Moja Gdynia

Moja Gdynia

poniedziałek, 6 lutego 2012

10 lutego -gdyński jubileusz

Zbliża się jubileusz Gdyni – 10 lutego 1926 r. Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. Obchody 86. urodzin odbędą się nie tylko 10 lutego. Będą to zarówno oficjalne uroczystości, jak i liczne wydarzenia artystyczne i sportowe. W imieniu gospodarzy i organizatorów zapraszamy serdecznie wszystkich gdynian i przyjaciół naszego Miasta. Poniżej szczegółowy program, który prosimy przeczytać od początku do końca.


Niech Gdynia wygląda w swój jubileusz odświętnie. Zachęcamy mieszkańców do wywieszania na swoich balkonach i przy oknach gdyńskich flag.Uroczystości
W piątek (10 lutego) o godz. 12.00 oficjalne uroczystości rozpocznie złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.
Tego samego dnia, o godz. 18.00 w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni. W programie m.in. wręczenie Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” (otrzymają go: Andrzej Kołodziej, Irena Muszkiewicz-Herok, Ryszard Matyka), Nagrody „Czas Gdyni” za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2011 i koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot po dyrekcją Wojciecha Rajskiego, a także Wojciecha Staroniewicza – saksofon i Marcina Wądołowskiego – gitara. Wstęp na zaproszenia.
W niedzielę (12 lutego) o godz. 10.00 w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji miasta.


Jubileuszowa gala
10 lutego (piątek), w godz. 12.30-17.00, ponad cztery tysiące gdyńskich seniorów, którzy odebrali zaproszenia (dystrybuowane przez Centrum Aktywności Seniora), weźmie udział w gali urodzinowej, która, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” (ul. Kazimierza Górskiego 8). W programie koncert piosenek ze spektaklu „Słodkie lata 20-te, 30-te” w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni oraz recital piosenki francuskiej Recital Café w wykonaniu Sceny Studenckiej Centrum Kultury w Gdyni. Goście usłyszą najsłynniejsze utwory z repertuaru Edith Piaf i Jacques'a Brela. W Pasażu Gdyńskim (na obu poziomach foyer hali) można będzie obejrzeć historyczne wystawy przygotowane przez Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji, ponadto pokazy filmów dokumentalnych – oczywiście z Gdynią w roli głównej, odwiedzić stoiska gdyńskich wydawców i kawiarenki. Wśród seniorów rozlosowane zostaną upominki.
Podczas gali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przekaże dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Dagmarze Płaza-Opackiej karty zapełnione wspomnieniami do Jubileuszowej Księgi Gdynian. Podobnie jak te sprzed 10 lat, trafią do skórą obitej skrzyni, w której znajduje się już ponad 300 opowieści, drzew genealogicznych, nagrań głosów przodków oraz fotografii sprzed lat. Niezwykłą księgę można oglądać do 26 lutego na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1). Z pracami można zapoznać się także na stronie Miejskiego Portalu Internetowego:
www.gdynia.pl (zakładka Wszystko o Gdyni – Historia – Księga Gdynian).

UWAGA!


W związku z galą, 10 lutego w godz. 12.00-17.30, uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa 372 na trasie: Redłowo SKM - Łużycka - Sportowa - Górskiego - Droga Gdyńska - Władysława IV - Wzgórze Św. Maksymiliana SKM - Władysława IV - al. Piłsudskiego - Śląska - Górskiego - Sportowa - Łużycka - Redłowo SKM, która funkcjonować będzie co 20-30 minut. Do hali dojechać można także liniami 109 i 172.

Polski design 1955-1968 w Muzeum Miasta Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968” z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Wernisaż odbędzie się w czwartek (9 lutego) o godz. 18.00. Wstęp na zaproszenia.
Wystawa pokazuje jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej, kiedy najbardziej pożądaną cechą dzieła sztuki i najważniejszym pojęciem stała się nowoczesność. Na wystawie prezentowane są m.in. meble, tkaniny, ceramika, szkło i plakaty.
Wystawę będzie można oglądać do 29 kwietnia, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Bilety: normalny – 7 zł, ulgowy – 4 zł. W piątki do muzeum zawsze wstęp jest wolny, tak więc w urodziny Gdyni wystawę będzie można obejrzeć bezpłatnie.

W swoje progi zapraszają…10 lutego (piątek) nie tylko do Muzeum Miasta Gdyni wstęp będzie wolny. W swoje progi zapraszają również nader gościnnie i jubileuszowo: plenerowy skansen Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1), ORP „Błyskawica”, który cumuje przy Nabrzeżu Pomorskim, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji (Chylonia, ul. Żwirowa 2C).
Urodzinom Gdyni towarzyszyć będą także…
Wystawa „Panorama Gdyni” Haliny Wasielke-Cieślak
W czwartek (9 lutego) w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni (ul .Władysława IV 51) odbędzie się wernisaż wystawy prac Haliny Wasielke-Cieślak „Panorama Gdyni”, których treścią są panoramiczne widoki naszego miasta, fotografowane z różnych najwyższych budowli gdyńskich. Początek – godz. 18.00.Halina Wasielke-Cieślak – artysta fotografik, urodzona i wychowana w Gdyni, stąd w jej twórczości dominuje morze i wszystko, co z nim związane. Zadebiutowała w 1967 r. Swą ponad 40-letnią twórczość traktuje jako dokument przemian zachodzących w gospodarce morskiej kraju. Jej zdjęcia znalazły się na ponad 200 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.Wystawa czynna w poniedziałki, środy i piątki w godz. 11.00-15.00 oraz we wtorki i czwartki w godz. 13.00-17.00. Wstęp wolny.
Wizyta twórcy nordic walking w Gdyni
11 lutego (sobota) do Gdyni przyjedzie twórca nordic walking – Marko Kantaneva z Finlandii. Aby wziąć udział w spotkaniu z gościem oraz w wyjątkowym rajdzie, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej:
www.elektronicznezapisy.pl .W godz. 10.00-12.00 Marko Kantaneva poprowadzi seminarium w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98), a o godz. 14.00 wraz z chętnymi rozpocznie rajd po Bulwarze Nadmorskim.
Marko Kantaneva rozpoczął modę na nordic walking w 1997 r. Obecnie na świecie jest ok. 14 milionów pasjonatów tej formy rekreacji.Więcej informacji na stronie internetowej:
www.gosirgdynia.pl .Strzelecki Puchar Gdyni w silhouette
Rada Dzielnicy „Działki Leśne” oraz Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa zapraszają posiadaczy wiatrówek na pierwsze z cyklu amatorskie zawody strzeleckie w konkurencji silhouette o Puchar Gdyni, które odbędą się 12 lutego (niedziela) na Parkurze Strzeleckim przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni (ul. Wolności 22b). Początek – godz. 10.30.


Przewidywana jest klasyfikacja w karabinie i pistolecie. Wpisowe wynosi 5 zł (młodzież szkolna pod opieką dorosłych – bezpłatnie). Na strzelnicy będzie można wypożyczyć sprzęt (wiatrówkę).
Planowane terminy kolejnych zawodów: 22 kwietnia, 20 maja, 23 września, 11 listopada.
Szczegóły na:
http://parkurstrzeleckigdynia.blogspot.com/p/kontakt.html .


Bieg i Marsz Urodzinowy
Przypominamy, że do 10 lutego (piątek), do północy, trwają zapisy internetowe do Biegu Urodzinowego, który odbędzie się 25 lutego. Tego dnia będzie można także wystartować w Marszu Urodzinowym.
By wziąć udział w biegu głównym (10 km), do którego zapisało się już 1200 osób, należy wypełnić do piątku formularz na stronie internetowej:
www.biegurodzinowy.sts-timing.pl . Wpisowe wynosi 10 zł. W dniu imprezy będzie można zapisać się do biegów młodzieżowych – w biurze zawodów naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego: szkoły podstawowe – godz. 9.00-10.30, gimnazjalne – godz. 9.00-11.00, ponadgimnazjalne – godz. 9.00-11.30.Do Marszu Urodzinowego (3 km) można zapisywać się do 24 lutego na stronie internetowej:
elektronicznezapisy.pl/events/413/starts/new oraz w dniu imprezy w biurze zawodów w godz. 8.00-9.45.25 lutego o godz. 10.00 rywalizację rozpoczną nordic walkerzy, a o godz. 13.00 uczestnicy biegu głównego. O godz. 11.00 na trasę wyruszą uczniowie szkół podstawowych (1 km), 11.30 – gimnazjalnych (2 km), 12.00 – ponadgimnazjalnych – 3 km.
Więcej informacji na stronie internetowej:
www.gosigdynia.pl .

Urodzinowa czekolada w prezencieUczniowie Gdyńskiego Liceum Autorskiego, Pierwszego Społecznego Gimnazjum, Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej i juniorzy Arki Gdynia kolejny raz w nietypowy sposób uświetnią urodziny Miasta. 10 lutego (piątek) w samo południe przy magistracie (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) oraz przy skrzyżowaniu ul. 10 Lutego i Świętojańskiej częstować będą przechodniów gorącą czekoladą.źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz