Moja Gdynia

Moja Gdynia

czwartek, 10 listopada 2011

Informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

Po Gdyńskich Urodzinach Niepodległej w mieście też będzie się działo! I


 Wodowanie książki o Marianie Mokwie

W sobotę (12 listopada) na pokładzie żaglowca „Dar Pomorza” cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbędzie się wodowanie książki Romualda Tadeusza Bławata „Stolem z morza i Kaszub. Życie i twórczość Mariana Mokwy (1889-1987)”. Początek – godz. 14.00.

Jest to pierwszy w Polsce esej monograficzny o życiu i twórczości Mariana Mokwy  – największego polskiego marynisty, przez wiele lat związanego z Gdynią (m.in. dzięki zbudowanej przez artystę galerii przy ul. 3 Maja), ilustrowany zdjęciami i reprodukcjami dzieł w większości dotąd niepublikowanymi. Książka adresowana jest nie tylko do miłośników sztuki, ale także czytelników, którzy lubią biografie pełne przygód, egzotycznych podróży z zapachem Orientu w tle, z kryminalnym wątkiem...

Autor historyk sztuki Romuald Bławat starał się ukazać Mokwę na tle ówczesnych wydarzeń i środowisk artystycznych, porównując jego twórczość z obrazami innych marynistów.

Wstęp wolny.


Gala boksu

W sobotę (12 listopada) w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” (ul. Kazimierza Górskiego 8) odbędzie gala boksu z cyklu „Wojak Boxing Night”. Początek – godz. 20.30.

Podczas gali walczyć będą m.in.: Paweł Kołodziej, Andrzej Wawrzyk, Rafał Jackiewicz i Izuagbe Ugonoh. Ponadto rozegrane zostaną trzy amatorskie walki najlepszych bokserów z Pomorza.

Bilety w cenie od 25 zł do nabycia w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” (w pokoju nr 18 w godz. 8.30-15.30 i w dniu imprezy w godz. 16.00-20.30 w kasie przy wejściu nr 2) oraz na stronie eventim.pl.


Komedia omyłek „MAYDAY”

Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51) zaprasza w sobotę i niedzielę (12 i 13 listopada) na przedstawienia sztuki Ray’a Cooney’a „MAYDAY. Run For Your Life”, okrzykniętej najlepszą współczesną komedią omyłek. Dariusz Majchrzak, reżyser gdyńskiej wersji spektaklu, osadził sztukę w polskiej rzeczywistości. Początek spektakli o godz. 19.00.

Gdyński taksówkarz, bigamista prowadzący podwójne, beztroskie życie ulega wypadkowi. Zbieg okoliczności ujawnia jego krętactwa, a także zawiłość sytuacji. Zaskakujące zdarzenia, trudne do rozwiązania, piętrzące się nowe historie wciągają w akcję przyjaciół, sąsiadów i osoby postronne. Następujące po sobie humorystyczne zdarzenia nie pozwalają odpocząć od śmiechu.

„MAYDAY” to niezwykle zabawna sztuka teatralna, okrzyknięta najlepszą współczesną komedią omyłek. Obok innych sztuk Ray’aCooney’a, brytyjskiego mistrza farsy, podbiła serca widzów Europy Zachodniej oraz Broadway’u. Od czasu polskiej prapremiery w 1992 r.  była w repertuarze ponad dwudziestu polskich teatrów i  dzięki swojemu  inteligentnemu komizmowi nieustająco prowokuje teatralnych twórców do wciąż nowych inscenizacji. Dzięki znakomitemu połączeniu komizmu sytuacyjnego z komizmem językowym, absurdalnych zwrotów akcji z błyskotliwymi i ciętymi dialogami nieustannie cieszy się olbrzymim powodzeniem i rozśmiesza do łez szerokie kręgi publiczności, a niektóre jej wystawienia grane są już ponad tysiąc razy!

Reżyser gdyńskiej wersji „MAYDAY’A” Dariusz Majchrzak osadzając sztukę w polskiej rzeczywistości i większość ról powierzając studentom, zgrabnie połączył angielski humor z gdyńskimi realiami oraz młodzieńczy wdzięk i brawurę z profesjonalnym doświadczeniem i dojrzałością.

autor przekładu: Elżbieta Woźniak
reżyseria: Dariusz Majchrzak
asystent reżysera: Magdalena Bochan – Jachimek
scenografia: Anna Grabowska
muzyka: Jan Szczurek

obsada:
Jan Kowalski: Michał Cyran / Jan Szczurek
Maria Kowalska: Karolina Żuk / Alicja Stasiewicz
Barbara Kowalska: Katarzyna Wojasińska / Agata Mieniuk
Stanisław Ogrodnik: Sławomir Mandes / Jeremiasz Gzyl
Aspirant Żądło: Piotr Srebrowski / Marcin Borchardt
Aspirant Pasikonik: Piotr Plichta / Łukasz Czerwiński
Bobby: Łukasz Łepek / Filip Wójcik
Reporterka: Anna Nowacka / Oksana Terefenko

Bilety w cenie: 25 zł – normalny, 15 zł – ulgowy do nabycia w Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51) oraz Cafe Księgarnia Vademecum (ul. Świętojańska 5).

Rezerwacje do piątku w godz. 8.00-16.00, tel. 58 664 73 77 oraz e-mail:  impresariat@ckgdynia.pl .


Teatr zajechał

W najbliższy weekend w Gdyni odbędą się cztery spektakle w ramach projektu „Teatr Zajechał”.  Przedstawienia przygotowała Sopocka Scena Off de BICZ.

„Teatr Zajechał” to projekt Ewy Ignaczak oraz Idy Bocian – prezentacja spektakli w miejscach nieteatralnych, oswojenie nowych przestrzeni i twórcze wyzwanie zarówno dla artystów, jak i widzów. Do 18 grudnia będzie można obejrzeć prawie 50 spektakli w 14 różnych miejscach. Teatr zawita m.in. do filii miejskiej biblioteki, parafii, a nawet Ochotniczej Straży Pożarnej.

Program na weekend:

12 listopada (sobota)
 Klub Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – Babie Doły, ul. Zielona
- godz. 15.00 – „Królewna Sroka i świetlista kula” – spektakl dla dzieci
- godz. 18.00 – „Życie seksualne Królewny” – spektakl dla dorosłych

13 listopada (niedziela)
Klub Garnizonowy – Kinoteatr „Grom” – Oksywie
- 11.00 – „Królewna Sroka i świetlista kula” – spektakl dla dzieci
- 17.00 – „Życie seksualne Królewny” – spektakl dla dorosłych


Niedziela Melomana

W niedzielę (13 listopada) w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) odbędzie się koncert z cyklu „Niedziela Melomana”. Wystąpi Orkiestra Kameralna Hanseatica pod dyrekcją Roberta Kwiatkowskiego. Początek – godz. 16.00.

W programie: Antonio Vivaldi – La tempesta di mare RV 253, Sinfonia C-dur RV 111a, Koncert C-dur RV 177, Felix Mendelssohn – Oktet Es-dur op.20.

Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Teatru Miejskiego. Rezerwacja – tel. 58 660 59 46.


Giełda Kolekcjonerska

W niedzielę (13 listopada), w godz. 10.00-14.00, w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się kolejna Giełda Kolekcjonerska. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów różnych przedmiotów – monet, pocztówek, pucharów i wielu innych.

W Gdyni działa spore środowisko kolekcjonerów wszelkiej maści. Zbiory niektórych są bardziej okazalsze niż te muzealne. Pasjonaci założyli Gdyński Klub Kolekcjonerów, a giełda jest jego owocem.

Giełdy przeznaczone są dla wszystkich – wytrawnych kolekcjonerów, początkujących zbieraczy oraz miłośników staroci i przedmiotów z duszą.

Organizowane będą w każdą drugą niedzielę miesiąca. Kolejna 11 grudnia.

Wstęp wolny.


Gdynia Book Club czyta „Szklankę na pająki”

Powieść Barbary Piórkowskiej „Szklanka na pająki” będzie tematem dyskusji uczestników najbliższego spotkania Gdynia Book Club, które odbędzie się w niedzielę (13 listopada) w Tea-tralnej (Teatr Miejski, ul. Bema 26). Początek – godz. 18.00.

„Szklanka na pająki” to  jedna z najgłośniejszych w ostatnich latach „trójmiejskich” powieści, czytana w radiowej „Trójce”.  To rzecz o Gdańsku napisana z perspektywy kobiety urodzonej w latach 70. Podczas spotkania z autorką uczestnicy rozmawiać będą także o jej tomikach poezji, zarówno tych wydanych: „Żyrafa”, „Lot anioła nad miastem”, jak i właśnie się rodzących.

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, peformerka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Rocznik 1974. W 2010 r. ukazała się jej debiutancka powieść pt. „Szklanka na pająki”. Pracowała w „Gazecie Wyborczej” w Gdańsku, przygotowywała w Londynie polską edycję pisma „The Sun” dla emigracji.

Wydała dwa tomy wierszy „Żyrafa” oraz „Lot anioła nad miastem”, a także audiobook poetycki „Piękno” (w ramach serii Gdyński Kwartalnik Artystyczny "Bliza"). Autorka tekstów do show poetyckich, m.in. do „Golema praktycznego”, „O stwarzaniu i niszczeniu w weekend” (wystawiony w Nowej Synagodze w Gdańsku) czy „Lumpeksu  poetyckiego”  (w ramach festiwalu Grassomania).

Wstęp na spotkanie wolny.

Book Club to zjawisko znane i bardzo popularne w Europie, Kanadzie i USA. To świetne połączenie najnowszych trendów w literaturze z popularyzacją czytelnictwa, którego wciąż brakuje. W niedzielne popołudnia w Tea-tralnej pojawiać się będzie jak najbardziej żywa literatura! W programie spotkań dyskusje z autorami nie tylko dotyczące konkretnej książki, ale również problemu występującego w literaturze, omawianego przez grupę specjalistów i znawców, oczywiście z czynnym udziałem publiczności.

Można również dołączyć do społeczności mieszkańców lubiących dobrą i żywą literaturę na facebookowym fanpage'u i dyskutować o książkach codziennie:


źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz