Moja Gdynia

Moja Gdynia

poniedziałek, 12 września 2011

Rozpoczynam bloga

Witam na blogu poświęconemu memu miastu Gdyni. Zgromadzone tu informacje mają na celu przedstawienie  miasta oraz przybliżenie jego historii i współczesnego rozwoju. Galerie  zdjęć dokumentują piękno Gdyni:  miasta i portu.Informacje o gdyńskich wydarzeniach, ciekawostkach i atrakcjach oraz o bazie turystyczno-noclegowej. Poszukuję starych zdjęć oraz ciekawostek o dawnej Gdyni oraz jej dzielnicach. Mile widziane informacje o Gdyni z lat powojennych. Proszę o kontakt na  skrzynkę: :info@mojagdynia.com

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gdynia (kasz. Gdiniô, niem. Gdingen) to portowe miasto  położone  Zatoką Gdańską, wchodzące obecnie wraz z Gdańskiem i Sopotem w skład  aglomeracji Trójmiasta. Jest ono jednym z najmłodszych miast Polski - otrzymało prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Impulsem do rozwoju Gdyni była budowa portu, który powstał  w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej, wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsk. Wciągu kilkunastu lat po nadaniu praw miejskich Gdyni liczba mieszkańców dawnej wioski rybackiej wzrosła w 1939 roku do 120.000. Obecnie Gdynia liczy około 250 tys. mieszkańców, a jej powierzchnia zajmuje 135 km².   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz