Moja Gdynia

Moja Gdynia

środa, 23 listopada 2011

Wystawa „Polskie torpedowce. 1921-1939”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” zapraszają w sobotę (26 listopada) na wernisaż wystawy „Polskie torpedowce. 1921-1939”, przedstawiającej historię pozyskania i służbę pierwszych polskich okrętów ofensywnych. Początek – godz. 11.00. Wystawa prezentowana będzie w siedzibie klubu przy ul. Zawiszy Czarnego 1.

Decyzją międzyalianckiej Rady Ambasadorów z dnia 9 grudnia 1919 roku Polsce przypadło w ramach podziału Kaiserliche Marine sześć torpedowców, których łączny tonaż miał nie przekraczać 1200 t. W tym samym czasie na wschodnich rubieżach RP trwała wojna polsko-bolszewicka, a Pomorze pozostawało wciąż pod administracją niemiecką. Przez następne pół roku Polska, przy wsparciu Zachodu, walczyła o przetrwanie przy czynnym udziale Flotylli Pińskiej i Wiślanej. Marynarze konno i spieszeni w Batalionach Morskich zajmowali przyznane Polsce Pomorze oraz brali udział w walkach na froncie. O stojących na redzie szkockiej bazy Rosyth okrętach przypomniano sobie dopiero po zwycięskiej bitwie warszawskiej.

W październiku 2011 roku minęła 90. rocznica sprowadzenia z Wielkiej Brytanii do Polski sześciu torpedowców. Wystawa Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni prezentuje historię pozyskania pierwszych polskich ofensywnych okrętów oraz ich dalszą służbę. Zaprezentowano fotografie i materiały archiwalne ze zbiorów: Muzeum MW, Centralnego Archiwum Wojskowego, wydawnictwa AJ-Press oraz prywatnych kolekcji: Sławomira Gonery, Adama Jarskiego, Mariusza Kowalskiego, Juliana Skelnika i Marka Twardowskiego. Kuratorem wystawy jest Lech Trawicki. Projekt plastyczny wykonał Krzysztof Godlewski.

Wystawę można będzie oglądać do 5 grudnia, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 oraz w soboty i niedziele na życzenie.

Na wernisaż i wystawę wstęp wolny. 
źródło: Rzecznik Prasowy UM Gdynia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz