Moja Gdynia

Moja Gdynia

sobota, 25 lutego 2012

Gdynia na weekend...

Informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. 


Australia na Gdyńskich Warsztatach Podróżniczych

Dzisiaj (24 lutego), w godz. 17.00-20.00, w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (al. Zwycięstwa 96/98) odbędą się Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze. Ich gościem będzie znany podróżnik Marek Tomalik, który opowie o Australii.

Marek Tomalik – dziennikarz National Geographic, od dwóch dekad zakochany w Australii, organizator wypraw w bezkresny, ciągle dziewiczy teren. Swoją opowieść wzbogaci fotografiami z najpiękniejszych parków narodowych Australii oraz przedstawi prezentację „Wyprawa drogą której nie ma” o przejeździe Canning Stock Route.

Goście spotkania dowiedzą się m.in.:
- Jak znaleźć determinację do wyjazdu na drugi koniec świata?
- W jaki sposób zaprojektować budżet takiej wyprawy?
- Czy podróż po Australii jest bezpieczna?
- Jak sobie taką podróż zorganizować?
- Jaki środek transportu po kontynencie sprawdzi się najlepiej?
- Jak optymalnie ułożyć trasę?
- Jakie są realne, prawdziwe zagrożenia w podróży po Australii (mity i
fakty)?
- Jak szukać tanich noclegów?
- Co zrobić, gdy w trasie zabraknie pieniędzy?

Warsztaty są w całości finansowane przez Miasto Gdynia. Ich organizatorem jest Hufiec ZHP Gdynia.


PALący wernisaż

Dzisiaj (24 lutego) Klub Osiedlowy „Apteka” – Centrum Aktywnego Mieszkańca w Gdyni Chyloni (ul. Opata Hackiego 17A) zaprasza na „PALący wernisaż zdjęć”. Początek – godz. 18.00.

Fotografie zostały wykonane podczas warsztatów dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez „Aptekę” w ramach Projektu Aktywności Lokalnej – stąd nazwa wernisażu. Tuż przed nim w Centrum Aktywnego Mieszkańca odbędzie się mini spektakl w konwencji „Upiora w operze”. Wezmą w nim udział tancerze towarzyscy oraz Adrian Lipskee Lipiński - znany m.in. z programu „Mam Talent” mistrz hip hopu.

Celem wernisażu jest przede wszystkim promocja młodych talentów, rozwijanie pasji oraz twórczości młodzieży. Wstęp wolny.

Informacje, czym jest Klub Osiedlowy „Apteka” i jakie działania prowadzi można znaleźć na stronie internetowej: www.koapteka.ugu.pl .


Bieg i Marsz Urodzinowy

 W sobotę (25 lutego) na trasę wyruszą uczestnicy Biegu Urodzinowego Gdyni. Tego dnia będzie można także wystartować w Marszu Urodzinowym. Start i meta przy Akwarium Gdyńskim.

O godz. 10.00 rywalizację na dystansie 3 km rozpoczną nordic walkerzy, a o godz. 13.00 uczestnicy biegu głównego na 10 km. O godz. 11.00 na trasę wyruszą uczniowie szkół podstawowych (1 km), 11.30 – gimnazjalnych (2 km), 12.00 – ponadgimnazjalnych (3 km).

Zapisy do biegu głównego zostały już zakończone. Zgłosiło się ponad 1800 osób. Do Marszu Urodzinowego (3 km) można zapisywać się do 24 lutego na stronie internetowej: elektronicznezapisy.pl/events/413/starts/new oraz w dniu imprezy w biurze zawodów naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego, w godz. 8.00-9.45.

W dniu imprezy będzie można zapisać się także do biegów młodzieżowych: szkoły podstawowe – godz. 9.00-10.30, gimnazjalne – godz. 9.00-11.00, ponadgimnazjalne – godz. 9.00-11.30.

Tradycyjnie Bieg Urodzinowy organizowany jest z okazji rocznicy nadania Gdyni praw miejskich, które otrzymała 10 lutego 1926 r.  

Więcej informacji na stronie internetowej: www.gosigdynia.pl .

Zmiany w organizacji ruchu

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni informuje, że w związku z Biegiem Urodzinowym Gdyni w sobotę (25 lutego) w godz. 10.00-15.00 wyłączone zostaną z ruchu następujące ulice:
- al. Marsz. Piłsudskiego na odcinku od Bulwaru Nadmorskiego do ul. Świętojańskiej;
- ul. Świętojańska na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do ul.10 Lutego;
- Skwer Kościuszki do al. Jana Pawła II;
- al. Jana Pawła II. 
Wszyscy kierowcy proszeni są o podporządkowanie się zmienionej organizacji ruchu oraz poleceniom wydawanym przez osoby kierujące ruchem.

Zmiany w komunikacji miejskiej

ZKM w Gdyni informuje, że  w związku z biegiem w godz. ok. 12.00-15.00 wystąpią zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Śródmieściu Gdyni. Zmienione zostaną trasy trolejbusów linii 21, 22, 23, 24, 29 i 30 oraz autobusów linii 128, 133 i 204. Szczegóły na stronie internetowej: www.zkmgdynia.pl .


Gdynia Rock Fest 2012

Najlepsze polskie zespoły rockowe wystąpią w sobotę (25 lutego) podczas pierwszej edycji festiwalu Gdynia Rock Fest. W Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” (ul. Kazimierza Górskiego 8) zagrają: Coma, Hey, Happysad, Armia, Muchy oraz Trupa Trupa. Początek – godz. 15.30. Organizatorzy planują, że festiwal, odpowiedź na Rock In Arena w Poznaniu oraz Odjazdy w Katowicach, na stałe zagości w kalendarzu gdyńskich imprez, podobnie jak m.in. Heineken Open'er Festival.

Coma to aktualnie bez wątpienia jeden z najpopularniejszych zespołów na polskiej rockowej scenie! Ostatnio wydany „Czerwony album” został świetnie przyjęty przez krytyków, cieszy się też niezwykłym powodzeniem wśród publiczności. Płytę promuje świetny singiel „Na pół”.

W Gdyni wystąpi także Hey. Ostatni album formacji to „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy” - pochodzący z 2009 roku krążek wyprodukowany przez Marcina Borsa. Przez wielu album ten uważany jest za szczytowe osiągnięcie grupy.

Na Gdynia Rock Fest wystąpi również Happysad. Formacja niedawno wydała jubileuszowy krążek „Zadyszka” z okazji 10-lecia istnienia grupy. Płyta zawiera także dvd z urodzinowego koncertu w Jarocinie. Z pewnością występ w Gdyni także będzie miał charakter przekrojowy, dzięki czemu usłyszymy większość przebojów Happysad.

Pierwszą edycję gdyńskiej imprezy uświetni koncert zespołu Armia! Kierowana przez Tomasza Budzyńskiego formacja świętuje w tym roku XX-lecie wydania kultowego albumu „Legenda”. Utworów z tego krążka nie zabraknie także na pewno podczas występu w lutym w Hali Sportowo-Widowiskowej.

Poznańskie Muchy zaprezentują zarówno piosenki ze swoich dwóch wydanych już albumów, jak i przygotowywanego na 2012 rok trzeciego krążka. Przed trójmiejską publiką zaprezentuje się także lokalny zespół Trupa Trupa kierowany przez poetę Grzegorza Kwiatkowskiego. Wachlarz ich inspiracji rozciąga się od The Beatles czy The Velvet Underground, po zimną falę, elektronikę czy punk.

Bilety w cenie 69 zł (przedsprzedaż) i 79 zł (w dniu imprezy) do nabycia w punktach sprzedaży Ticketpro oraz w systemach ebilet.pl i Eventim.pl.


Tea-tralna nocą

Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w sobotę (25 lutego) o godz. 22.00 na wieczór z cyklu „TEATRALNA NOCĄ czyli klubowo na scenie teatru”.

DJ-e oraz muzycy tworzący przeróżne odmiany klubowych dźwięków udowodnią, że muzyka rozrywkowa to prawdziwa sztuka. Dawne kawiarniane tradycje podane zostaną w nowoczesnym klubowym stylu.

Wstęp wolny.


„Złota rybka” w Tea-tralnej

Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (26 lutego) o godz. 10.00 na „Teatralny poranek dla dzieci” – Teatr KLAPA „Złota rybka”.

Koperek i Kminek choć są przyjaciółmi, bardzo się ze sobą kłócą. Czasami są to kłótnie na żarty, czasem jednak na serio, tak jest tym razem. W dodatku mali widzowie czekają na rozpoczęcie spektaklu o „Złotej Rybce”. Gdy Koperek i Kminek dochodzą w końcu do porozumienia i chcą wspólnie rozpocząć bajkę okazuje się, że pojawiają się problemy z obsadą tytułowej roli. Koperek i Kminek też chętnie znaleźliby się w tej roli...

Wstęp: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona.


Schrony i tunele na Działkach Leśnych?

Rada Dzielnicy Działki Leśne i Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej zapraszają w niedzielę (26 lutego) na spotkanie dotyczące schronów, tunelów i innych podziemnych obiektów z czasów II wojny światowej znajdujących się na terenie dzielnicy. Spotkanie odbędzie się w Kawiarni pod Aniołem przy kościele o. Jezuitów w Gdyni (ul. Tatrzańska 35), w godz. 11.30-12.30.

Organizatorzy zapraszają obecnych i byłych mieszkańców dzielnicy Działki Leśne oraz każdego, kto posiada wiedzę związaną z tematem spotkania. Naoczni świadkowie, osoby znające opowieści rodziców, mieszkańcy, którzy mają na swoim terenie obiekt nieznanego przeznaczenia – każdy jest mile widziany. Organizatorów szczególnie interesują obiekty w rejonie ulic: Karpackiej, Słupeckiej, Tatrzańskiej, Wolności, Podlaskiej, „Parku Urszulanek” i innych.

Celem spotkania jest potwierdzenie istnienia podziemnych schronów tunelowych w dzielnicy, ustalenie wejść i wyjść oraz trasy ich przebiegu, a w przyszłości dokonanie oceny stanu technicznego, wykonanie dokumentacji na potrzeby muzeum oraz inwentaryzacji w celu przyszłej ochrony.

Na spotkanie wstęp wolny.

Kontakt: Michał Szafrański, Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej, tel. 509 449 230,
Radosław Tyślewicz, Przewodniczący Rady Dzielnicy Działki Leśne, tel. 609 229 208.



Biesiada Literacka ze Zbigniewem Wodeckim

Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza w niedzielę (26 lutego) na spotkanie z cyklu „Biesiada Literacka”, którego gościem będzie Zbigniew Wodecki. Początek – godz. 12.00.

Zbigniew Wodeckipiosenkarz, muzyk instrumentalny, kompozytor, aktor i prezenter telewizyjny. Przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zygmuntem Koniecznym, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej.

Jako wokalista zadebiutował w latach 70-ych. Jego niezapomniane przeboje to: „Chałupy”, „Zacznij od Bacha”, „Izolda” czy „Pszczółka Maja”. Laureat wielu konkursów i festiwali. Instrumentalista, kompozytor, aranżer. 

Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

 

Palcem po mapie – podróż do Boliwii


Ośrodek Badań Latynoamerykańskich zaprasza rodziców z dziećmi w wielu 6-9 lat na kolejną podróż „Palcem po mapie” Ameryki Łacińskiej – w niedzielę (26 lutego) o godz. 12.30 do kawiarni Caffe Anioł w Gdyni (ul. Kilińskiego 6).

Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się m.in. co zrobią mieszkańcy Boliwii, by dostać nowy komputer, rower czy piłkę. Goście poznają także niezawodny sposób na zdobycie serca pięknej kobiety i narodowe usprawiedliwienie małych kłamstw.

Wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja i otrzymanie jej potwierdzenia. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: obl@obl.com.pl  .
Więcej informacji na stronie internetowej: www.obl.com.pl .


Jazz manouche - Djangology

Centrum Kultury w Gdyni zaprasza w niedzielę (26 lutego) na występ Djangology – czterech znanych polskich jazzmanów nawiązujący do muzyki słynnego cygańskiego gitarzysty jazzowego Django Reinhardta. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej Domu Rzemiosła (ul. 10 Lutego 33). Początek – godz. 16.00.

Zagrają: Leszek Dranicki – gitara, Marcin Wądołowski – gitara, Paweł Nowak – akordeon/akordina, Tomasz Nowik – kontrabas

Muzyczna stylistyka Djangology to popularny we Francji i uwielbiany na całym świecie jazz manouche, czyli swing połączony z akordeonowo-francuskim musette.

Prowadzenie koncertu: Krzysztof Dąbrowski

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Cafe Księgarnia Vademecum (ul. Świętojańska 5) oraz na godzinę przed koncertem.


W Klubie Filmowym…

Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w najbliższy weekend (25-26 lutego) na pokazy dwóch dramatów: „Róży” Wojciecha Smarzowskiego i irańskiego obrazu „Rozstanie”.

25 lutego (sobota)
- godz. 16.00 – „Róża”
- godz. 18.00 – „Rozstanie”
- godz. 20.15 – „Róża”

26 lutego (niedziela)
- godz. 16.00 – „Róża”
- godz. 18.00 – „Rozstanie”
- godz. 20.15 – „Róża”

„Róża”

reżyseria: Wojciech Smarzowski
występują: Marcin Dorociński, Agata Kulesza
szczegóły: dramat, Polska, 2011, 98 min.

Film, utrzymany w poetyce charakterystycznej dla kina Wojciecha Smarzowskiego, pozostaje klasycznym melodramatem. Jest to opowieść o dojrzewaniu do miłości dwojga dorosłych ludzi – pokaleczonych przez wojnę, która zabrała im najbliższych. Czy po przejściu zawieruchy będą jeszcze zdolni do uczucia? Czy potrafią przełamać ograniczające ich bariery – zarówno wewnętrzne, psychiczne, jak i zewnętrzne, społeczne? Najnowsza produkcja autora „Wesela” zdobyła liczne wyróżnienia m.in. dla Najlepszego Filmu na Warszawskim Festiwalu Filmowym i kilka ważnych nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także jest nominowana w aż 9 kategoriach do tegorocznych Orłów.

„Rozstanie”

reżyseria: Asghar Farhadi
występują: Peyman Moadi, Leila Hatami, Sareh Bayat
szczegóły: dramat, Iran, 2011, 123 min.

Najnowsza produkcja twórcy głośnego „Co wiesz o Elly?” to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału. Nader po rozstaniu z żoną zatrudnia kobietę, która ma zająć się jego chorym ojcem. Nie wie jednak, że jego nowa pracownica nie tylko jest w ciąży, ale też pracuje w tajemnicy przed swoim niezrównoważonym mężem. Wkrótce bohater znajduje się w sieci kłamstw, manipulacji i publicznych konfrontacji. „Rozstanie” okrzyknięto przez światową krytykę arcydziełem i nagrodzono na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi. Obecnie obraz walczy o Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Cena biletu na każdy z filmów: 10 zł.

Strona internetowa Klubu Filmowego w Gdyni: www.klubfilmowy.pl .


źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz