Moja Gdynia

Moja Gdynia

poniedziałek, 31 października 2011

Spektakl „Tango Nuevo” - premiera 6 listopada

TANGO NUEVO – spektakl z muzyką Astora PiazzolliASTOR PIAZZOLLA

„Bóg przemknął przez Buenos Aires i dotknął miasto Swoją ręką” – tak Piazzolla opisywał klimat lat czterdziestych XX w., które były świetlaną dekadą tanga. Tańczono je wszędzie: na wolnym powietrzu, w kabaretach i salach dansingowych, w klubach. Piazzolla chciał tworzyć muzykę bardziej przemawiającą do ucha niż do stóp, napisał ponad trzy tysiące utworów. W swoich kompozycjach nawiązywał do muzyki poważnej i jazzu. Charakterystycznym elementem tanga Piazzolli jest „canyengue”. To nazwa dla zmysłowego i wyzywającego sposobu chodzenia i tańczenia, który niedobrane buty narzuciły „compadritos”, ulicznikom, którzy wymyślili tango w latach 80. XIX wieku. Nędzę i walki na noże, w które z upodobaniem wdawali się „compadritos”, często uważa się za glebę, z której wyrosło tango. Autentyczne tango zawsze ma wyrażać „mugre” (brud) i „rona” lub „camorra” (walkę lub bojowość). Tango jest zaczepne i ekshibicjonistyczne, a „canyengue” nadaje mu charakter prowokacyjny. „Niezależnie od kontekstu – mówił Piazzolla – tango musi wyrażać camorra, gdyż w ten sposób chroni się jego korzenie”. To on przeniósł tango z sal tanecznych do koncertowych. Często nazywano go argentyńskim Gershwinem. Jak jednak Carlos Kurt wskazał w swym eseju na temat Piazzolli: „Gershwin nie zmienił historii jazzu, natomiast Piazzolla zmienił historię tanga”.Spektakl „Tango Nuevo” przybliża twórczość Astora Piazzolli – artysty, który zrewolucjonizował tango. Był zarówno uwielbiany, jak i nienawidzony w Buenos Aires za to, że ośmielił się eksperymentować z dumą i narodowym klejnotem Argentyny. To właśnie Piazzolla stworzył oryginalny, niepodrabialny styl tanga, zwany „tango nuevo”. Powstało tango nie tylko do tańczenia, ale i do słuchania. Kompozytor stworzył tango operita, czyli małą operę tanga, bliską musicalowi. Najsłynniejszą z nich jest "Maria de Buenos Aires" wg libretta Horacio Ferrery, poety z Urugwaju. Dzięki Piazzolli tango stało się znane na całym świecie, zyskując wielu zwolenników, a nawet wyznawców.Jest rok 3001. W starej, opuszczonej stacji metra w Buenos Aires pojawiają się trzy kobiety o beznamiętnych twarzach, na których próżno szukać oznak emocji i uczuć. Widać natomiast ślady minionej, rebelianckiej walki o przetrwanie w brutalnym życiu podziemia. Kobiece postacie zaczynają tańczyć Malambo – argentyński taniec mężczyzn, będący obrazem twardej rywalizacji, podkreślanej mocnymi, rytmicznymi uderzeniami butów o ziemię…Przesłanie tanga Astora Piazzolli na język teatru muzycznego przełożył reżyser Giovanny Castellanos. Liryczne, romantyczne i buntownicze songi wykonują trzy utalentowane aktorki: Renia Gosławska, Agnieszka Pawlak i Magdalena Smuk. Ich piękne, kobiece głosy, budująca napięcie choreografia i intrygująca futurystyczna forma to tylko niektóre powody, dla których warto spędzić wieczór w Teatrze Muzycznym w Gdyni z namiętnym, pełnym emocji i pasji tangiem!TANGO NUEVOMUZYKA ASTOR PIAZZOLLA

ARANŻACJE URSZULA BORKOWSKA

TEKSTY INSPIROWANE HORACIO FERRERA I MARIO TREJO MARIA ŁAŚ, ANNA IBERSZERReżyseria Giovanny Castellanos

Scenografia i kostiumy: Aneta Suskiewicz

Choreografia Anna Iberszer

Przygotowanie wokalne Maria RumińskaWystępują:

Renia Gosławska

Agnieszka Pawlak

Magdalena SmukMuzyka w wykonaniu zespołu Machina del Tango w składzie:

skrzypce - Grzegorz Lalek

bandoneon/akordeon – Klaudiusz Baran

fortepian – Urszula Borkowska

kontrabas – Sebastian WypychPatronat honorowy nad spektaklem objął J.E. Ambasador Republiki Argentyńskiej w Polsce P. Gerardo Manuel Biritos.

Spektakl jest koprodukcją Teatru im. Danuty Baduszkowej w Gdyni i Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.Zapraszamy serdecznie na spektakle TANGO NUEVO w dniach:

5 listopada, sobota, godz. 19.30 (premiera)

6 listopada, niedziela, godz. 17.30 (premiera prasowa)

10 listopada, czwartek, godz. 19:30

11 listopada, piątek, godz. 19:30

12 listopada, sobota, godz. 19:30

13 listopada, niedziela, godz. 17:30Bilety: 60 zł normalny, 48 zł ulgowy, premiera (5 listopada) 80 zł.

źródło: Małgorzata Kurnatowska Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz