Moja Gdynia

Moja Gdynia

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

W poniedziałek 18 sierpnia br., Wielką paradą zakończy się Operacja Żagle Gdyni 2014. Pierwsze jednostki opuszczą gdyński port o godzinie 16.00. Szyk uformują na wysokości sopockiego mola a następnie popłyną w odległości 600-700 metrów od lądu w kierunku Gdyni. Do udziału zapraszamy także wszystkich właścicieli jednostek pływających, a mieszkańców trójmiasta i turystów do obserwowania wydarzenia z Orłowa, Bulwaru Nadmorskiego czy  Mola Południowego.


Paradę otworzy Kapitan Points, jednostka SAR, która postawi kurtynę wodną, tzw. motyla. Następnie w szyku jako pierwsza ustawi się ORP Iskra. W dalszej kolejności popłyną jednostki według zasady większa i mniejsza na przemian. Paradę zakończy Dar Młodzieży, zgodnie ze zwyczajem, że najbardziej prestiżowe miejsce zajmuje ten żaglowiec, na który wszyscy najbardziej czekają. Zasadnicza parada rozpocznie się o godzinie 18.00, a zakończenie przewidziane jest około 19.00, na wysokości główek gdyńskiego portu.


Do Gdyni na zlot przypłynęło 25 jednostek, reprezentujące 6 państw, wśród nich gwiazda imprezy, portugalska Santa Maria Manuela, która po raz pierwszy zawitała na Bałtyku. Nie zabrało także francuskiego Etoile oraz szwedzkiego Falkena, które brały udział w Operacji Żagiel’74. Łącznie na pokładach wszystkich żaglowców do naszego miasta przybyło ponad 1300 marynarzy. Wszyscy spotkali się z bardzo gorącym przyjęciem gdynian i gości naszego miasta, co z kolei niezwykle zaskoczyło załogi.




piątek, 15 sierpnia 2014

W piątek 15 sierpnia rozpoczęła się Operacja Żagle Gdyni 2014

Wybiciem marynarskiej szklanki, symfonią marynarskich syren  i odsłonięciem tablicy Kapitana Kazimierza Jurkiewicza w piątek 15 sierpnia rozpoczęła się Operacja Żagle Gdyni 2014. W uroczystości oprócz władz miasta i przedstawicieli społeczności żeglarskiej udział wzięła rodzina Kapitana oraz pięciu marynarzy, którzy służyli razem z nim na Darze Pomorza, także podczas pamiętnych regat.
W obecności tłumów gdynian i turystów, a także załóg żaglowców biorących udział w Operacji Żagle Gdyni rozpoczęło się czterodniowe świętowanie. Gdynia powstała z wielkiego marzenia o wolności, otwartości i zagospodarowaniu polskiego morza. Budowało ono potencjał gospodarczy miasta, ale zaznaczało także szczególny charakter. Morze jest wielkim żywiołem, źródłem bogactwa, ale też miejscem spotkań ludzi o niezwykłych charakterach. Symbolicznym spełnieniem marzenia były wydarzenia sprzed 40 lat, kiedy to po raz pierwszy zawitały do nas żaglowce z całego świata. Przełamując żelazny mur, żelazną kurtynę zaprzyjaźnili się podczas Operacji Żagiel - powiedział podczas otwarcia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Od czasu Operacji Żagiel'74 Gdynia gości żaglowce już po raz szósty. W okrągłą, 40-tą rocznicę zlotu, a także 42 lata po historycznym sukcesie miasto uhonorowało człowieka, który 21 sierpnia 1972 roku przeprowadził Dar Pomorza przez metę jako zwycięską jednostkę. Tablica upamiętniającą Jurkiewicza odsłonięta została na nabrzeżu w Basenie Prezydenta, tuż obok tablicy Kapitana Leszka Wiktorowicza, który był komendantem Daru Młodzieży przez 25 lat.

Tego typu zaszczyty spotykają zwykle ludzi wyjątkowych. Ale wyjątkowość mojego ojca polegała na tym, że był zwykły - powiedziała Małgorzata Jurkiewicz-Łobodzińska. Był prostolinijny i odpowiedzialny. Żył z pasją i dokonywał mądrych wyborów. Jeżeli się na coś decydował, to trzymał się tego przez całe życie - dodała.

Oficjalna strona zlotu - http://zaglowce.gdyniaturystyczna.pl/.




Ciekawostka dotycząca gdyńskiego portu z Portalu Morskiego

Poniżej link do strony Portalu Morskiego - ciekawa historia statku niewpuszczonego do gdyńskiego portu ...
 http://www.portalmorski.pl/statki/ship-calls/38225-bydlowiec-nie-mogl-zawinac-do-gdynskiego-portu

niedziela, 3 sierpnia 2014

Już wkrótce Operacja Żagle Gdyni 2014



W 2014 roku mija 40. rocznica pierwszego zlotu żaglowców, który odbył się w Gdyni. Wówczas, w 1974 roku, imprezę tę nazywano Operacją Żagiel i było to pierwsze tego typu wydarzenie za żelazną kurtyną – bezprecedensowe, wspominane do dziś, spotkanie żeglarskiego zachodu ze wschodem. Poprzecinany granicami świat, podzielony na dwa wrogie bloki, nie widział jeszcze czegoś podobnego. Przez cztery letnie dni przy gdyńskich kejach, burta w burtę, stały jednostki z całego globu – czasem nawet z państw, które nie utrzymywały ze sobą stosunków dyplomatycznych. Żaglowce ze Związku Radzieckiego cumowały obok jachtów ze Stanów Zjednoczonych, jednostki z Niemiec Zachodnich obok jednostek z Niemiec Wschodnich, statki polskie obok brytyjskich czy duńskich. A wszystko w doskonałej atmosferze międzynarodowego zrozumienia. Po raz kolejny okazało się, że morze łączy, a Gdynia to otwarte miasto otwartych ludzi.

40. rocznicę tego wydarzenia można uczcić tylko w jeden sposób – zapraszając żeglarski świat do Gdyni! Od 15 do 18 sierpnia 2014 roku gdyński port ponownie wypełnią maszty wielkich rejowców podczas imprezy pod nazwą Operacja Żagle Gdyni. Międzynarodowa flota żaglowców, z których wiele brało udział w pamiętnym zlocie w 1974 roku, na cztery dni zacumuje w mieście z morza i marzeń. Będzie to znakomita okazja, by przeżyć niezapomniane święto młodości, radości i wielokulturowości, obcując z pięknem pełnych gracji „białych ptaków oceanów”, jak często określa się żaglowce.