Moja Gdynia

Moja Gdynia

poniedziałek, 19 września 2011

Pomorska policja informuje

GDYNIA - WYRZUCIŁ KOKAINĘ PRZEZ OKNO

Po raz kolejny na ul. Chwarznieńskiej  w Gdyni doszło do zatrzymania osoby za posiadanie narkotyków. Tym razem w ręce policjantów z Witomina wpadł 26-letni mieszkaniec Wejherowa, który  podczas kontroli drogowej wyrzucił nielegalny towar przez okno auta. Prawdopodobne jest także, że kierował on volkswagenem pod wpływem środka odurzającego. Za posiadanie narkotyków grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast za prowadzenie pojazdu pod ich wpływem - do lat 2.

W piątkową noc tuż po północy, patrolujący rejon ul. Chwarznieńskiej policjanci z Witomina zauważyli jadącego volkswagena. Wewnątrz auta siedziało dwóch mężczyzn. Funkcjonariusze podjęli próbę zatrzymania pojazdu do kontroli, jednak ten nie zatrzymał się. Kierujący wykonując nerwowo manewry w pewnym momencie skręcił w drogę prowadzącą do lasu. Stróże prawa podążyli za nim i gdy zbliżali się do pojazdu zauważyli jak kierowca wyrzuca jakiś przedmiot przez okno. Niechcianym przedmiotem okazała się kokaina w ilości około 30 porcji. Funkcjonariusze zatrzymali 26-letniego kierowcę. Mieszkaniec Wejherowa zanim jednak trafił do policyjnego aresztu został przewieziony do pogotowia ratunkowego celem pobrania krwi na zawartość środka odurzającego. Funkcjonariusze bowiem podejrzewali go, że prowadził auto pod wpływem narkotyków. 

26-latek trafił do policyjnego aresztu a parę godzin później usłyszał zarzut posiadania kokainy. Za ten czyn grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowo jeśli się okaże, że w jego krwi znajdowały się narkotyki, usłyszy także zarzut za prowadzenie pojazdu pod ich wpływem. Za to grozi do 2 lat.

CHOJNICE - ZATRZYMANI ZA NARKOTYKI

W miniony piątek kryminalni z Chojnic zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którym zarzucili posiadanie narkotyków. W mieszkaniu jednego z nich policjanci znaleźli marihuanę, u drugiego amunicję, którą posiadał bez zezwolenia.

16.09 br. policjanci z Chojnic zatrzymali dwóch chojniczan w wieku 21 i 27 lat. Pierwszy z nich usłyszał zarzuty posiadania i sprzedaży środków odurzających. Policjanci zabezpieczyli od niego kilka gramów marihuany. Drugiemu z mężczyzn postawiono zarzut posiadania narkotyków oraz posiadania amunicji bez wymaganego zezwolenia.

Za popełnione przestępstwa chojniczanie odpowiedzą przed sądem. Za posiadanie środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Za sprzedaż narkotyków można trafić do więzienia na okres od roku do dziesięciu lat. Za posiadanie amunicji bez zezwolenia grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

KWIDZYN – TRZYNASTY OSIEDLOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

W miniony weekend funkcjonariusze kwidzyńskiej policji po raz kolejny wspierali i kibicowali uczestnikom „XIII Osiedlowego Turnieju Piłki Nożnej”. Mecze rozgrywane były w  piątek i sobotę na osiedlu Piastowskim w Kwidzynie.

 Do Trzynastej już edycji osiedlowego turnieju w piłkę nożną stanęło 29 drużyn. Jak zawsze organizatorami turnieju była spółdzielnia mieszkaniowa „Renawa” i Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie.
Dzieci, młodzi i dorośli walczyli dzielnie przez dwa dni o puchar najlepszej drużyny. Policjanci z kwidzyńskiej komendy jak co roku dbali o bezpieczeństwo uczestników, a także wspierali ideę turnieju „w zdrowym ciele zdrowy duch”.  Tegoroczna trzynasta edycja turnieju okazała się szczęśliwa dla drużyn SPOCENI W LODÓWCE (grupa młodzików), oraz JONATAN MEBLE PUB KORDOŚ  w grupie starszej, które to zwyciężyły w swoich grupach wiekowych. Spośród wszystkich uczestników turnieju wybrano najlepszych zawodników i bramkarzy w obu grupach wiekowych.
Nad porządkiem i bezpieczeństwem podczas trwania imprezy czuwali przedstawiciele kwidzyńskiej policji. Funkcjonariusze zostali uhonorowani pamiątkową statuetką. Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, puchary i medale.


MALBORK - UKRADŁ  DRZWI

Policjanci zatrzymali 50-letniego mieszkańca powiatu malborskiego. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna ukradł metalowe drzwi z terenu obiektu sportowego w Starym Polu. Policjanci odzyskali skradzione drzwi.

W piątek około godz. 15.50 policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież drzwi. Jak ustalili policjanci kilka dni wcześniej 50-latek ukradł z terenu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu metalowe drzwi o wartości tysiąca złotych. Mężczyzna odpowie za kradzież.

Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 5 lat więzienia.


CHOJNICE - JEDEN WYLĄDOWAŁ W OGRODZIE, DWÓCH W ROWIE

W miniony weekend w powiecie chojnickim policjanci zostali wezwani do dwunastu kolizji drogowych. Doszło do kilku niegroźnych stłuczek, ale również do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem kierujących.

W dniach 16-18 września br. policjanci z Chojnic interweniowali na drogach między innymi w Chojnicach, Czersku, Parszczenicy i Ciecholewach.
W piątek w Chojnicach na ul. Angowickiej 20-latek kierujący fordem mondeo nie dostosował prędkości do warunków ruchu i stracił panowanie nad pojazdem. Uderzył w dwa ogrodzenia posesji, złamał słup energetyczny i "wylądował" w ogrodzie na prywatnej posesji. Kawałki karoserii uszkodziły też elewację budynku, w pobliżu którego zatrzymało się auto. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych i otrzymał 6 punktów karnych.
W niedzielę na trasie Mokre - Karsin kierujący audi zjechał do rowu, po tym, jak na drogę, wprost pod koła samochodu wbiegła sarna.
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było przyczyną zdarzenia drogowego w Ciecholewach. Kierujący samochodem osobowym vw passat na łuku drogi zjechał do rowu.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o ostrożność i rozwagę.

STAROGARD GDAŃSKI - ZARZUTY ZA KRADZIEŻ KABLA
 

Policjanci ze Skarszew zatrzymali 55-letniego mężczyznę, który ukradł około 30 metrów kabla elektrycznego. Prawdopodobnie skradzione mienie miało trafić do punktu skupu złomu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty dotyczące kradzieży. Za popełnienie tego przestępstwa grozi

kara do 5 lat więzienia.


Podczas minionego weekendu policjanci ze Skarszew otrzymali zgłoszenie o kradzieży blisko 30 metrów przewodu elektrycznego. Do zdarzenia doszło w nocy z 16 na 17 września br. na terenie jednej z prywatnych posesji w gminie Skarszewy. Jak ustalili pracujący nad tą sprawą śledczy złodziej
najpierw odciął, a następnie zabrał czterożyłowy kabel siłowy. Skradziony łup miał prawdopodobnie trafić do punktu skupu surowców wtórnych. Tak się jednak nie stało.

Interweniujący w sprawie kradzieży policjanci zaczęli zbierać informacje, które doprowadziły ich na trop złodzieja. Funkcjonariusze udali się do miejsca, w którym zamieszkiwał ustalony sprawca tego przestępstwa. Podczas przeprowadzonej kontroli nie zastano żadnego z domowników. W trakcie
patrolowania miejscowości Koźmin policjanci zauważyli i zatrzymali sprawcę kradzieży cudzego mienia. Okazał się nim 55-letni mieszkaniec gminy Skarszewy. Mężczyzna usłyszał już zarzuty dotyczące kradzieży. Niebawem złodziej stanie przed sądem. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.


MALBORK - ZATRZYMANY NA WŁAMANIU

Policjanci zatrzymali 56-latka, który włamał się do hurtowni materiałów budowlanych w miejscowości Królewo. Sprawca został zatrzymany na gorącym uczynku. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W sobotę około godz. 20.40 policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 56-letniego mieszkańca powiatu malborskiego, który włamał się do hurtowni materiałów budowlanych w Królewie. Sprawca część łupu zdążył już schować w krzakach. Policjanci zatrzymali go w momencie gdy wynosił z hurtowni kolejną torbę wypełnioną materiałami budowlanymi. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Za kradzież z włamaniem grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Policjanci odzyskali cały skradziony towar.

KWP GDAŃSK - DZIAŁANIA „BUS”

Akcja policji ma na celu zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych w czasie przewozu osób, ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości występujących w przewozie osób, a w szczególności dzieci i młodzieży.

Funkcjonariusze drogówki będą kontrolować autokary i busy, by eliminować z ruchu te pojazdy, które są niesprawne lub uciążliwe dla środowiska. Kontrolowane będą także pojazdy komunikacji miejskiej oraz międzymiastowej przewoźników państwowych i prywatnych.

Szczególna uwaga zwrócona będzie na stan techniczny pojazdów oraz prawidłowe przewożenie osób.  Wśród najczęstszych uchybień można wymienić: niesprawny układ hamulcowy autokaru, niesprawny układ kierowniczy, wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawne oświetlenie zewnętrzne pojazdu czy nieaktualne badania techniczne.

Szczególnie niebezpieczne jest przewożenie osób pojazdem do tego celu nieprzystosowanym, a także w liczbie większej niż dopuszczona w dowodzie rejestracyjnym. Przypominamy, że nowelizacja Rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych zaostrzyła kary za powyższe wykroczenia. W sytuacji przewozu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia – kierujący otrzyma mandat karny w wysokości 100 zł za każdą osobę ponad określoną liczbę (nie więcej jednak niż 500). Natomiast w przypadku naruszenia warunków przewozu osób w przyczepach – grzywna wyniesie 100zł.

Wśród najczęstszych uchybień można wymienić: niesprawny układ hamulcowy autokaru, niesprawny układ kierowniczy, wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawne oświetlenie zewnętrzne pojazdu czy nieaktualne badania techniczne.


PUCK – UKRADŁ LAPTOPA, POLICJANCI ZNALEŹLI GO W LOMBARDZIE

W minionym tygodniu puccy kryminalni wpadli na trop kradzieży laptopa wartego około 1,3 tys. złotych. Okazało się, że z mieszkania w Pucku ukradł go 22-latek. Następnego dnia laptop trafił do lombardu we Władysławowie. Wstawiła go 37-letnia pucczanka, którą 22-latek o to poprosił. Śledczy obu osobom postawili zarzut: mężczyźnie kradzieży, a kobiecie pomocnictwa w zbyciu sprzętu. Za oba przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W miniony czwartek i piątek śledczy z puckiej komendy postawili 22-latkowi i 15 lat starszej kobiecie zarzut odpowiednio kradzieży laptopa i pomocnictwa w zbyciu tego sprzętu. Na trop kradzieży wpadli w miniony czwartek puccy kryminalni. Funkcjonariusze ustalili, że 22-latek z jednego z puckich mieszkań wyniósł sprzęt komputerowy razem z oprzyrządowaniem. Jego wartość wyceniona została na 1,3 tys. złotych.  Kryminalni ustalili, co się stało z przenośnym komputerem, we władysławowskim lombardzie zastawiła go 37-latnia pucczanka, którą 22-latek o to poprosił. Policjanci zabezpieczyli kradziony laptop i zatrzymali sprawcę kradzieży, przesłuchana została również kobieta.

Śledczy obu osobom postawili zarzut przestępstwa: mężczyźnie kradzieży mienia, a kobiecie pomocnictwa w jego zbyciu. Za oba przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.KWP - MIMOSA  MOBILITY WEEKEND

W niedzielę 18 września br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku aktywnie uczestniczyli w happeningu w ramach Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Impreza została zorganizowana w ramach projektu MIMOSA CIVITAS PLUS, który koncentruje się m.in. na działaniach zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na drogach, promowaniem transportu alternatywnego. Wśród atrakcji znalazły się m.in. konkursy z nagrodami, zlot historycznych autobusów, pokazy skuterów elektrycznych i nietypowych rowerów, prezentacje rowerów miejskich, stanowiska promocyjne i informacyjne, bezpłatny serwis rowerowy, policyjne miasteczko rowerowe, alko gogl, symulator jazdy, rowerowy tor przeszkód i wiele innych.

Podczas festynu zostały wręczone nagrody laureatom konkursu „STOP wandalom”. Chętni mogli spróbować swoich sił podczas jazdy nietypowymi rowerami lub też elektrycznymi skuterami. Każdy, kto tego dnia odwiedził Targ Węglowy, dostał upominki oraz nagrody za udział w konkursach.


KWP- POLICJANCI NA TRÓJMIEJSKICH TARGACH MOTORYZACYJNYCH

W miniony weekend pomorska drogówka zaprezentowała się także na Trójmiejskich Targach Motoryzacyjnych. Na policyjnym stoisku na chętnych czekały konkursy z nagrodami i porady dotyczące bezpieczeństwa.

W dniach 17-18 września br. na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich odbyły się Trójmiejskie Targi Motoryzacyjne. Udział w nich wziął również Wydział ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Na stoisku policyjnym można było odświeżyć swoją wiedzę z zakresu Prawa o ruchu drogowym, uzyskać porady dotyczące bezpiecznej jazdy, zapoznać się z materiałami edukacyjnymi. Funkcjonariusze przedstawili również prezentację na temat bezpiecznego poruszania się rowerem. Na najmłodszych odwiedzających czekało wiele atrakcji. Przygotowano konkursy oraz quizy z nagrodami, chętni mogli poczuć się jak prawdziwi policjanci pozując do zdjęć w radiowozie i policyjnej czapce.


CZŁUCHÓW – JEŻDŻĄ BEZ UPRAWNIEŃ, DOKUMENTÓW, ALE Z PROMILAMI

Policjanci zatrzymali kierowców prowadzących auta po wypiciu alkoholu. Niektórzy z nich nie posiadali przy sobie dokumentów, inni w ogóle nie posiadali uprawnień do kierowania pojazdami. Mieli od 1,5 do 2,5 promila alkoholu w organizmach. Teraz odpowiedzą za swoje czyny. 

Policjanci z Człuchowa zatrzymali kilku kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po wypiciu alkoholu. Niektórzy nie posiadali przy sobie dokumentów, inni w ogóle nie posiadali uprawnień do kierowania pojazdami. Wczoraj po godz. 19.00 w Człuchowie na ul. Dworcowej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego renaultem. Dziwna jazda kierowcy mogła wskazywać na to, że jest on pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 47-letniego mężczyzny. Badanie wykazało, że ma on prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci ustalili, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Kierowca nie miał przy sobie dokumentów samochodu.
Za popełnione wykroczenia, tj. kierowanie pojazdem bez wymaganych do tego uprawnień oraz za brak dowody rejestracyjnego pojazdu mężczyzna został ukarany mandatami w wysokości 550 zł.
47-latek odpowie także za kierowanie  pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Po godz. 21.00 w Człuchowie na ul. Felczaka policjanci zatrzymali kolejnego amatora jazdy z promilami. 21-latek kierujący audi miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Tuż po godz. 9.00 w Barkowie funkcjonariusze zatrzymali 58-letniego rowerzystę, który miał prawie 1,5 promila alkoholu we krwi.

29-letni kierowca zatrzymany w piątkowe popołudnie w Człuchowie na ul. Zamkowej miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów, ani prawa jazdy, ani dowodu rejestracyjnego pojazdu.

CZŁUCHÓW - POTRĄCIŁ 7-LATKA NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

Kierujący peugeotem na przejściu dla pieszych potrącił chłopca. 7-latek z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Prawdopodobnie chłopiec wtargnął pod nadjeżdżający pojazd. Policjanci apelują o ostrożność !

W piątek przed godz. 13.00 w Wierzchowie w gminie Człuchów kierujący peugeotem potrącił 7-letniego chłopca. Do zdarzenia doszło na przejściu dla pieszych. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący peugeotem, 76-letni mieszkaniec Torunia przejeżdżał przez Wierzchowo w kierunku Zamartego. Kiedy był na ulicy Szkolnej na przejściu dla pieszych potrącił chłopca. Z relacji kierowcy wynika, że 7-latek nagle wtargnął na przejście wprost przed jadące auto. W wyniku zdarzenia chłopiec doznał złamania nogi. Został przewieziony do szpitala.  

Kierowca peugeota był trzeźwy. Policjanci zabezpieczyli pojazd i wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia. 

Policjanci apelują o ostrożność do pieszych uczestników ruchu drogowego !

Bądź rozważnym pieszym. Pamiętaj !

Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
Pieszy, przechodząc przez jezdnię, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.

Zabrania się:
wchodzenia na jezdnię:
bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi; przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi; zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko; przebiegania przez jezdnię.KWIDZYN – SPOTKANIE POLICJANTÓW ZE „SMYKAMI”

W piątek kwidzyńską komendę odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Smyk” w Kwidzynie. Maluchy obejrzały policyjne radiowozy i motocykle oraz tresurę psa policyjnego. Po wycieczce funkcjonariusze zawitali u przedszkolaków aby opowiedzieć im o bezpiecznych zachowaniach.

W piątek z wizytą do kwidzyńskiej komendy przybyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Smyk” w Kwidzynie. Mali goście przejawiali ogromne zainteresowanie pracą policjantów oraz tym co dzieje się w murach komendy. Maluchy oglądały pokaz tresury psa policyjnego oraz radiowozy i motocykle, którymi w pracy jeżdżą mundurowi.
Ogromną frajdę sprawiła dzieciom przejażdżka radiowozem z włączonymi sygnałami. Po zakończonej wycieczce, funkcjonariusze zostali zaproszeni do siedziby przedszkola. Tam policjanci przypominali 5 i 6-latkom podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się m.in. jak właściwie poruszać się po drodze, jak bezpiecznie podróżować i bawić się na podwórku.
Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Podczas spotkania dzieci zadawały wiele pytań wskazujących na duże zainteresowanie pracą policjantów. Na zakończenie milusińscy obiecali stosować się do wskazówek i przepisów podanych przez funkcjonariuszy. Za aktywny udział policjanci nagrodzili przedszkolaków odblaskami i naklejkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz