Moja Gdynia

Moja Gdynia

wtorek, 8 listopada 2011

Pomorska policja informuje

PUCK – SPRAWCY NAPADU NA LOMBARD ARESZTOWANI


Kolejny sukces puckich mundurowych. Zatrzymani przez kryminalnych sprawcy czwartkowego napadu na lombard zostali aresztowani. W ręce mundurowych trafili następnego dnia po zdarzeniu. Policjanci odzyskali większość zrabowanego mienia: biżuterii i telefonów komórkowych. 27 i 36-latkowi grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Mundurowi mogą się pochwalić kolejnym w tym roku sukcesem zatrzymania sprawców napadu na punkt handlowy. W czwartek około 18.00 do lombardu weszło dwóch zamaskowanych sprawców, zagrozili sprzedawczyni i ukradli m.in. biżuterię, telefony komórkowe po czym uciekli z  miejsca zdarzenia.

Policjanci natychmiast po zgłoszeniu pojawili się na miejscu. Ustalili, że sprawcy ukradli przedmioty o  wartości ok. 40 tys. złotych. Całą dobę trwały szeroko zakrojone działania policyjne. Ustalono drogę ucieczki sprawców, zabezpieczono m.in. porzucony sejf i część odzieży, w tym kominiarkę. Efektem tych działań było zatrzymanie sprawców następnego dnia około 18.00, kiedy to wracali pociągiem z Trójmiasta.  Byli całkowicie zaskoczeni. Obaj od razu trafili do policyjnego aresztu. Śledczy potwierdzili, że 27 i 36 latek w miniony piątek wczesnym rankiem udali się do Trójmiasta, gdzie w jednym z punktów skupu złota spieniężyli biżuterię na 10 tys. złotych. Funkcjonariusze w skupie złota zabezpieczyli skradzioną biżuterię. Ustalili, że telefony komórkowe sprawcy uszkodzili, a następnie pozbyli się ich wyrzucając do śmietnika. U jednego z mężczyzn zabezpieczono pieniądze: 5 tys. złotych pochodzące najprawdopodobniej ze sprzedaży biżuterii.

Kryminalni wpadli na trop innych przestępstw, jakie maja na koncie zatrzymani. Podejrzewani są o kradzież z włamaniem do budynku jednorodzinnego skąd dokonali m.in. kradzieży laptopa, ponadto młodszy z mężczyzn podejrzewany jest o kolejną kradzież z włamaniem i kradzież energii elektrycznej, której policjanci dopatrzyli się podczas przeszukania mieszkania 27-latka. W sobotę w puckiej prokuraturze sprawcy usłyszeli zarzut rozboju, a wczoraj na wniosek Policji i Prokuratury sąd aresztował podejrzanych na trzy miesiące.

 

Teraz obaj mieszkańcy Pucka w areszcie śledczym będą oczekiwać na rozprawę sądową. Za to przestępstwo grozi im kara nawet 12 lat pozbawienia wolności. Za włamanie grozić im może kara do 10 lat pozbawienia wolności. Kradzież energii elektrycznej zagrożona jest 5-letnią odsiadką.
 

CZŁUCHÓW – WYPRZEDZANIE, KOLIZJA, PROMILE I 30 PUNKTÓW KARNYCH

Wczoraj na drodze krajowej nr 22 kierujący volkswagenem passatem wyprzedzał w miejscach niedozwolonych, po chwili uderzył w stojący radiowóz. 47-letni kierowca miał prawie trzy promile alkoholu w organizmie. Teraz odpowie za popełnione przestępstwo i wykroczenia.


Wczoraj po godz. 16.00 dyżurny policji przyjął zgłoszenie zdarzeniu drogowym na drodze krajowej nr 22 w Człuchowie na Al. Jana Pawła II. Doszło do zderzenia volkswagena passata i nieoznakowanego radiowozu policyjnego marki Kia
 

Policjanci ruchu drogowego pełniący służbę w Człuchowie na obwodnicy miasta zauważyli volkswagena passata, którego kierowca zaczął wyprzedzać cały ciąg pojazdów. Kierujący wyprzedzał auta na skrzyżowaniu i na przejściu dla pieszych. Następnie ominął wysepkę rozdzielającą pasy ruchu i jechał pasem jezdni przeznaczonym dla ruchu przeciwnego. Funkcjonariusze widząc całe zdarzenie zatrzymali się, włączyli sygnały świetlne, aby zatrzymać volkswagena. Wówczas kierujący autem zjechał na środek jezdni i uderzył czołowo w stojący radiowóz przesuwając go na środek jezdni. Jeden z policjantów doznał ogólnych potłuczeń.

Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierowców obu pojazdów. Okazało się, że 47-latek kierujący volkswagenem ma prawie trzy promile alkoholu w organizmie. Teraz mężczyzna trzeźwieje w policyjnym areszcie. Mieszkaniec gminy Człuchów odpowie za popełnione wykroczenia, tj.

wyprzedzanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz za spowodowanie kolizji.

47-letek poniesie również odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za takie przestępstwo grozi mu kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Ponadto za dokonane przestępstwa i wykroczenia mężczyzna otrzyma łącznie 30 punktów karnych.

WEJHEROWO – ODPOWIE ZA KRADZIEŻ PARAPETÓW

Policjanci z Gniewina zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież parapetów granitowych z domu w budowie. Straty jakie 21-latek spowodował, to kwota prawie 1000 zł. Za kradzież mienia grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Gniewinie zatrzymali 21-letniego mieszkańca gminy, podejrzanego o kradzież 4 granitowych parapetów z domu w budowie z początku października 2011 roku. Do zatrzymania doszło wczoraj po godzinie 8:00 rano. Mężczyzna był całkowicie zaskoczony działaniami policji, gdyż pukanie mundurowych do drzwi o tak wczesnej porze go obudziło. W trakcie dalej wykonywanych czynności służbowych funkcjonariusze ustalili, że sprawca jednej nocy zdemontował parapety i ukrył je w pobliskich zaroślach, natomiast kolejnej nocy wynosił je, by potem sprzedać kradziony towar.

21-latek wczoraj (7 listopada 2011 roku) został przesłuchany i usłyszał zarzuty. Dotychczas mężczyzna nie był karany. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 

PUCK – GIMANZJALIŚCI Z WIZYTĄ W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W PUCKUWczoraj gimnazjaliści ze Starzyna odwiedzili pucką komendę Policji. Jak zawsze dzieci z zainteresowaniem zwiedzały pomieszczenia naszej jednostki i zapoznawały się z pracą mundurowych. Wczorajsze spotkanie wzbogacone zostało o prezentację z zakresu terroryzmu i metod przeciwdziałania temu zjawisku oraz z zaciekawieniem obejrzały film z symulowanego „ataku” na pocztę i działania służb ratowniczych.

Wczoraj Komendę Powiatową Policji w Pucku odwiedzili uczniowie Gimnazjum w Starzynie. 36 uczniów podzielono na dwie grupy. Pierwsza zwiedzała komendę i zapoznawała się z pracą funkcjonariuszy, gdy z kolei druga w tym czasie uczestniczyła w zajęciach z TERRORYZMU i jego zagrożeniami.

Dzieci zwiedziły m. in. pomieszczenie z lustrem weneckim, w zespole informatyki mogły zapoznać się z systemami informatycznymi w oparciu, o które policjanci ustalają np. dane personalne osób. Dużym zainteresowaniem cieszyło się pomieszczenie przejściowe do zatrzymań osób w policyjnym areszcie. Podczas zajęć z terroryzmu funkcjonariusz opowiadał o zagrożeniach, jakie niesie za sobą, ich przeciwdziałaniu i policyjnych zadań związanych z tym zjawiskiem. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną i film z działań Policji i służb ratowniczych w symulowanym „ataku” na obiekt pocztowy. 

To nie pierwsza wizyta dzieci w puckiej komendzie. Jej funkcjonariusze zawsze chętnie oprowadzają dzieci po jednostce i opowiadają o swojej pracy.

 
KWP GDAŃSK – ŚLUBOWANIE NOWYCH POLICJANTÓW


Punktualnie w południe 10 listopada w zabytkowym Dworze Artusa przy Długim Targu rozpoczną się uroczystości związane z upamiętnieniem rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego wyjątkowego dnia swoje święto obchodzą także pracownicy cywilni policji. Jest to doskonała okazja do wyróżnienia zarówno policjantów,  jak i niemundurowych. Dwoje z nich za wieloletnią pracę otrzyma upominki rzeczowe. Jedna z pamiątek  trafi w ręce funkcjonariusza z 30-letnim stażem służby, natomiast drugą odbierze pracownik cywilny, który w policji przepracował 20 lat. Kolejnych 30 pracowników cywilnych dostanie nagrody pieniężne za wzorową i pełną zaangażowania pracę.

W czasie gali kilkunastu funkcjonariuszy otrzyma wyróżnienia w postaci przedterminowego mianowania na wyższy stopień służbowy. Z kolei 13 świeżo upieczonych podkomisarzy odbierze listy gratulacyjne i drobne upominki, a także życzenia kolejnych sukcesów w karierze zawodowej.


Doniosłym momentem będzie ślubowanie osób, które jeszcze niedawno były kandydatami do służby w policji i z sukcesem przeszły przez postępowanie kwalifikacyjne. Musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także doskonałym zdrowiem i kondycją fizyczną. Rotę ślubowania od 116 nowo przyjętych funkcjonariuszy przyjmie Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski. Ta duża grupa młodych stażem mundurowych przysięgnie „ strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia”, a już w najbliższym czasie wyjedzie na szkolenie podstawowe do szkół policji aby po jego ukończeniu zasilić macierzyste jednostki.

Całość wydarzeń w Dworze Artusa uświetnią zaproszeni goście m.in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz rodziny uhonorowanych osób.

 źródło: Rzecznik KWP w Gdańsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz