Moja Gdynia

Moja Gdynia

piątek, 7 października 2011

Alternatywne zajęcia na weekend...

W okresie ciszy wyborczej nie będziemy się nudzić w Gdyni. Za biurem prasowym  Urzędu Miasta Gdyni informacje o odbywających się w najbliższy weekend imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Jest w czym wybierać.


Transvizualia 011 Gdynia


Pokazy krótkich form filmowych w kasie pancernej Zabytkowego Banku Polskiego to tylko jedna z propozycji organizatorów 5. Międzynarodowego Festiwalu Form Multimedialnych TRANSVIZUALIA, który potrwa do niedzieli (9 października). To największy w północnej Polsce festiwal multimediów i unikatowy w skali kraju projekt artystyczny prezentujący różnorodne formy audiowizualne. Program obejmuje całe Trójmiasto, ale większość wydarzeń odbywa się w przestrzeni miejskiej Gdyni oraz centrum festiwalowym w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (al. Zwycięstwa 96/98).


W programie:TRANSSPACES – prezentacja aktualnej sztuki nowych mediów złożona z serii multimedialnych live actów oraz instalacji, wystąpią artyści łączący w innowacyjny sposób obraz i dźwięk;Dzisiaj (7 października) w godz. 20.00-24.00 w PPNT wystąpią: Sylvain Chauveau, Marsen Jules Trio, Fennesz + Giuseppe La Spada.TV-LIVEACTS – w ramach modułu wystąpią artyści poszukujący nowych brzmień, eksperymentujący, odważni;

W sobotę (8 października) o godz. 21.00 w PPNT wystąpią: Africa Hitech, Duffstep, Darkstar, Maceo Wyro.projekt TRANSCINEMA – kino poza kinem, wystawa audiowizulana w przestrzeni, prezentacja kina eksperymentalnego i sztuki wideo w nietypowych miejscach;Krótkie formy filmowe, teledyski, animacje, eksperymenty wizualne, kino awangardowe oraz sztuka video pokazywane będą m.in. w Zabytkowym Banku Polskim (róg ul. 10 Lutego i 3 Maja) – dzisiaj (7 października) w godz. 20.00-23.00. Obrazy wyświetlane będą symultanicznie na kilku ekranach, także w kasie pancernej banku!


projekt VIDEO RIOT: uliczna gra video wykorzystująca infrastrukturę miejską, multimedialny street art show


W sobotę (8 października) w ramach projektu na budynkach w przestrzeni przyportowej w Gdyni wyświetlane będą wizualizacje. Start o godz. 20.00 przy Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini” (ul. Waszyngtona 21). Wizualizacje pojawią się na budynkach przy ul. Waszyngtona, św. Piotra, Portowej, Świętojańskiej, Puławskiego, Polskiej, Węglowej i Wendy.


projekt CITYSOUND – projekt poświęcony sztuce dźwięku.


W programie m.in.: Urban Audio – konceptualny projekt artystów niemieckich poświęcony eksplorowaniu dźwięków miasta (centrum Gdyni, piątek i sobota – 7 i 8 października); warsztaty terenowe Dźwiękospacery – profesjonalni muzycy, realizatorzy dźwięku, audio-eksperymentatorzy zapoznają dzieci i młodzież z obróbką dźwięku (dzisiaj – 7 października, godz.. 12.00-15.00, start w PPNT).


UWAGA! Z okazji 5. edycji festiwalu na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Na wybrane wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.transvizualia.com .Podwodne sprzątanie GdyniCentrum Nurkowania i Turystyki Aktywnej „TICADA” oraz Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają płetwonurków do udziału w Eko-Nurkowym Dniu w Gdyni, który odbędzie się w sobotę (8 października). Zgłaszać można się wypełniając formularz na stronie internetowej: www.ekonurkowydzien.pl .


Celem akcji jest oczyszczenie podwodnych obszarów: Mariny Gdynia, Basenu Prezydenta oraz plaży w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego, a także integracja coraz liczniejszego środowiska nurkowego i popularyzacja tego sportu.


Szczegółowy program:


- godz. 10.00-11.00 – rejestracja płetwonurków w bosmanacie (kubryk) na terenie Mariny Gdynia;

- godz. 11.00-12.20 – odprawa w hangarze Yacht Klub Polski Gdynia;

- godz. 12.30-14.30 – podwodne sprzątanie wyznaczonych sektorów.

Podczas imprezy przed bosmanatem w Marinie Gdynia odbędzie się festyn rodzinny. Firmy nurkowe zaprezentują swój sprzęt, który płetwonurkowie będą mogli wypróbować. Dodatkowo wezmą udział w losowaniu nagród.


W ubiegłym roku podczas akcji, w której wzięło udział 120 płetwonurków – ochotników, z wody wyciągnięto ok. 1,5 tony śmieci. Znaleziono m.in. laptop, telefony komórkowe oraz kosze z hipermarketów.Z Ciapkowa do ludzi - dzień otwarty gdyńskiego schroniska


Z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals zaprasza w najbliższą sobotę (8 października) w godz. 12.00-15.00 na dzień otwarty w Schronisku dla bezdomnych zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni (ul. Małokacka 3A).


Jeżeli ktoś chce znaleźć czworonożnego przyjaciela, który ofiaruje mu bezwarunkową miłość, powinien odwiedzić w sobotę„Ciapkowo” i przygarnąć psa lub kota. W ten sposób uszczęśliwi zwierzaka, który bardzo tęskni za ludzkim towarzystwem.


Do schroniska codziennie trafiają porzucone, skrzywdzone przez los zwierzęta. Często na nową rzeczywistość reagują ogromnym stresem. Schroniskowe kojce i opieka pracowników oraz wolontariuszy nie zastąpią domowej kanapy i ciepła rąk kochającego opiekuna. Najbardziej cierpią zwierzaki oddane do schroniska po śmierci właściciela lub często wyrzucone na ulicę.


Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni od 2006 r. prowadzi w tygodniku „Ratusz” rubrykę pod tytułem „Z Ciapkowa do ludzi”, w której prezentowane są psy i koty ze schroniska. Takich portretów - ofert było już ponad 150. Wiele ze zwierzaków trafiło szczęśliwie do domów dobrych ludzi.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.otoz.pl .


III Festiwal Kawy


W najbliższy weekend (8-9 października) w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini” w Gdyni (ul. Waszyngtona 21) odbędzie się III Festiwal Kawy. Smakosze tego pobudzającego napoju będą mogli bezpłatnie spróbować gatunków kawy z całego świata.


Oprócz degustacji goście wybiorą m.in. najpopularniejszą markę kawy, obejrzą występy młodzieży z gdyńskiej YMCA oraz pokazy baristów.W programie:sobota (8 października)


- godz. 11.00 – uroczyste otwarcie festiwalu;

- godz. 12.00-17.50 – prezentacje marek kawy, konkursy festiwalowe i występy artystyczne zespołów z gdyńskiej YMCA;


niedziela (9 października)


- godz. 10.30 – otwarcie stoisk festiwalowych;

- godz. 11.00-16.30 – prezentacje marek kawy w konkursie głównym o „Bursztynową Filiżankę”, w konkursie publiczności i konkursie profesjonalnym, występy artystyczne, konkursy dla publiczności, pokazy baristów i degustacje wyrobów cukierniczych;

- godz. 16.30-17.45 – obrady jury festiwalu, występy artystyczne, w tym gościa specjalnego;

- godz. 18.00 – ogłoszenie wyników konkursów, rozdanie nagród i zakończenie festiwalu.

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora – Stowarzyszenia „Gdynia Turystyczna”: www.gdyniazaprasza.pl .
Genealogiczne poszukiwania w Muzeum Miasta GdyniInstytut Kaszubski oraz Muzeum Miasta Gdyni zapraszają w sobotę (8 października) na III Seminarium Genealogiczne „Nasze korzenie. Wokół poszukiwań genealogicznych rodzin pomorskich”. Spotkanie w siedzibie muzeum (ul. Zawiszy Czarnego 1) rozpocznie się o godz. 12.00.


W programie:- mgr Dagmara Płaza-Opacka (Dyrektor MMG) – powitanie uczestników seminarium;

- dr Tomasz Rembalski (IK, MMG) – „Prace genealogiczne Jana Karnowskiego”;


- dr Michał Targowski (UMK) – „Czarna księga Działowskich – zaginione źródło do badań genealogicznych nad szlachtą Prus Królewskich w XV–XVIII wieku”;


- mgr Anna Stachowska (IH PAN) – „Szlachta powiatu puckiego w oparciu o materiał metrykalny z XVII i XVIII wieku”;


- Mariusz Momont i mgr inż. Janusz Pawelczyk (PTGen) – „Fora i bazy genealogiczne jako źródła pomocy w poszukiwaniach przodków”.


Podczas seminarium będzie można nabyć wydawnictwa o tematyce kaszubsko-pomorskiej, gdyńskiej i genealogicznej, w tym materiały z dwóch poprzednich seminariów.


Wstęp wolny.Weekend z Tea-tralną


Kawiarnia „Tea-tralna” w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) zaprasza w sobotę (8 października) o godz. 22.00 na muzykę graną na żywo.„Teatralna nocą” to miejsce, w którym dobra, grana na żywo muzyka zachęca do towarzyskich spotkań przy stoliku. Goście mogą swobodnie rozmawiać i delektować się tym, co oferuje na scenie DJ.


Wstęp wolny.W niedzielę (9 października) o godz. 11.00 dzieci będą mogły obejrzeć przedstawienie Teatru Klapa „Jak Paweł i Gaweł”.
Podczas „Teatralnego poranku dla dzieci” Koperek i Kminek przedstawią najmłodszym historię dwóch zwaśnionych sąsiadów. Paweł i Gaweł w jednym stali domu. Paweł na górze, a Gaweł na dole. Paweł spokojny nie wadził nikomu, Gaweł najdziksze wymyślał swawole. Co było przyczyną nieporozumień i jak kończyły się sąsiedzkie kłótnie, dzieci dowiedzą się oglądając spektakl.

Wstęp: 10 zł.
Giełda Kolekcjonerska w Muzeum Miasta Gdyni


Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów różnych przedmiotów – monet, pocztówek, pucharów i wielu innych. W każdą drugą niedzielę miesiąca w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1)organizowana będzie Giełda Kolekcjonerska. Pierwsza – już 9 października w godz. 10.00-14.00.

W Gdyni działa spore środowisko kolekcjonerów wszelkiej maści. Zbiory niektórych są bardziej okazalsze niż te muzealne. Pasjonaci założyli Gdyński Klub Kolekcjonerów, a giełda jest jego owocem.Giełdy przeznaczone są dla wszystkich – wytrawnych kolekcjonerów, początkujących zbieraczy oraz miłośników staroci i przedmiotów z duszą.
Kolejne odbędą się 13 listopada i 11 grudnia.Wstęp wolny.
Niedziela Melomana z muzyką klasyczną


Podczas najbliższego koncertu z cyklu Niedziela Melomana (9 października) w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) królować będzie muzyka klasyczna – Vivaldi, Mozart i Bach. Początek o godz. 16.00.Podczas koncertu wystąpią: Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Katarzyna Kowacz (skrzypce), Tomasz Zając (fortepian), Cappella Gedanensis pod dyrekcją Aliny Kowalskiej-Pińczak.


W programie: Antonio Vivaldi – koncert skrzypcowy a-moll op. 3 nr 6 RV 356 „L’estro Armonico”, Wolfgang Amadeus Mozart – koncert fortepianowy d-moll nr 20 KV 466, Johann Sebastian Bach – koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043. Prowadzenie koncertu: Krzysztof Dąbrowski.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Teatru Miejskiego. Rezerwacja – tel. 58 660 59 46.


Źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz