Moja Gdynia

Moja Gdynia

czwartek, 17 listopada 2011

Informacje pomorskiej policji


KWP Gdańsk – POLICJANCI BĄROWYMI MEDALISTAMI MISTRZOSTW EUROPY

Dwóch policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wróciło z Mistrzostw Europy w Judo z brązowymi medalami. St.asp. Robert Gnieździński wywalczył w austriackim Leibniz medal w kategorii wagowej 73 kg, natomiast mł.asp. Paweł Smoliniec uzyskał brąz w kategorii 100 kg.

W niedzielę w austriackim Leibniz zakończył się turniej Mistrzostw Europy w Judo Masters. Dwaj policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku: st.asp. Robert Gnieździński i mł.asp. Paweł Smoliniec wywalczyli brązowe medale. Pierwszy z nich uzyskał brąz w kategorii wagowej 73 kg, natomiast drugi w kategorii 100 kg. Droga do medalu była bardzo trudna. Turniej odbywał się w bardzo silnej obsadzie. Startowało 541 zawodników z 31 krajów.

To nie pierwszy sukces gdańskich judoków. Paweł Smoliniec to również tegoroczny brązowy medalista Mistrzostw Świata i wielokrotny reprezentant Polski. Wielokrotnie zdobywał medale Pucharu Świata. Robert Gnieździński jest ró1)wnież  bardzo utytułowanym zawodnikiem. W swoim dorobku ma już trzy medale Mistrzostw Polski i medal Pucharu Świata.


POLICJA – WYPADKI NA DROGACH – POROZMAWIAJMY

Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” realizuje 4  edycję akcji ogólnopolskiej w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponad-gimnazjalnych, pod nazwą : „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”.   Genezą akcji  jest tragiczna sytuacja na polskich drogach i wciąż niewystarczający stopień wiedzy i świadomości tematu u młodych ludzi.  Każdorazowo program przebiega pod innym hasłem przewodnim,  w  tym roku jest to:  bezpieczeństwo w pojeździe, pasy bezpieczeństwa.

Całość zorganizowana jest w związku ze Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych i w ramach działań, zgłoszonych przez Stowarzyszenie na Dekadę Działań Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2011-2020. Formuła  przedsięwzięcia na podstawie doświadczeń i wniosków ulega doskonaleniu. Niezmiennie podstawową formą realizacji w szkołach są jednak dyskusje i debaty najmłodszych uczestników ruchu drogowego. To ten element, który odróżnia akcję „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” od wielu innych działań z młodzieżą i dziećmi.  Oni mówią – są podmiotem -  dzielą się w sposób spontaniczny swoimi doświadczeniami, wymieniają poglądy, formułują wnioski, nierzadko bardzo dojrzałe i odpowiedzialne. Na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie ”Droga i Bezpieczeństwo” umieszcza specjalnie dobrane materiały merytoryczne, wybrane statystyki tematu, list i wskazówki dla nauczycieli, celem zaproszenia ich do uczestnictwa i wsparcia działania . Organizatorzy liczą, że i w tym roku do włączenia się dodatkowo zachęci list Ministra Edukacji do kuratorów oświaty, dyrektorów szkół i nauczycieli,  propagujący akcję.  List ten corocznie ukazuje się na stronie MEN-u wraz z materiałami towarzyszącymi akcji .

Proponowanym  punktem kulminacyjnym będzie dzień 17 listopada, ale dodatkowo młodzi uczestnicy ruchu drogowego wezmą udział w działaniach towarzyszących: apelach, spektaklach, konkursach, spotkaniach z poszkodowanymi, policjantami, służbami ratowniczymi…  Ogłoszony został konkurs dla uczniów , w zależności od wieku uczestników - na wiersz / hasło , lub krótki utwór literacki, związane z tematem przewodnim. Tegoroczne działania zakończy spotkanie podsumowujące w Warszawie, z udziałem patronów i  zaproszonych gości, na którym wręczone zostaną laureatom nagrody i wyróżnienia.

Akcja posiada patronaty honorowe: Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady  BRD,  Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji  oraz Parlamentarnego Zespołu ds. BRD.  Akcję popiera Europejska Federacja Ofiar Wypadków Drogowych.
Patronem medialnym jest Auto Świat i portal wychowania komunikacyjnego -Bezpieczna Droga do Szkoły.   Partnerem tej edycji jest Grupa NordGlass.


WEJHEROWO - ZDERZENIE VOLKSWAGENA Z SKODĄ

Policjanci otrzymali zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło w Wejherowie na drodze krajowej nr 6. Jak ustalili funkcjonariusze, kierująca volkswagenem zderzyła się z kierowcą skody. W wyniku wypadku ranną kierującą przetransportowano do wejherowskiego szpitala. Śledczy wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Wczoraj (16.11.2011 roku) przed godziną 12:00 dyżurny z wejherowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło w Wejherowie na ul. Gdańskiej (drodze krajowej nr 6). Na miejsce zdarzenia zostali skierowani policjanci ruchu drogowego, śledczy oraz technik kryminalistyki. Podczas wyjaśniania okoliczności zdarzenia funkcjonariusze wstępnie ustalili, że 57-letnia kierująca volkswagenem polo wyjeżdżając z ul. Patoka na drogę krajową nr 6 w kierunku Redy, najprawdopodobniej nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu 31-letniemu kierowcy skody fabia, który jechał drogą krajową w kierunku Lęborka, w wyniku czego doszło do zderzenia. Kierująca z obrażeniami ciała została przetransportowana do wejherowskiego szpitala.

Mundurowi poddali obu kierujących badaniu alko-testem, które wykazało, że obaj kierowcy byli trzeźwi. Śledczy wyjaśniają okoliczności zdarzenia oraz jego przyczyny.


TCZEW - OKRADAŁ KOBIETY NA TARGOWISKU. TERAZ GROZI MU 5 LAT WIĘZIENIA.

Tczewscy kryminalni zatrzymali 19-latka, który okradał kobiety robiące zakupy na miejskim targowisku. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Za kradzieże grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

We wtorek kryminalni zatrzymali  19-latka, który w ciągu ostatnich dwóch miesięcy okradał kobiety na targowisku miejskim w Tczewie. Mężczyzna wykorzystując tłok przy stoiskach i często nieuwagę pań zajętych zakupami  kradł im portfele, a nawet całe torebki. W taki sposób jego ofiarami padło pięć kobiet, które utraciły przedmioty o łącznej wartości ponad 2 tys. złotych. Policjanci ustalili ponadto, że 19-letni mieszkaniec Tczewa ma na swoim koncie również kradzieże metalowych pokryw studzienek kanalizacyjnych, które później trafiały na złom.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Teraz za kradzieże grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.


GDAŃSK –  PIERWSI FINALIŚCI TURNIEJU „SZKOŁA BEZ NUDY I NAŁOGÓW – EURO 2012”

W poniedziałek w hali sportowej XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku rozegrano pierwsze dwa turnieje eliminacyjne "Szkoła bez nudy i nałogów – Euro 2012". Zwycięzcami w tej rywalizacji została reprezentacja Gimnazjum nr 12 oraz Gimnazjum nr 15 z Gdańska.

W hali sportowej XX LO w Gdańsku przy ul. Dobrowolskiego 6, odbyły się eliminacje V edycji turnieju "Szkoła bez nudy i nałogów – Euro 2012". Konkurs ten po raz kolejny organizowany jest przez Komendę Miejską Policji w Gdańsku oraz Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.

W poniedziałkowych zawodach wzięło udział 8 gdańskich gimnazjów, a reprezentacje tych szkół rywalizowały w trzech dyscyplinach: zawody sprawnościowe, quiz wiedzy oraz zawody drużyn kibiców. W tym roku, z uwagi na zbliżające się mistrzostwa Euro 2012 , podczas quizu wiedzy policjanci położyli szczególny nacisk  na prawidłowe zasady kibicowania, zachowania zgodne z prawem i bezpieczeństwa podczas trwania imprez masowych. Zwycięzcami poniedziałkowych rozgrywek okazała się być reprezentacja Gimnazjum nr 12 oraz Gimnazjum nr 15 z Gdańska.

6 grudnia 2011r. w hali sportowej XX LO w Gdańsku odbędzie się finał tej akcji. Dla najlepszych szkół organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody rzeczowe.


TCZEW – JUŻ WIEDZĄ JAK SIĘ BRONIĆ

Wczoraj w tczewskiej komendzie policji odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów paniom, które ukończyły kurs samoobrony. To już VI edycja kursu, który od ponad trzech lat organizują policjanci. Wszystko po to by mieszkanki powiatu tczewskiego mogły czuć się bezpieczne.

Kursy samoobrony dla kobiet organizowane są przez tczewskich policjantów już od ponad 3 lat. Wczoraj zakończyła się ich VI edycja. Uczestniczyły w niej 23 panie z terenu powiatu tczewskiego, które chciały się dowiedzieć co zrobić w chwili zagrożenia. Jak należy się zachować , gdy napastnik na przykład próbuje nas obezwładnić czy wyrwać nam torebkę. Kurs rozpoczął się na początku września zajęciami teoretycznymi podczas których psycholog i policjant mówili jak opanować strach, jak reagować w sytuacjach kryzysowych i jakie prawa mają osoby które zostały pokrzywdzone w wyniku przestępstwa. Następnie podczas zajęć praktycznych panie pod okiem instruktorów sztuk walki ćwiczyły podstawowe chwyty samoobrony. Kurs zakończył się egzaminem praktycznym podczas którego kobiety potrafiły już obronić się przed uderzeniem i skutecznie zadać kilka ciosów, które zaskoczyłyby niejednego napastnika. Podczas uroczystego rozdania dyplomów panie podkreślały, że po odbyciu kursu są bardziej pewne siebie i wiedzą co zrobić by nie dać się zaskoczyć w sytuacjach kryzysowych.

Tczewscy policjanci następną edycję kursu samoobrony dla kobiet zaplanowali na wiosnę przyszłego roku. Zajęcia odbywają się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Tczewie.
Kurs Samoobrony dla kobiet został zarejestrowany w „Banku Dobrych Praktyk” Komendy Głównej Policji.


KWIDZYN – POLICJANCI ZLIKWIDOWALI PLANTACJĘ KONOPI INDYJSKICH

Wczoraj kwidzyńscy kryminalni ujawnili i zlikwidowali uprawę konopi indyjskich. W jednym z garaży na terenie miasta śledczy zabezpieczyli 17 doniczek z tą rośliną oraz sprzęt wykorzystywany do uprawy marihuany. Funkcjonariusze zatrzymali 31-letniego mieszkańca Kwidzyna. Za uprawę narkotyku na taką skalę grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie weszli na jedną z działek na obrzeżach miasta. Z operacyjnych ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że znajduje się tam nielegalna uprawa konopi indyjskich. Plantację policjanci odnaleźli w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu przykrytym folią które znajdowało się w garażu. Było tam zamontowane specjalistyczne oświetlenie i wentylacja.

Stróże prawa zabezpieczyli 17 donic z krzakami konopi i tym samym zlikwidowali profesjonalną uprawę marihuany. Niektóre z roślin miały nawet do metra wysokości. Właścicielem plantacji okazał się 31-letni mieszkaniec Kwidzyna. Podczas przeszukania mieszkania mężczyzny, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli jeszcze ponad 20 gram suszu marihuany.

Zatrzymany 31-latek został przewieziony do policyjnego aresztu. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. Za uprawę konopi na taką skalę, grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Obecnie śledczy ustalają gdzie miał trafić pochodzący z tej plantacji narkotyk.
źródło: Rzecznik KWP w Gańsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz