Moja Gdynia

Moja Gdynia

poniedziałek, 24 września 2012

Pokaz filmu "Karol Olgierd Borchardt - kapitan własnej duszy"

Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza jutro (25 września) na pokaz filmu dokumentalnego Michała Dąbrowskiego „Karol Olgierd Borchardt - kapitan własnej duszy", który powstawał... prawie 40 lat. Reżyser będzie gościem spotkania, które rozpocznie się o godz. 18.00.

Autor filmu rozpoczął jego realizację w 1974 roku, dzięki czemu na ekranie zobaczymy kapitana w całej okazałości.

Długie i skomplikowane są dzieje tej realizacji. Jakieś dziwne fatum wisiało nad filmem. A może po prostu tak miało być. Zobaczymy tu dwie epoki kina lub bardziej produkcji filmowej. Najważniejszą i najcenniejszą częścią są zdjęcia filmowe realizowane na celuloidowej taśmie filmowej przedstawiające sylwetkę kapitana Borchardta takiego, jakim był. Zobaczymy jego potężną, blisko dwumetrową postać, usłyszymy tubalny, piękny głos i słynny wileński akcent. Wilno było jego wielkim ukochaniem. Zdjęcia filmowe współczesne, realizowane już najnowszą elektroniczną techniką, zawierają sceny i wypowiedzi uczniów kapitana oraz ludzi, którzy zetknęli się z nim przy różnych okazjach.

Autorem całego filmu jest reżyser Michał Dąbrowski, którego niemal całe twórcze życie związane było z telewizją w Gdańsku, a część archiwalną realizowali w tamtych latach  Michał Dąbrowski i Piotr Hinz. Żaden z trzech operatorów filmowych archiwalnej części nie doczekał zakończenia realizacji filmu. Autorem współczesnych zdjęć jest Jerzy Boj, również związany z telewizją w Gdańsku.

Film został dofinansowany przez Gdyński Fundusz Filmowy, a produkcja leżała w gestii, również gdyńskiej, agencji filmowej Ambermedia.

„Karol Olgierd Borchardt - kapitan własnej duszy"

reżyseria - Michał Dąbrowski
zdjęcia filmowe współczesne - Jerzy Boj
montaż elektroniczny - Mirosław Kasprzyk
realizacja materiałów archiwalnych  
w latach 1974-1986 - Michał Dąbrowski, Piotr Hinz
zdjęcia  historyczne - Jerzy Augustyński, Janusz Szajkowski, Krzysztof Kalukin
montaż  filmowy - Teresa Żminkowska-Gosk
produkcja - Ambermedia Gdynia


Źródło: Zespół Prasowy UM Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz