edycja imprezy „Gdyński Magiel Twórczy”, której celem jest integracja osób z niepełnosprawnością intelektualną z mieszkańcami. W godz. 14.00-18.00 uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków wsparcia i gdyńskich szkół będą mieli okazję do zaprezentowania swojej twórczości muzycznej, teatralnej, plastycznej. Nie zabraknie też innych atrakcji!

W programie imprezy:

godz. 14.00

- Wojtek Pilwiński  z zespołem Pilwiński Band – wielokrotny uczestnik i laureat „Szansy na sukces” wykona standardy i przeboje wszech czasów;

- „Włodek Stepuro Show” – Włodzimierz Stepuro, muzyk i artysta malarz, założyciel i jedyny członek rock bandu „The Włodek Stepuro”, koncertuje w klubach całego Trójmiasta, gra covery sławnych wykonawców rockowych i autorskie kompozycje;

- Teatr Biuro Rzeczy Osobistych zaprezentuje spektakl „Obcy”, który choć opowiada o samotności, zazdrości i odrzuceniu, to dominuje w nim chęć nawiązania kontaktu, stworzenia choćby chwilowej wspólnoty, „Obcy” to podróż przez epizody z życia od dzieciństwa  poprzez dorastanie i dorosłość, to podróż przeciw obcości;

godz. 15.00

- Krzysztof Nawrocki – muzyk samouk, „gdyński Jankiel”, jeden z nielicznych cymbalistów w Trójmieście, zarabia nażycie grając na ulicach, obdarzony słuchem absolutnym, sam zaprojektował i zbudował instrument, na którym gra;

- Wojtek Pilwiński  z zespołem Pilwiński Band;

- Klaudia Garlicka – solowy występ uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej w Centrum Pomocowym Caritas wspomagany przez anielskie głosy koleżanek z warsztatu;

- zespół ILLHARMONIX – trójmiejska grupa będąca szaloną mieszanką prezentującą ciekawe połączenie różnych gatunków muzycznych oscylujących wokół muzyki rap, hip-hop, soul, funk, rock, przyprawione dźwiękami z gramofonów;

godz. 16.00

- „Romeo i Julia w Bombaju” – uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Cisza” zaprezentują przedstawienie, którego główną inspiracją był dramat Williama Szekspira „Romeo i Julia” oraz klasyka kina Bollywood;

- Jumbo Blue – niepełnosprawni bębniarze, uczestnicy ośrodków wsparcia, wystąpią pod batutą Jarosława Marciszewskiego;

godz. 17.00

- pokaz fireshow – taniec ognia;

- rozstrzygnięcie maglowego głównego konkursu – osoby, które pobiorą kartę aktywnego udziału w maglu i wezmą udział we wszystkich konkurencjach, będą mieli okazję wylosować nagrodę główną;

- zespół ILLHARMONIX;

godz. 18.00

- uroczyste zakończenie maglowania.

Na uczestników imprezy czekają także:
- Podniebna Kawiarenka – chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasto, kanapki z niespodzianką;
- Zabawowo – konkursy i mini turnieje dla dzieci, klocki, puzzle, bieg w workach, bańki mydlane, rzut woreczkiem do celu, strzał na brankę, slalom, sztafeta zręcznościowa, bulle, kręgle, chińczyk, kółko i krzyżyk;
- Artystyczny Misz Masz – malowanie twarzy, mała galeria obrazów.

Organizatorem imprezy jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni przy współpracy gdyńskich warsztatów terapii zajęciowej, Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia oraz Miasta.


Święto ulicy Chylońskiej

Rady gdyńskich dzielnic Chyloni i Cisowej zapraszają na „Święto Ulicy Chylońskiej” – paradę i festyn rodzinny, które odbędą się w sobotę (16 czerwca) w godz. 15.00-21.00.

Parada wyruszy o godz. 15.00 sprzed Szkoły Podstawowej nr 31 przy ul. Chylońskiej 227. Barwny pochód z udziałem m.in. grupy rekonstrukcyjnej wojska polskiego i amerykańskiego, Gdyńskiego Szwadronu Krakusów oraz kawalerii na koniach przejdzie do Paku Kilońskiego.

Tam o godz. 16.00 rozpocznie się festyn, który potrwa do godz. 21.00. W  programie: występy zespołów „Pstrong Orkiestra”, zespołu muzyki dawnej, „Shantymentalni”, grupy tanecznej „Challenge”, quizy i konkursy dla dzieci i dorosłych, wesołe miasteczko z zamkami, zjeżdżalniami i gokartami.

Atrakcją festynu będzie również osada rycerska z pokazami walk w szrankach, torem łuczniczym, plebejskimi zabawami dla dzieci i dorosłych, a także kramami z podpłomykami przygotowywanymi na miejscu, tunikami i drewnianym uzbrojeniem dla dzieci, skórnictwem, średniowiecznym  szewstwem, płatnerzem. Będzie można rzucić włócznią lub balem oraz przymierzyć zbroję.

Święto poprzedzone będzie prelekcjami historycznymi oraz warsztatami dawnych zawodów: garncarstwo, haftowanie, repusowanie i trybowanie, malowanie na szkle, decoupage.


I Przegląd Chórów Gdyńskich

W sobotę (16 czerwca) w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu (Plac św. Andrzeja 1) odbędzie się I Przegląd Chórów Gdyńskich.

Najlepszy zespół i dyrygent otrzymają nagrody.

W programie:
- godz. 15.30-17.00 – przesłuchania;
- godz. 18.00 – Msza św. z udziałem chórów uczestniczących w przeglądzie;
- godz. 19.00 – koncert w wykonaniu Chóru Cantus, ogłoszenie wyników i występ laureata.


Przegląd jest imprezą towarzyszącą Gdyńskiemu Sezonowi Chóralnemu CANTEMUS OMNES, festiwalowi promującemu muzykę oratoryjną i a cappella w wykonaniu uznanych chórów z Polski i zagranicy.800 lat Oksywia!

Oksywie obchodzi swoje 800-lecie. Pierwsza wzmianka o najstarszej dzielnicy Gdyni  pochodzi z 1212 r. Obchody potrwają do końca roku, a na najbliższy weekend (16-17 czerwca) zaplanowano piknik rodzinny i koncerty.  

W sobotę (16 czerwca) w godz. 11.00-15.00 na stadionie na Oksywiu Dolnym odbędzie się piknik rodzinny. W programie: przedstawienia dla dzieci, konkursy z nagrodami, warsztaty plastyczne, występy zespołów muzycznych i tanecznych, dmuchany zamek, kiermasz rękodzieła i staroci, stoisko z książkami i słodyczami, grochówka. Ok. godz. 11.30 wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Marynarki Wojennej.

W niedzielę (17 czerwca) o godz. 16.15 w auli Akademii Marynarki Wojennej (wejście od ul. Grudzińskiego) odbędzie się koncert grupy DJANGOLOGY, która nawiązuje do muzyki słynnego cygańskiego gitarzysty jazzowego Django Reinhardta. Stylistyka zespołu to popularny we Francji i uwielbiany na całym świecie jazz manouche, czyli swing połączony z akordeonowo-francuskim musette. W programie spotkania także prelekcja Michała Lipki – doktoranta Uniwersytetu Gdańskiego, badacza historii polskiej Marynarki Wojennej. Wstęp za okazaniem bezpłatnego zaproszenia.

W trakcie imprez odbywać się będzie kwesta na rzecz Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni.


Ceramiczny świat

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza w sobotę (16 czerwca) o godz. 19.00 do galerii „Profile” w Gdyni (ul. Wojewódzka 7) na wernisaż wystawy rzeźb Katarzyny Koniecznej-Kałużnej „Ceramiczny świat”.

Wystawa będzie czynna od 18 czerwca do 13 lipca.


Park Kibica

Zapraszamy do gdyńskiego Parku Kibica w Parku Rady Europy, w którym oglądać można wszystkie mecze EURO 2012 na ogromnym telebimie. W sobotę (16 czerwca) o godz. 20.45 reprezentacja Polski zagra z Czechami. Stawką meczu jest wyjście z grupy i awans do ćwierćfinału turnieju.

Publiczność w gorącą atmosferę meczu wprowadzi redaktor Jacek Pawlewski. Podczas pozostałych dni fachowy komentarz zapewnią Mariusz Machnikowski, na co dzień  dyrektor Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia”, i Tomasz Frymark, który komentuje wszystkie mecze Arki Gdynia.

Rozgrywki będzie można śledzić stojąc lub siedząc na zielonej trawie, na kocu, leżaku czy specjalnie przygotowanej trybunie. Organizatorzy przygotowali też specjalny sektor dla kibiców niepełnosprawnych.


Tea-tralna nocą – pożegnanie sezonu 

Klub Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w sobotę (16 czerwca) o godz. 22.00 na „Tea-tralną nocą, czyli klubowo na scenie teatru” – pożegnanie sezonu. Zagrają: Catchy Noize Bastards (GRALL & T-SKEE), ADAM FAZ (Bass Heavy Set).

DJ-e oraz muzycy tworzący przeróżne odmiany klubowych dźwięków udowodnią, że muzyka rozrywkowa to prawdziwa sztuka. Dawne kawiarniane tradycje podane zostaną w nowoczesnym klubowym stylu.

Wstęp wolny.


Szafa Dzieciaka

Klub Osiedlowy „Apteka” w Gdyni Chyloni (ul. Opata Hackiego 17) zaprasza w niedzielę (17 czerwca), w godz. 11.00-14.00, na akcję „Szafa Dzieciaka”.

Podczas akcji będzie można wymienić, oddać, kupić lub sprzedać ubranka, zabawki i akcesoria dla dzieci do lat 5. 

Osoby, które chcą przynieść rzeczy i artykuły, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Wystawieni stoiska jest bezpłatne, ale organizatorzy zachęcają, by przynieść jakieś słodkości.

Kontakt: e-mail: klubosiedlowyapteka@gmail.com, tel. 513 385 495. 

 

Palcem po mapie


Ośrodek Badań Latynoamerykańskich zaprasza rodziców z dziećmi w wielu 6-9 lat na kolejną podróż „Palcem po mapie” Ameryki Łacińskiej – 17 czerwca (niedziela) o godz. 12.30 do kawiarni Caffe Anioł w Gdyni (ul. Kilińskiego 6).

W programie m.in. indiańskie legendy o powstaniu świata, a także o tym, skąd w przyrodzie mamy kolory.

Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja i otrzymanie jej potwierdzenia. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: obl@obl.com.pl  .


Więcej informacji na stronie internetowej: www.obl.com.pl .

 


Młodość, młodość…

Klub Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (17 czerwca) o godz. 17.00 na 27. Odsłonę Sceny Literackiej pt. „Młodość, młodość”.

W programie: Maja Walencik – wiersze, Karolina Wysocka – gitara, śpiew.

Prowadzenie: Wojciech Boros.

Wstęp wolny.


„Różowy młynek”, czyli „Moulin Rouge” po gdyńsku

W sobotę i niedzielę (16 i 17 czerwca) na Nowej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni obejrzeć będzie można spektakl „Różowy młynek” – wieczór kabaretowy pełny niespodzianek, magiczną podróż dookoła musicalowego świata w anturażu piór, kabaretek i wysokich obcasów.

Potoczne wyobrażenie o początkach kabaretu uruchamia w wyobraźni obraz tandetnych spelunek, nagich ciał tancerek, mrocznych ulic i nocnych barów, w których strumieniami leją się mocne trunki, a zapach dymu rozprzestrzenia się po całym lokalu. I rzeczywiście jest w tym wyobrażeniu sporo prawdy, ale trzeba przy tym pamiętać, że kabaret spośród innych sztuk wyróżniał niezwykle wysoki poziom artystyczny scenicznych produkcji oraz wyjątkowa atmosfera. Program kabaretowy składał się z kilkunastu niepowiązanych ze sobą numerów – piosenek, monologów, skeczy, poezji, tańca i improwizacji.

Kabaret będący salonem awangardy i narodzin nowych idei zawierał w swoim programie także sztukę satyryczną – żarty, kawały i humoreski. Zderzał ze sobą to co popularne z wysokim poziomem artystycznym i oryginalnymi założeniami awangardy. Aktualna satyra, dowcipna wymiana zdań między wykonawcami a publicznością stanowiła o powodzeniu kabaretowego przedsięwzięcia. Kabaret mógł działać na zasadzie niespodzianki, w której główną atrakcją była spontaniczna improwizacja obecnych na scenie artystów, ale równie często zdarzały się przedstawienia dokładnie zaplanowane, posiadające niezwykle wysoki poziom. Do takich właśnie artystycznych początków kabaretu nawiązuje „Różowy młynek”, czyli „Moulin Rouge” po gdyńsku.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.muzyczny.org. 


W Klubie Filmowym…

Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w najbliższy weekend (16-17 czerwca) na pokazy dwóch filmów: „Piękno” oraz „Lady”.

16 czerwca (sobota)
- godz. 18.00 – „Piękno”
- godz. 20.00 – „Lady”

17 czerwca (niedziela)
- godz. 18.00 – „Piękno”
- godz. 20.00 – „Lady”


„Piękno”

reżyseria: Oliver Hermanus
występują: Deon Lotz, Roeline Daneel, Charlie Keegan, Albert Maritz
szczegóły: dramat, Francja, RPA, 2011, 99 min.


„Piękno” było oficjalnym kandydatem RPA do Oscara. Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Cannes, natomiast w Polsce – na Festiwalu Nowe Horyzonty i na Festiwalu Filmy Świata „Ale Kino”. „Piękno” to historia o skrywanych żądzach, które prowadzą do tragedii. Czterdziestoletni François posiada własną firmę. Ma żonę i dwie córki. Jedną z nich właśnie wydaje za mąż. Na weselu pośród gości dostrzega swojego bratanka, Christiana, przystojnego studenta prawa. Od tej chwili nie może przestać o nim myśleć. Powoli popada w obsesję...


„Lady”

reżyseria: Luc Besson
występują: Michelle Yeoh, David Thewlis, Jonathan Raggett
szczegóły: biograficzny/dramat, Francja, 2011, 132 min.


Najnowsze dzieło Luca Bessona („Wielki błękit”, „Leon Zawodowiec”, „Piąty element”) to opowieść o birmańskiej działaczce politycznej i laureatce Pokojowej Nagrody Nobla – Aung San Suu Kyi (Michelle Yeoh – „Przyczajony tygrys, ukryty smok”, „Wyznania gejszy”, „Nieustraszony”). Po śmierci ojca, walczącego o niepodległość Birmy, kobieta opuściła kraj i zamieszkała w Oksfordzie. W 1988 roku, zostawiając w Anglii dwóch dorastających synów i męża (David Thewlis – „Całkowite zaćmienie”, „Mr. Nice”, „Londyński bulwar”), powróciła do ojczyzny, aby zająć się schorowaną matką i nieoczekiwanie stanęła na czele ruchu walczącego o niepodległość Birmy. Kierując się filozofią walki bez użycia przemocy Mahatmy Gandhiego, założyła Narodową Ligę na Rzecz Demokracji i stanęła na jej czele, sprawiając, iż ta w 1990 roku wygrała wybory. Rządząca w Birmie junta wojskowa skazała Aung San Suu Kyi na trwający piętnaście lat areszt domowy (bez dostępu do telewizji, radia czy prasy), rozdzielając ją z mężem i dziećmi... Kiedy Luc Besson pracował na planie „Lady” okazało się, że 13 listopada 2010 roku Aung San Suu Kyi została zwolniona z aresztu domowego.

Cena biletu: 10 zł.

Strona internetowa Klubu Filmowego w Gdyni: www.klubfilmowy.pl.źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz