Moja Gdynia

Moja Gdynia

wtorek, 8 listopada 2011

Promocja albumu Janusza Uklejewskiego pt. „Moja Gdynia”

Muzeum Miasta Gdyni i Wydawnictwo Maszoperia Literacka zapraszają na promocję albumu Janusza Uklejewskiego pt. „Moja Gdynia”, która odbędzie się jutro (9 listopada) w siedzibie muzeum przy ul. Zawiszy Czarnego 1. Początek – godz. 18.00.

Album jest pierwszą próbą przekrojowego opracowania twórczości wybitnego artysty fotografika, reportera-dokumentalisty Janusza Uklejewskiego. Autor zmarł w trakcie pracy nad ksiązką, która została dokończona przez Dagmarę Płazę-Opacką i przedstawicieli Wydawnictwa Maszoperia Literacka.

Janusz Uklejewski – artysta fotografik. Urodził się 21 maja 1925 r. w Grudziądzu. W latach 1945-1948 był żołnierzem I Samodzielnego Batalionu Morskiego Marynarki Wojennej oraz fotoreporterem redakcji „Gazety Morskiej”, „Marynarza Polskiego” i „Morza”. W latach 1948-1952 pracował jako fotoreporter Wojskowej Agencji Fotograficznej, a od 1952 do 1990 r. w Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie. Przeszedł na emeryturę w 1990 r. Autor i współautor kilkudziesięciu albumów fotograficznych w tym trzech o najsłynniejszych statkach „ORP Błyskawica”, „Dar Pomorza” oraz „Dar Młodzieży”. Jego prace były również eksponowane na wielu wystawach. Artysta zmarł w Gdyni 17 lutego 2011 r. w wieku 86 lat.


źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz