Moja Gdynia

Moja Gdynia

wtorek, 20 września 2011

Gdyński Dzień Zabytków

W najbliższą niedzielę (25 września) w ramach „Dnia Gdyńskich Zabytków” wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić budynki znajdujące się na ternie portu i w północnej części miasta – wśród nich m.in. miejsca rzadko dostępne, jak schrony przeciwlotnicze przy ul. Polskiej. To jedno z wielu wydarzeń, które przypominają, że Gdynia jest miastem nowoczesnym, a jednocześnie może pochwalić się cennymi zabytkami, w tym modernistycznymi.


Na około trzykilometrowej trasie zwiedzania są następujące miejsca:


- Dworzec Morski (prezentacja o porcie i Muzeum Emigracji);


- ul. Polska – schron przeciwlotniczy, Magazyn Monopolu Tytoniowego, Magazyn H;


- ul. Chrzanowskiego – Urząd Morski i jego schron;


- ul. Węglowa – osada Na Piaskach;


- ul. Portowa – kamienica E. Wojewskiej, biurowiec Bergenske;


- Plac Kaszubski; a nawet, jeśli starczy sił, były budynek PLO przy ul. 10 Lutego 24, gdzie obecnie znajduje się filia Urzędu Miasta Gdyni.


Bezpłatne piesze wycieczki prowadzić będzie 15 przewodników, którzy do „Dnia Gdyńskich Zabytków” przygotowywali się od wiosny. Warto podkreślić, że zrobią to społecznie.


Każdy ze spacerów potrwa ok. trzy godziny, a rozpocznie się o pełnej godzinie między 10.00 a 16.00.

UWAGA! Zapisy telefoniczne do 23 września w godz. 8.00-11.00 pod numerem 58 668 83 43. Zgłoszenia są konieczne ze względów organizacyjnych. Grupy nie mogą być zbyt liczne.

Organizatorem „Dnia Gdyńskich Zabytków” jest Miasto Gdynia we współpracy z Gdyńskimi Przewodnikami Turystycznymi, Zarządem Morskiego Portu Gdynia SA, Urzędem Morskim w Gdyni, Muzeum Emigracji, Gdyńskim Klubem Eksploracji Podziemnej, Wspólnotą Mieszkaniową „Bankowiec”.


Wieści z „Gdyńskiego Szlaku Modernizmu”


Przy okazji przypominamy o grze miejskiej „Zagadki Gdyńskiego Modernizmu”. Zagrać można codziennie do końca września. Wystarczy zgłosić się do Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24. Podczas gry uczestnicy poznają ludzi, odwiedzają interesujące miejsca, często nieznane nawet mieszkańcom Śródmieścia.

To nie jedyne wieści z „Gdyńskiego Szlaku Modernizmu”. Do 25 września w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) oglądać można pokonkursowe wystawy: „Gdyński modernizm w obiektywie” oraz „FOTO Historie Miasta”, a w dniach 24-25 września na Szlaku w ramach „Radio Retro” promowana będzie muzyka lat 30. W sobotę o godz. 19.00 w Cafe Cyganeria (ul. 3 Maja 31) zagra grupa „Retro Gang” w składzie: Witold Czajkowski (piano), Zenon Żelazny (trąbka), Antoni Śliwa (perkusja, wokal), Aleksander Śliwa (kontrabas, wokal). W niedzielę od godz. 9.00 muzyka retro z przedwojennego radia zabrzmi na ulicy Polskiej 1 w zabytkowym budynku Dworca Morskiego oraz kawiarni Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6).

źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz