Moja Gdynia

Moja Gdynia

piątek, 9 marca 2012

Gdynia na weekend

Przedstawiamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.


Globtroterzy po raz 14. zjadą do Gdyni
Dzisiaj (9 marca) o godz. 11.00 w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” (ul. Kazimierza Górskiego 8) rozpoczną się 14. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Trzydniowej imprezie towarzyszyć będzie 13. finał nagrody KOLOSY. Poznamy również zwycięzcę Nagrody im. Andrzeja Zawady. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję wysłuchać ponad 80 prelekcji, podczas których obiegną świat dookoła i zajrzą w najdalsze zakątki globu.
Paweł Kilen opowie na przykład o swojej pięcioletniej podróży dookoła świata, podczas której pokonał ponad 200 tys. km. Izabeli i Kamilowi Gamańskim powrót z Singapuru do Polski, choć niekoniecznie najkrótszą drogą, zajął 1340 dni. Piotr Kuryło w podróży był „tylko” przez rok, ale za to ciągle w biegu.
Joanna Pajkowska opowie o rejsie jachtem „Solanus”. Znana już podróżniczka Monika Witkowska zrelacjonuje, jak w minionym roku podróżowała wraz ze Szwedem Börje Ivarssonem na jachcie „Anna”, którym dopłynęli do dziewiczych brzegów Czukotki.
Znany już z poprzedniej edycji pełen radości życia Artur Labuda wraz z przyjacielem Robertem Paseckim po raz kolejny pokaże Polskę, jakiej nie znamy. Ich podróż kajakiem po krajowych rzekach: Sanie, Wiśle, Brdzie, Kanale Bydgoskim, Noteci, Warcie i Odrze zakończyła się u ujścia tej ostatniej do Bałtyku.
Po kilku latach nieobecności uczestnicy poznają również losy dalszych podróży Anny i Jakuba Urbańskich – laureatów Kolosa za rok 2007, którzy od lat zgłębiają tajemnice Papui. Opowiedzą, jak dotarli jako pierwsi podróżnicy do Korowai Batu – ludzi zamieszkujących dorzecze rzeki Einlanden.
Nie zabraknie również reprezentantki Gdyni – Marty Sziłajtis-Obiegło, która po opłynięciu dwa lata temu kuli ziemskiej, udała się w minionym roku w zimowy rejs z Francji do Norwegii. Norweskie fiordy okazały się bardzo zdradliwe, a zimowy Murmańsk na trwale zostanie w pamięci załogi. Trójmiasto będzie reprezentować również Jan Lisewski, który przepłynął na kitesurfingu ze Świnoujścia do Ystad. Jego nietypowy rejs odbył się bez żadnej asysty, ale na szczęście jedyną stratą jest zagubiony w Bałtyku klapek.
Na imprezie będzie można poznać szczegóły niesamowitych wyczynów, jakich w minionym roku dokonali Aleksander Doba, który jako pierwszy samotnie przepłynął kajakiem z Afryki do Ameryki Południowej oraz Krzysztof Starnawski, który w listopadzie 2011 r. na Morzu Czerwonym ustanowił rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym (-283 m pod powierzchnią wody).
Nie zabraknie też silnie reprezentowanych w ostatnich latach przedsięwzięć rowerowych: będzie Piotr Milaniak ze swoją zimową podróżą po Tybecie, Piotr Strzeżysz, którego tym razem rzuciło do Ameryki Północnej, a także uczestnicy sztafety „Afryka Nowaka”. Po ponad dwóch latach wyprawa śladami podróżnika Kazimierza Nowaka wreszcie dojechała do mety.
Ważnym punktem imprezy będą jubileusze, stanowiące okazje do przypomnienia dwóch wybitnych osiągnięć polskich podróżników: Władysława Wagnera – pierwszego Polaka, który opłynął kulę ziemską jachtem żaglowym (w 80. rocznicę rozpoczęcia rejsu), oraz Piotra Chmielińskiego – członka Kapituły Kolosów, ćwierć wieku po zakończeniu wyprawy, podczas której spłynął każdy kilometr Amazonki od źródeł aż do jej ujścia.
W głównej sali hali czekać będzie 3500 miejsc, a w mniejszej, konferencyjnej (120-osobowej), będzie można wziąć udział w seminarium „Z kim do ludzi?”, którego prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytania: w jakim składzie najlepiej podróżować (zespołowo, rodzinnie, a może samotnie) i jak skompletować ekipę.
Podczas imprezy ogłoszeni zostaną laureaci nagród Kolosy za dokonania w roku 2011 w kategoriach: „Podróże”, „Żeglarstwo”, „Alpinizm”, „Eksploracja jaskiń” oraz „Wyczyn roku”, a także zwycięzca Super Kolosa, przyznawanego za całokształt osiągnięć. Poznamy również laureata Nagrody im. Andrzeja Zawady, który otrzyma ufundowany przez prezydenta Gdyni grant podróżniczy w wysokości 15 tys. zł na zrealizowanie swojej wymarzonej wyprawy.
W przerwach prezentacji organizatorzy zapraszają do odwiedzenia targów sprzętu i książek podróżniczej. Jak co roku będzie to okazja do spotkań z ich autorami,
m.in. Andrzejem Boberem, Michałem Pauli i Tomaszem Michniewiczem. Podczas imprezy w Gdyni trasę promocyjną rozpocznie kanadyjska pisarka i podróżniczka Bernadette McDonald.Wstęp jak zawsze wolny!
Szczegółowy program imprezy na stronie internetowej:
www.gdynia.pl/spotkania .Spotkanie z Marią Czubaszek
Dzisiaj (9 marca) o godz. 19.00 gościem salonu Empik w Centrum Handlowym Klif (al. Zwycięstwa 256) będzie Maria Czubaszek, pierwsza dama polskiej satyry.
Podczas spotkania odbędzie się promocja książki „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”, w której Artur Andrus wnikliwie przepytuje Marię Czubaszek z jej twórczości oraz burzliwego życia towarzyskiego i rodzinnego. Dowcipnym dopełnieniem rozmów są fragmenty satyrycznej i literackiej twórczości Marii Czubaszek oraz liryczne, a zarazem ironiczne, ilustracje Wojciecha Karolaka.
Maria Czubaszek – utalentowana felietonistka, blogerka, autorka tekstów piosenek. Sukces odniosła pisząc teksty satyryczne dla programów radiowej Trójki
m.in. „Powtórka z rozrywki”. Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak np. Alibabki, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski. Stworzyła takie przeboje jak: „Wyszłam za mąż zaraz wracam”, „Rycz, mała rycz”. Członek Partii Dobrego Humoru.Wstęp wolny.


Kto wygra przejażdżkę po Gdyni Mercedesem z 1938 roku?
W sobotę (10 marca) dowiemy się, kto wygra przejażdżkę ulicami miasta zabytkowym Mercedesem z 1938 roku. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji (Chylonia, ul. Żwirowa 2c) zaprasza o godz. 11.00 na rozstrzygnięcie urodzinowego konkursu, a także prezentację nowego eksponatu!
W konkursie ogłoszonym z okazji czwartych urodzin muzeum, który trwał od października 2011 r. do lutego 2012 r., wzięło udział prawie 900 osób. Wszyscy liczą, że podczas losowania dopisze im szczęście i wygrają rodzinną przejażdżkę po Gdyni muzealnym eksponatem – Mercedesem z 1938 roku – wraz z sesją zdjęciową.
Nie będzie to jedyny emocjonujący moment. Przybyłym gościom zaprezentowany zostanie nowy eksponat – motocykl Harley Davidson model 41 z 1941 roku w kolorze błękitnego nieba. Pojazd został odrestaurowany zgodnie z oryginałem, z wykorzystaniem takich właśnie części.


Motocykl w wersji wojskowej, opracowanej w 1942 roku (taki model również znajduje się w gdyńskim muzeum), uczestniczył w działaniach wojennych na wszystkich frontach podczas II wojny światowej. Był w wyposażeniu Armii Czerwonej. Używały go wojska koalicji antyhitlerowskiej, m.in. Amerykanie, Anglicy, Australijczycy i Polacy.Dla uczestników wydarzenia wstęp wolny.


Gdyńskie Muzeum Motoryzacji istnieje od 2007 r. Przekraczając próg hali ekspozycyjnej w Chyloni goście przenoszą się na urokliwą, brukowaną uliczkę z lat 20. XX wieku. W takiej scenerii podziwiać można imponującą kolekcję Witolda Ciążkowskiego, od dzieciństwa rozmiłowanego w motoryzacji. Tworzy ją 200 odrestaurowanych z dbałością o najdrobniejszy szczegół pojazdów: 50 zabytkowych samochodów i 150 motocykli. Wśród eksponatów są m.in. auta marki Mercedes, Ford i Fiat. Obejrzeć można również motocykle z Anglii, Belgii, Francji, Stanów Zjednoczonych, a także polskie Sokoły. Jest też liczna kolekcja niemieckich jednośladów cywilnych z lat 30.


Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-17.00. Bilety w cenie: normalny – 7 zł, ulgowy – 3 zł (młodzież do lat 14).Więcej informacji na stronie internetowej:
www.gdynskie-muzeum-motoryzacji.pl .
„Romanca” w Centrum Kultury
Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51) zaprasza w sobotę (10 marca) o godz. 16.00 i niedzielę (11 marca) o godz. 19.00 na nowy spektakl Sceny Studenckiej - sztukę Jacka Chmielnika „Romanca” w reżyserii Dariusza Majchrzaka.
„Romanca”, sztuka na kanwie historii miłosnego trójkąta, który pochłonął młodego szlachcica Lorenzo, piękną Biankę i Euzebia, to szalona komedia z nieoczekiwanymi zwrotami akcji i ukrytą intrygą w tle. Zacieranie granic miedzy różnymi rodzajami fikcji a rzeczywistością jest chyba największym atutem tego dzieła. Autor z niebywałym wdziękiem, żonglując teatralną konwencją, jednością miejsca, czasu i przestrzeni, grając cytatami z klasyki literatury, przekracza gatunki, łącząc realność z kreacją. Działając w ten sposób, dotyka spraw wykraczających daleko poza teatralne deski, pyta o żywotność wzorców kulturowych, potrzebę owej kreacji i przyjmowania ról w codziennym życiu.
Autor: Jacek Chmielnik


Reżyseria: Dariusz Majchrzak

Scenografia: Małgorzata Kacprzak

Muzyka: Patryk SzwichtenbergObsada:


Maciej Konopiński
Dariusz Majchrzak
Anna Nowacka
Tomasz Piątkowski
Agnieszka Szkawińska
Michał Zacharek

Inspicjent/Sufler: Dorota Sadowska

Jacek Chmielnik (1953-2007) – aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dramaturg. Największą sympatię widzów przyniosły mu niezapomniane role w filmach „Vabank” i „Kingsajz” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Jest autorem sztuk: „Wiosna w zoo”, „Psychodrama, czyli seks w życiu człowieka”, „Giewont”, „Psychoterapia”, „Parla-Memento” oraz „Romanca”, której prapremiera odbyła się w 1986 r. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Dotychczas była wystawiana osiemnaście razy w Polsce i trzykrotnie za granicą, stając się jedną z najpopularniejszych polskich sztuk współczesnych.Bilety w cenie: 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy do nabycia w Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51) oraz Cafe Księgarnia Vademecum (ul. Świętojańska 5). Rezerwacje od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, tel. 58 664 73 77, e-mail:
impresariat@ckgdynia.pl .

Kino w teatrze i Tea-tralna nocą
Klub Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w sobotę (10 marca) o godz. 22.00 na „Kino w teatrze” VHS HELL, czyli pokaz filmów klasy B oraz „Tea-tralną nocą, czyli klubowo na scenie teatru”.
W programie pokaz filmów:


„Born to Fight”, reż. Bruno Mattei, 1989, 85 min. Wyśmienity akcyjniak w reżyserii kultowego włoskiego reżysera Bruno Mattei („Piekło żywych trupów”, „Szczury: Noc grozy!”). Zapijaczony weteran wojny w Wietnamie, Sam Wood, zostaje wynajęty przez tajemniczą Maryline Kane. Zlecenie jest proste – ma odbić jej ojca z rąk uzbrojonych po zęby zbirów. Kuriozalny montaż, masa eksplodujących bambusowych chat, dżungla, strzelaniny, karate, zaskakujący scenariusz;

„Dreszcze”, reż. David Cronenberg, 1975, 87 min. Film, za sprawą którego o początkującym Cronenbergu zrobiło się głośno, a zarazem żelazny klasyk kina gore. W skutek infekcji mieszkańcy luksusowego apartamentowca zamieniają się w bezmyślnych, opętanych seksem maniaków. Posępny, bezkompromisowy i świetnie zrealizowany horror z okresu, kiedy reżyser nie szedł na łatwiznę.Zaraz po projekcjach DJ-e oraz muzycy tworzący przeróżne odmiany klubowych dźwięków udowodnią, że muzyka rozrywkowa to prawdziwa sztuka. Dawne kawiarniane tradycje podane zostaną w nowoczesnym klubowym stylu.Wstęp wolny.
Giełda Kolekcjonerska w Muzeum Miasta Gdyni
W niedzielę (11 marca) w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się kolejna Giełda Kolekcjonerska. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów, początkujących zbieraczy oraz miłośników staroci i przedmiotów z duszą. Zapraszamy w godz. 10.00-14.00.
W Gdyni działa spore środowisko kolekcjonerów wszelkiej maści. Zbiory niektórych są bardziej okazalsze niż te muzealne. Pasjonaci założyli Gdyński Klub Kolekcjonerów, a giełda jest jego owocem. W muzeum będzie można podziwiać antyki, kupić, sprzedać lub wymienić się przedmiotami z kolekcji. Będzie w czym wybierać, ponieważ oprócz kolekcjonerów z Trójmiasta i Pomorza swoje zbiory zaprezentują także goście z sąsiednich województw.
Osoby chcące wystawić swoje przedmioty powinny przyjechać godzinę wcześniej, aby je spokojnie wyeksponować.
Wstęp wolny.

„Szewc Dratewka” w Tea-tralnej
Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (11 marca) o godz. 10.00 na „Teatralny poranek dla dzieci” – Teatr KLAPA „Szewc Dratewka”.
Koperek i Kminek zapraszają wszystkie dzieci na bajkę o Szewcu Dratewce. Wiele osób na pewno przeczytało książkę Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem. Jeżeli jednak myślą, że znają przygody Dratewki, to są w błędzie. Okazuje się bowiem, że pewne postacie, z pozoru wyglądające na bardzo niewinne, oraz ziejący ogniem smok całkowicie zmieniły tok wydarzeń.
Wstęp: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty w Aptece


Klub Osiedlowy Apteka w Gdyni Chyloni (ul. Opata Hackiego 17A) zaprasza w niedzielę (11 marca) w godz. 11.00-15.00 na warsztaty z kreatywnego przerabiania ubrań.
Tematem przewodnim warsztatów będą ubrania z lat 50. oraz 60. Organizatorzy proszą o przyniesienie ubrań, które mogą się przydać do kreatywnej „przeróbki”. Efekty zajęć zaprezentowane zostaną w maju podczas pokazu mody, który odbędzie się w Chyloni w ramach festynu okazji Dnia Sąsiada.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązuje kolejność zgłoszeń (tel. 513 385 495 oraz e-mail:
klubosiedlowyapteka@gmail.com).


Więcej informacji na stronie internetowej: www.koapteka.ugu.pl .Krakowski Salon Poezji: wiersze Jacka Kaczmarskiego
Teatr Miejski w Gdyni (ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (11 marca) o godz. 12.00 na piąty Krakowski Salon Poezji. Wiersze Jacka Kaczmarskiego z jego ostatniego tomu „Tunel” przeczytają aktorzy: Monika Babicka, Bogdan Smagacki oraz Andrzej Redosz.


Goście spotkania usłyszą m.in. wiersze: Tunel, Axolotl, Żółw w Katedrze, Piosenka o szeleście, Oddział chorych na raka a la polonaise A.D. 2002, Ostatnia Mruczanka albo Spleen Kubusia Puchatka, Serwus, OchTyVita!, Wpatrzony (Rapa Nui), Starość Tezeusza.

Wstęp wolny, po wcześniejszym odbiorze wejściówek w kasie teatru.

Kasa biletowa czynna: od wtorku do piątku w godz. 11.00-19.00, w soboty i niedziele w godz. 15.00-19.00 i zawsze na godzinę przed spektaklem, tel. 58 660 59 46.Palcem po mapie – podróż do Ekwadoru
Ośrodek Badań Latynoamerykańskich zaprasza rodziców z dziećmi w wielu 6-9 lat na kolejną podróż „Palcem po mapie” Ameryki Łacińskiej – w niedzielę (11 marca) o godz. 12.30 do kawiarni Caffe Anioł w Gdyni (ul. Kilińskiego 6).
Czy drozd przedrzeźniacz naprawdę przedrzeźnia? Jak to jest z pingwinami, żyją tylko w zimnych wodach? Dlaczego kąpiel z lwem morskim jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania (i kilka innych) będzie można poznać podczas spotkania poświęconego Ekwadorowi. Uczestnicy porozmawiają o tamtejszych wulkanach i zwierzętach z Wysp Galapagos.Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja i otrzymanie jej potwierdzenia. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: obl@obl.com.pl .Więcej informacji na stronie internetowej:
www.obl.com.pl .
Niedziela Melomana
11 marca w ramach cyklu „Niedziela Melomana” wystąpi Orkiestra Kameralna Hanseatica pod dyrekcją Roberta Kwiatkowskiego. Koncert w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) rozpocznie się o godz. 16.00.
W programie:


Carl Philipp Emanuel Bach – Sinfonia G-dur nr 1, Felix Mendelssohn – Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową, Franz Schubert – Symfonia nr 5 B-dur.Prowadzenie koncertu: Krzysztof Dąbrowski.
Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie teatru. Rezerwacja: tel. 58 660 59 46.

W Klubie Filmowym…
Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w najbliższy weekend (10-11 marca) na pokazy dwóch filmów: „Żelaznej damy” Phyllidy Lloyd i „Rzezi” Romana Polańskiego.


10 marca (sobota)


- godz. 16.00 – „Żelazna dama”

- godz. 18.00 – „Rzeź”

- godz. 20.00 – „Żelazna dama”11 marca (niedziela)


- godz. 16.00 – „Żelazna dama”

- godz. 18.00 – „Rzeź”

- godz. 20.00 – „Żelazna dama”

„Żelazna dama”
reżyseria: Phyllida Lloyd


występują: Meryl Streep, Jim Broadbent, Olivia Colman

szczegóły: komediodramat/biograficzny, Wielka Brytania, 2011, 110 min.Niezwykły portret Margaret Thatcher – pierwszej w historii pani premier Wielkiej Brytanii, która pokonała bariery pochodzenia i płci, by stać się jedną z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku. Miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stała się jedną z najbardziej liczących się postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budziły pobłażliwy uśmiech. W filmie Phyllidy Lloyd obserwujemy jak z pyskatej Maggy rodzi się „Żelazna Dama”, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki. Meryl Streep za rolę sławnej Brytyjki, doskonale radzącej sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn, otrzymała Złotego Globa i Oscara.


„Rzeź”
reżyseria: Roman Polański

występują: Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz, John C. Reilly
szczegóły: dramat, Niemcy, Francja, Polska, 2011, 79 min.„Rzeź” to entuzjastycznie przyjęta na festiwalu w Wenecji ekranizacja sztuki Yasminy Rezy „Bóg mordu”, która od wielu sezonów przyciąga tłumy rozentuzjazmowanych widzów do renomowanych teatrów po obu stronach Atlantyku. Dwie nowojorskie pary - Alan (Christopher Waltz nagrodzony Oscarem za kreację w „Bękartach wojny” Quentina Tarantino) i Nancy (Kate Winslet, laureatka Oscara za rolę w „Lektorze”) oraz Michael (nominowany do Oscara za musical „Chicago” John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster, Oscary za role w „Oskarżonych” i „Milczeniu owiec”). Zdawałoby się, że wszystko je łączy. Nienaganne maniery, wysoki standard życia i satysfakcja z uczących się w najlepszych szkołach dzieci. Wszyscy czworo mogą uważać się za elitę amerykańskiej socjety. Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, na pozór niewinne spotkanie rodziców, zorganizowane celem wyjaśnienia sprawy, przerodzi się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości. W tym piekielnie zabawnym pojedynku stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Nic zatem dziwnego, że wytrawni przeciwnicy dopuszczą się ciosów poniżej pasa. Wkrótce wyjdą na jaw głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegną zaskakującemu rozluźnieniu, okaże się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone.
Cena biletu na każdy z filmów: 10 zł.
Strona internetowa Klubu Filmowego w Gdyni:
www.klubfilmowy.pl .

źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz