Moja Gdynia

Moja Gdynia

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

W poniedziałek 18 sierpnia br., Wielką paradą zakończy się Operacja Żagle Gdyni 2014. Pierwsze jednostki opuszczą gdyński port o godzinie 16.00. Szyk uformują na wysokości sopockiego mola a następnie popłyną w odległości 600-700 metrów od lądu w kierunku Gdyni. Do udziału zapraszamy także wszystkich właścicieli jednostek pływających, a mieszkańców trójmiasta i turystów do obserwowania wydarzenia z Orłowa, Bulwaru Nadmorskiego czy  Mola Południowego.


Paradę otworzy Kapitan Points, jednostka SAR, która postawi kurtynę wodną, tzw. motyla. Następnie w szyku jako pierwsza ustawi się ORP Iskra. W dalszej kolejności popłyną jednostki według zasady większa i mniejsza na przemian. Paradę zakończy Dar Młodzieży, zgodnie ze zwyczajem, że najbardziej prestiżowe miejsce zajmuje ten żaglowiec, na który wszyscy najbardziej czekają. Zasadnicza parada rozpocznie się o godzinie 18.00, a zakończenie przewidziane jest około 19.00, na wysokości główek gdyńskiego portu.


Do Gdyni na zlot przypłynęło 25 jednostek, reprezentujące 6 państw, wśród nich gwiazda imprezy, portugalska Santa Maria Manuela, która po raz pierwszy zawitała na Bałtyku. Nie zabrało także francuskiego Etoile oraz szwedzkiego Falkena, które brały udział w Operacji Żagiel’74. Łącznie na pokładach wszystkich żaglowców do naszego miasta przybyło ponad 1300 marynarzy. Wszyscy spotkali się z bardzo gorącym przyjęciem gdynian i gości naszego miasta, co z kolei niezwykle zaskoczyło załogi.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz