Moja Gdynia

Moja Gdynia

piątek, 13 stycznia 2012

Prpozycje na najbliższy weekend...

Informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.Klub Filmowy zaprasza…
Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w piątek i sobotę (13-14 stycznia) na projekcje filmów „Chłopiec na rowerze” oraz „Jeden dzień”, a w niedzielę (15 stycznia) na pokaz dwóch filmów o przygodach Inżyniera Walczaka.
13 stycznia (piątek)


- godz. 18.00 – „Chłopiec na rowerze”

- godz. 20.00 – „Jeden dzień”14 stycznia (sobota)


- godz. 18.00 – „Chłopiec na rowerze”

- godz. 20.00 – „Jeden dzień”„Chłopiec na rowerze”
11-letni Cyryl ma tylko jedno pragnienie – za wszelką cenę znów zamieszkać z ojcem, który go porzucił. Chłopak nie ustaje w swych desperackich poszukiwaniach mężczyzny, choć ten nie chce mieć z nim nic wspólnego. Podczas kolejnej ucieczki z sierocińca przypadkowo poznaje fryzjerkę Samantę. To spotkanie staje się punktem zwrotnym w jego życiu. Kobieta zgadza się, by Cyryl odwiedzał ją w weekendy. Między dwojgiem bohaterów stopniowo rodzi się szczególna więź, której chłopak potrzebuje bardziej niż czegokolwiek (i kiedykolwiek). Pomaga mu ona opanować dziecięcy gniew i bunt oraz uchronić przed pokusami półświatka, który coraz bardziej go pociąga. „Chłopiec na rowerze” w reżyserii braci Dardenne („Milczenie Lorny”, „Dziecko”, „Syn”) jest obrazem skromnym i prostym. Potwierdza wyrazisty styl i klasę autorów - dwukrotnych zdobywców Złotej Palmy w Cannes. W tym roku festiwalowe jury po raz kolejny doceniło belgijski duet, przyznając mu Grand Prix. Krytyka okrzyknęła zaś nową produkcję reżyserów „małym wielkim filmem”, a zarazem najbardziej dojrzałym dziełem w ich dorobku.
„Jeden dzień”
Adaptacja światowego bestsellera Davida Nichollsa z udziałem nominowanej do Oscara Anne Hathaway („Tajemnica Brokeback Mountain”, „Rachel wychodzi za mąż”) i Jima Sturgessa („Niepokonani”, „Kochanice króla”, „21”). Opowieść o bratnich duszach, wielkiej przyjaźni i krętych drogach prowadzących do miłości. „Jeden dzień” to filmowy romans w reżyserii Lone Scherfig - twórczyni obrazu „Była sobie dziewczyna”, wpisującego się w tradycję brytyjskich przebojów („To tylko miłość”, „Notting Hill”) oraz „Włoskiego dla początkujących”. Pozornie trudno o mniej dobraną parę niż Emma i Dexter. Ona to niepoprawna idealistka i marzycielka, której brakuje siły przebicia, a on - pewny siebie przystojniak i prawdziwy król życia. Dziewczyna na wszystko musi ciężko zapracować, podczas gdy chłopak od razu dostaje to, o czym zamarzy. Emma szuka miłości, Dexter - seksu. Spotykają się w noc po zakończeniu studiów. Jutro każde pójdzie własną drogą. Gdzie będą za rok, za dwa? I każdego następnego roku?


Wstęp na każdy z filmów: 10 zł.


15 stycznia (niedziela) – „Przygody Inżyniera Walczaka”


- godz. 18.30 – „Walczak Retro Agit”

- godz. 20.15 – „Zemsta dr. La Morte”„Przygody Inżyniera Walczaka” to pokaz dwóch produkcji w reżyserii Artura Tomczaka – trójmiejskiego twórcy filmowego, muzyka, a także animatora kultury. „Walczak Retro Agit” i „Zemsta dr. La Morte” to fabuły, opowiadające o słynnym detektywie Inżynierze Walczaku, który nie tylko włada niemal wszystkimi językami świata i posiada dar zdobywania kobiecych serc, ale też zawsze rozwiązuje najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne.


Wstęp wolny.
Strona internetowa:
www.klubfilmowy.pl .

Byczek Fernando w Tea-tralnej
Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (15 stycznia) o godz. 11.00 na „Teatralny poranek dla dzieci” – Teatr KLAPA „Byczek Fernando”.
Kminek i Koperek zapraszają wszystkie dzieci w podróż po Hiszpanii. Tam czeka na nie Byczek Fernando, który wcale nie lubi i nie chce walczyć na arenie, za to chętnie wącha stokrotki, bławatki i inne kwiatki... Ponadto, ten sympatyczny zwierz przygotuje dla dzieci różne gry i konkursy, zatem na pewno podbije serca wszystkich przybyłych! Gdyby wszystkie byki, byczki i byczątka na świecie były takie jak nasz Fernando, świat byłby inny. Wszyscy by się kochali i żyli w przyjaźni.
Wstęp: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona.
Sympatyczne piosenki w Muzeum Miasta Gdyni
W niedzielę (15 stycznia) w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się koncert „Uśmiech na karnawał”. Klasyka, muzyka filmowa i rozrywkowa, a także piosenki z dawnych lat zabrzmią o godz. 12.00.
Goście pierwszego w tym roku koncertu usłyszą utwory, które w pełni zasługują na uśmiech. W programie interesująca klasyka – arie operowe, operetkowe, piosenki neapolitańskie, złote przeboje muzyki filmowej – m.in. „Casablanca”, „Hello Dolly”, rozrywkowej, a także piosenki z dawnych lat – „Kasztany”, „Już nie zapomnisz mnie”.
Wystąpią: Witalij Wydra – tenor, Natalia Krajewska – sopran, Emilia Grażyńska – fortepian oraz Joanna Knitter – vocal, Marek Jurski – instrument klawiszowy, Piotr Góra – perkusja.
Koncert poprowadzi Barbara Żurowska – Sutt.
Bilet w ramach wstępu do muzeum: 7 zł – normalny, 4 zł – ulgowy. Liczba miejsc ograniczona.


Biesiada literacka z Krzysztofem Daukszewiczem
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza w niedzielę (15 stycznia) na pierwszą w tym roku Biesiadę Literacką. Gościem spotkania, które rozpocznie się o godz. 12.00, będzie satyryk i poeta Krzysztof Daukszewicz.
Krzysztof Daukszewicz – urodził się 30 października 1947 r. w Wichrówie. Jest satyrykiem, poetą, kompozytorem, gitarzystą i piosenkarzem. Studiował w WSP w Olsztynie.
Od 1976 r. współtworzył kabaret Gwuść. W 1976 r. zadebiutował w I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w autorskim programie kabaretowym „Dookoła Wojtek”. W 1978 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie do 1981 r. występował w kabarecie „Na Pięterku” Związku Polskich Autorów i Kompozytorów. W latach 1979-1984 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym zrealizował własny spektakl satyryczny „Dziury na drodze” oraz musical dla dzieci „Dzieci taty Zeusa”. W latach 1983-1986 prowadził wraz z Januszem Gajosem kabaret „Hotel Nitz”. Od roku 1986 do 1990 współpracował z kabaretem Pod Egidą.
Realizował autorskie recitale i programy telewizyjne takie jak: „Na tronie”, „U pana Krzysia”, „Rozmowy ze zgryzem”. Od 2005 r. jest stałym gościem na antenie programu „Szkło kontaktowe” nadawanego w TVN24. Jest autorem sztuk teatralnych „Cycek”, „Bunkier”, zbioru satyrycznego „Między Worłujem a Przyszłozbożem” i wielu książek, licznych piosenek oraz felietonów.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji na stronie internetowej:
www.klubriwiera.mw.mil.pl .

Gdynia Book Club czyta „Mapę i terytorium”
Uczestnicy najbliższego spotkania Gdynia Book Club, które odbędzie się w niedzielę (15 stycznia) w Tea-tralnej (Teatr Miejski, ul. Bema 26) rozmawiać będą o najnowszej powieści Michela Houellebecqa „Mapa i terytorium”. Tym razem bez prelegentów, autorów i mikrofonów. Początek – godz. 16.00.
Najnowsza powieść Houellebecqa stała się wydarzeniem zanim trafiła do księgarń, a wkrótce po premierze została uhonorowana prestiżową Nagrodą Goncourtów oraz otrzymała wyróżnienie „Lista Goncourtów: polski wybór”.
Trudno w przypadku Houellebecqa powiedzieć: „Mapa i terytorium” jest o tym i o tym. Celem book klubowego spotkania jest właśnie omówienie interpretacji książki i być może odkrycie nowej wizji świata francuskiego pisarza.
Jed Martin, debiutujący artysta, odnosi olbrzymi sukces za sprawą zdjęć przedstawiających mapy, po czym powraca do swojej pierwotnej twórczości, czyli do malarstwa. Wstęp do katalogu wystawy jego obrazów ma napisać światowej sławy pisarz, Michel Houellebecq - typ niezbyt przystępny, zdecydowanie za dużo pijący i strasznie zaniedbany. Między artystami zawiązuje się nić przyjaźni. Gdy kilka lat później pisarz zostaje zamordowany, Martin decyduje się pomóc w wyjaśnieniu przerażającej zbrodni.
Kolejną już powieść enfant terrible francuskiej sceny literackiej można czytać na kilku poziomach. Mapa i terytorium to oczywiście biografia fikcyjnego artysty Jeda Martina, z mocnym wątkiem kryminalnym. Ale jest to również błyskotliwa satyra społeczna - bo jak inaczej potraktować ironiczny portret paryskich środowisk artystycznych? - i traktat o ułomności relacji międzyludzkich, które tak dobrze obrazuje historia Jeda i jego ojca. Grzechem byłoby też nie wspomnieć o powracającym motywie grzejnika, czyli o zabawie pisarza z tradycją powieści francuskiej.
Na spotkanie wstęp wolny.
Kontakt: Przemysław Rydzewski, Tea-tralna, tel. 666 553 553.


Koncert kolęd i pastorałek w gdyńskim kościele
W niedzielę (15 stycznia) w dolnym kościele Najświętszego Serca Pana Jezus w Gdyni (ul. Armii Krajowej 46) odbędzie się uroczysty koncert kolęd i pastorałek polskich pt. „Cicha noc” w opracowaniu Macieja Małeckiego na chór mieszany i orkiestrę smyczkową. Początek – godz. 19.00.
Wystąpią:


Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”;

Orkiestra Kameralna „Hanseatica”;

Jan Łukaszewski – dyrygent.W programie: „Anioł pasterzom mówił”; „Gdy się Chrystus rodzi”; „Wśród nocnej ciszy”; „Lulajże Jezuniu”; „Niemowlątko na słomie” (muz. Maciej Małecki, sł. Elżbieta Szeptyńska); „W żłobie leży”; „Mizerna cicha”; „Jezus malusieńki”; „Hej, w Dzień Narodzenia”; „Cicha noc”; „Gdy śliczna Panna”; „Przybieżeli do Betlejem”; „Prowadź gwiazdeczko” (muz. Maciej Małecki, sł. Elżbieta Szeptyńska); „Mędrcy świata”; „Pójdźmy wszyscy do stajenki”; „Dziś z żywota Panieńskiego” (muz. Maciej Małecki, sł. Stanisław Herakliusz Lubomirski); „Bóg się rodzi”.
Wstęp wolny.


Arka Noego u Franciszkanów
Ojcowie Franciszkanie i Franciszkańskie Centrum Kultury Gdynia zapraszają w niedzielę (15 stycznia) o godz. 19.30 do kościoła św. Antoniego na Wzgórzu św. Maksymiliana w Gdyni (ul. Ujejskiego 40) na koncert kolęd (i nie tylko!) zespołu Arka Noego.
Bilety w cenie 10 zł (dorośli) i 5 zł (dzieci) można zakupić w kancelarii parafialnej i w zakrystii (liczba biletów jest ograniczona).

Wszelkie pytania można kierować na adres:
gdynia@franciszkanie.gdansk.pl lub pod numer telefonu: 58 622 02 38.Szczegółowe informacje na stronie:
www.gdynia.franciszkanie.pl .


źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz