Moja Gdynia

Moja Gdynia

wtorek, 6 grudnia 2011

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji ma nowy eksponat Forda T.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji (Chylonia, ul. Żwirowa 2c) może pochwalić się nowym nabytkiem – Fordem T. Rok produkcji – 1926. Przez prawie pół roku zdobycz była restaurowana, by teraz z dumą prezentować odwiedzającym swoje oblicze – przypominające starą dorożkę… Samochód można już oglądać wśród 200 innych pojazdów.

Henry Ford chciał stworzyć samochód dla przeciętnej amerykańskiej rodziny. Auto miało być tanie, o prostej budowie, a w dodatku łatwe w naprawie i w prowadzeniu. Tak narodził się Ford T, który był produkowany w latach 1908-1927 w fabrykach Forda na całym świecie.

Ford T jako pierwszy był montowany z gotowych podzespołów na ruchomej taśmie produkcyjnej. Początkowo wyprodukowanie jednego auta zajmowało ok. 12 godzin. Czas ten skrócił się potem do 90 minut.

Auto posiadało trzy pedały. Lewy odpowiadał za jazdę do przodu, środkowy – do tyłu, a prawy uruchamiał hamulec zasadniczy. Z tego względu w przedwojennej Polsce do prowadzenia Forda T uprawniała osobna kategoria jazdy. Samochody tego typy były wówczas popularne także w Gdyni, w okresie budowy portu.

Dwuosobowy samochód osiągał prędkość ok. 60 km/h

Z Fordem T wiąże się słynna dewiza Henry’ego Forda: „Możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny”.

Forda T wyprodukowano w liczbie ponad 15 mln egzemplarzy. Obecnie w Polsce znajduje się 10 takich aut, w różnym stanie. O gdyńskim wiadomo, że spędził ponad 30 lat w Ameryce. 

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji świętuje i zaprasza na przejażdżkę

Przy okazji przypominamy o konkursie z okazji czwartych urodzin Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. Zwycięzca zada szyku i wraz z rodziną przejedzie ulicami Gdyni zabytkowym Mercedesem z 1938 r.

By wziąć udział w konkursie wystarczy do 29 lutego 2012 r. odwiedzić muzeum. Do biletu wstępu wydawany jest kupon konkursowy. Należy go wypełnić i wrzucić do skrzynki w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji. Zwycięzca zostanie wybrany drogą losowania.

Nagrodą jest rodzinna przejażdżka muzealnym eksponatem – Mercedesem z 1938 r. –  na uzgodnionej trasie w granicach Gdyni, a także towarzysząca jej sesja zdjęciowa. Zwycięzcy mogą towarzyszyć maksymalnie trzy osoby.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji istnieje od 2007 r. Przekraczając próg hali ekspozycyjnej w Chyloni goście przenoszą się na urokliwą, brukowaną uliczkę z lat 20. XX wieku. W takiej scenerii podziwiać można imponującą kolekcję Witolda Ciążkowskiego, od dzieciństwa rozmiłowanego w motoryzacji. Tworzy ją 200 odrestaurowanych z dbałością o najdrobniejszy szczegół pojazdów: 50 zabytkowych samochodów i 150 motocykli. Wśród eksponatów są m.in. auta marki Mercedes, Ford i Fiat. Obejrzeć można również motocykle z Anglii, Belgii, Francji, Stanów Zjednoczonych, a także polskie Sokoły. Jest też liczna kolekcja niemieckich jednośladów cywilnych z lat 30.
Więcej informacji na stronie internetowej : www.gdynskie-muzeum-motoryzacji.pl .
Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-17.00. Bilety w cenie: normalny – 7 zł, ulgowy – 3 zł (młodzież do lat 14).


źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz