Moja Gdynia

Moja Gdynia

piątek, 28 października 2011

Najświeższe informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

O ikonach modernistycznego designu w gdyńskiej "Riwierze"


Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni (ul. Zawisza Czarnego 1) zaprasza dzisiaj (28 października) na prelekcję Huberta Bilewicza „Meble metalowe. Maszyny czy ikony modernistycznego dizajnu?” w ramach cyklu „Archi Prelekcje na Gdyńskim Szlaku Modernizmu”. Początek – godz. 18.00.Prelekcja będzie dotyczyła awangardowych maszyn do siedzenia, w tym słynnych krzeseł i foteli z metalowych giętych rurek, projektowanych przez twórców nowoczesnego dizajnu od polowy lat 20. ubiegłego stulecia, naśladowanych i produkowanych także w międzywojennej Polsce.Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Kilkanaście ostatnich lat uczył w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się historią architektury i designu oraz gender studies. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Współpracuje z ogólnopolską inicjatywą na rzecz wolności twórczej i swobodnego dostępu do dóbr kultury Indeks 73. Jest egzaminatorem maturalnym z zakresu historii sztuki, autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum. Publikował m.in. na łamach „Architektury”, „Designu”, „Spotkań z Zabytkami”.Cykl „Archi Prelekcje na Gdyńskim Szlaku Modernizmu” przybliża okres lat 20. i 30. w architekturze i wzornictwie. Gośćmi spotkań są naukowcy i eksperci – historycy, architekci, publicyści.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.modernizmgdyni.pl .
Nowość dla aktywnych - Parkrun Gdynia
W każdą sobotę zapraszamy o godz. 9.00 wszystkich chętnych biegaczy i nie tylko na Bulwar Nadmorski w Gdyni. Przez cały rok odbywa się tam Parkrun Gdynia. Zbiórka zawsze o godz. 8.45 na ścieżce prowadzącej na Bulwar vis a vis restauracji Del Mar (przy plaży miejskiej).
Parkrun Gdynia jest zaproszeniem do aktywnego wypoczynku - biegów regularnie co sobotę na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Bieg odbywa się na dystansie 5 km i adresowany jest do wszystkich, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, niezależnie od ich poziomu oraz wieku.
Celem biegu nie jest pokonanie innych biegaczy ale pokonanie dystansu z mierzonym czasem. Dzięki systemowi on-line wyniki rejestrowane są na stronie www.parkrun.pl, jak również przesyłane są na adres mailowy uczestników. Udział w parkrun można traktować zarówno jako zabawę, jak i część planu treningów bądź też okazję do sprawdzenia i poprawienia swojej formy.Zgłoszenie się do udziału w biegu jest bardzo proste – wystarczy zarejestrować się na stronie www.parkrun.pl - do piątku do godz. 18.00 przed wzięciem udziału w sobotnim biegu, zabrać ze sobą wydrukowany kod kreskowy i przynieść go ze sobą w najbliższą sobotę. Osoba, która już raz zarejestrowała się w systemie, nie musi już robić tego ponownie. Pozostaje jej tylko ustawić swój budzik na sobotę rano i dołączyć do uczestników.
Gdyński bieg jest częścią inicjatywy, która narodziła się w Wielkiej Brytanii i obecnie realizowana również w Danii oraz Australii. W Polsce biegi w ramach parkrun organizuje Stowarzyszenie Parkrun Polska z siedzibą w Gdyni.Więcej na stronie: www.parkrun.pl. W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy na PolskaBiuro@parkrun.com lub telefoniczny pod numerem 503 051 939.
Teatr zajechał
W najbliższy weekend w Gdyni odbędą się dwa spektakle w ramach projektu „Teatr Zajechał”. Przedstawienia przygotowała Sopocka Scena Off de BICZ.
„Teatr Zajechał” to projekt Ewy Ignaczak oraz Idy Bocian – prezentacja spektakli w miejscach nieteatralnych, oswojenie nowych przestrzeni i twórcze wyzwanie zarówno dla artystów, jak i widzów. Do 18 grudnia będzie można obejrzeć prawie 50 spektakli w 14 różnych miejscach. Teatr zawita m.in. do filii miejskiej biblioteki, parafii, a nawet Ochotniczej Straży Pożarnej.Program na weekend:sobota (29 października)


Klub Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – Babie Doły, ul. Zielona

- godz. 18.00 - „Była Żydówka, nie ma Żydówki” wg Mariana Pankowskiego – spektakl dla dorosłychniedziela (30 października)


Dom Kultury „Bałtyk” – Witomino, ul. Narcyzowa

- godz. 17.00 – „Była Żydówka, nie ma Żydówki” wg Mariana Pankowskiego – spektakl dla dorosłychKoncert pamięci gdynianinaStowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków zaprasza w niedzielę (30 października) do Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) na koncert „Pamięci gdynianina”. Początek – godz. 12.00.
Będzie to koncert kompozytorski Eugeniusza Sperskiego. W programie m. in. mazurki i preludium na fortepian, miniatury na wiolonczelę i fortepian oraz pieśni.Wystąpią: Anna Prabucka-Firlej – fortepian, Krzysztof Sperski (syn Eugeniusza Sperskiego) – wiolonczela oraz Joanna Sperska (wnuczka) – sopran. Krzysztof Sperski i Anna Prabucka-Firlej są absolwentami i obecnie profesorami Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat wspólnie występują. Koncertowali w całej Europie, a także Teheranie i Ameryce Południowej.Koncert poprowadzą Barbara Żurowska-Sutt oraz Krzysztof Sperski.Obowiązują bilety wstępu do muzeum: normalny – 7 zł i ulgowy – 4 zł. Liczba miejsc ograniczona.


Eugeniusz Sperski (1911-2002) – oficer Polskiej Marynarki Handlowej, naczelnik Zarządu Promów Morskich PKP, Oddziału Trakcji i Parowozowni w Gdyni. Pierwszą kompozycję napisał w latach 30-tych, ostatnia powstała w 1999 r. Jest kompozytorem ponad 40 utworów – głównie miniatur fortepianowych i pieśni.Palcem po mapie - spotkanie dla dzieci w GdyniKtóre z odkryć Kolumb nazwał pieprzem indiańskim? Czy wanilia może pomóc w walce z komarami? Którą z przypraw dodaje się do wielu kosmetyków? Odpowiedzi na te i inne intrygujące pytania poznają uczestnicy najbliższego spotkania „Palcem po mapie”, poświęconego przyprawom i przysmakom z Ameryki Łacińskiej. Ośrodek Badań Latynoamerykańskich zaprasza w niedzielę (30 października) o godz. 12.30 do Caffe Anioł w Gdyni (ul. Kilińskiego 6).
Terminy kolejnych spotkań: 20 listopada, 11 grudnia (zawsze w niedzielę o godz. 12.30).
Wstęp bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: obl@obl.com.pl .
Daj dziecku szansę zainteresować się światem!
Więcej informacji na stronie internetowej: www.obl.com.pl .
Malarstwo z wiatrem, a nawet pod wiatr w gdyńskiej Stoczni KulturyDo 5 grudnia w Stoczni Kultury w Gdyni (Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 1) oglądać można wystawę malarstwa Jerzego Edwarda Stachury „Z wiatrem i pod wiatr”.Jerzy Edward Stachura – poeta, bard, malarz. Bratanek i uczeń sławnego Steda - Edwarda Stachury. Urodził się 5 stycznia 1951 r. w Gdyni i całe dotychczasowe życie spędził na Grabówku. Laureat Konkursu o Laur “Czerwonej Róży” – Nagroda Peleryny w 1986 r. za tom poezji „Na więcej niż jedno życie”. Wydał m.in. 12 tomików poetyckich, mikropowieść „Mleczne bary” oraz płytę z piosenkami Edwarda Stachury.źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz