Moja Gdynia

Moja Gdynia

piątek, 9 grudnia 2011

Informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach

Tradycyjnie przedstawiamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że zarówno sami Państwo z nich skorzystają, jak i poinformują mieszkańców.


Chór Akademii Morskiej w Gdyni ma już 10 lat

Dzisiaj (9 grudnia) Chór Akademii Morskiej w Gdyni świętować będzie 10-lecie istnienia – oczywiście muzycznie. Na koncert zapraszamy do auli im. T. Meissnera Akademii Morskiej (ul. Morska 81-87).  Początek – godz. 19.00.

Jubileusz uświetnią swoją obecnością: Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonia Nordica oraz soliści Maria Hilla (sopran) i Rafał Samborski (bas).

Program koncertu jest niezwykle zróżnicowany. Chór oraz soliści wykonają przy akompaniamencie orkiestry kantatę D. Buxtehude Alles was ihr tut – utwór szczególny, a do tego po raz pierwszy wykonywany na Pomorzu. Chórzyści zaśpiewają również utwory a capella. Obok pieśni sakralnych, w programie znajdą się dzieła świeckie śpiewane w językach całego świata od koreańskiego, przez języki afrykańskie po francuski i angielski. Nie zabraknie też polskich akcentów muzycznych. Chór oraz orkiestrę poprowadzi dyrygent Karol Hilla.

Wstęp wolny.

Chór Akademii Morskiej powstał z inicjatywy studentów jesienią 2001 r. jako pierwszy chór akademicki w Gdyni. Uświetnia uczelniane uroczystości, a także reprezentuje i promuje Akademię oraz propaguje kulturę polską podczas licznych międzynarodowych tras koncertowych. Chór występował we Francji, Niemczech i Hiszpanii, a w tym roku także we Włoszech. Opiekę artystyczną sprawują Karol Hilla oraz Marcin Ciszewski.


Wielka premiera gdyńskiego Forda T

W sobotę (10 grudnia) o godz. 11.00 zapraszamy do Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji (Chylonia, ul. Żwirowa 2c) na uroczyste odsłonięcie Forda T – nowego nabytku, który przez prawie pół roku był restaurowany, by teraz z dumą prezentować odwiedzającym swoje oblicze – przypominające starą dorożkę… Zapraszamy szczególnie fotoreporterów!

W programie imprezy (godz. 11.00-13.00) liczne atrakcje. Muzeum przybyło ostatnio wiele nowych zabytków, zarówno samochodów, jak i motocykli, dlatego nie tylko dla jednego Forda warto przybyć. W sumie zobaczyć można ok. 200 odrestaurowanych z dbałością o najdrobniejszy szczegół pojazdów dumnie prezentujących się na urokliwej, brukowanej uliczce rodem z lat 20. XX wieku.

Wstęp w ramach biletu do muzeum: normalny – 7 zł, ulgowy – 3 zł (młodzież do lat 14). Przypominamy, by wypełnić i wrzucić do skrzynki w muzeum kupon konkursowy dołączony do biletu. Konkurs trwa do 29 lutego 2012 r., a zwycięzca, wybrany drogą losowania, zada szyku i wraz z rodziną przejedzie ulicami Gdyni zabytkowym Mercedesem z 1938 r. 


Dziewczyny też rysują!

Tea-tralna, Stowarzyszenie Arteria oraz Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!” zapraszają w sobotę (10 grudnia) na prezentację efektów dwóch projektów, w których pierwsze skrzypce grają dziewczyny! Wieczór w gdyńskiej Tea-tralnej (Teatr Miejski, ul. Bema 26) rozpocznie się o godz. 20.32. 
W programie: prezentacja wizualek stworzonych przez młode vidżejki biorące udział w warsztatach „VIDEO!”, wernisaż wystawy komiksów stworzonych przez uczestniczki „Dziewczyny też rysują komiksy! 2”, prelekcja na temat komiksu kobiecego, aukcja prac komiksowych, czytelnia zinów, bitwa komiksowa i inne niespodzianki... Dodatkowo do spędzenia muzycznej nocy w teatrze zachęci kolektyw dj-ski:  Grall, Bonis (Adonis), Phil Smith.

Wstęp wolny.

„Dziewczyny też rysują komiksy!2” to druga edycja projektu, który jest odpowiedzią na mały udział kobiet w środowisku komiksowym w Polsce. W październiku i listopadzie 17 dziewcząt brało udział w warsztatach z tworzenia komiksów prowadzonych przez Jacka Frąsia, w warsztatach tworzenia zinów Asi Tomiak oraz w warsztatach drukowania metodą sitodruku. Efektami projektu są: wystawa komiksów uczestniczek, ziny komiksowe oraz torby z oryginalnymi nadrukami. www.dziewczynytezrysujakomiksy.blogspot.com

„VIDEO!” to nowatorski projekt edukacji artystycznej, łączący elementy rozwijania kreatywności i twórczej ekspresji ze zdobywaniem umiejętności społecznych. Ma on również na celu w atrakcyjny sposób wyrównywać szanse dziewcząt w zakresie korzystania w nowych technologii. Podczas warsztatów vidżejskich uczestniczki zdobywają konkretne umiejętności w zakresie tworzenia wizualizacji. Uczą się tworzenia animacji poklatkowych, obróbki i montażu wideo, miksowania obrazu z muzyką. Warsztaty prowadzi para młodych trójmiejskich vidżejów: Michał Magdziński i Agata Królak. siezrobivideo.blogspot.com; www.siezrobi.org

Prelekcja o komiksie kobiecym – Sylwia Kaźmierczak, autorka kultowej strony internetowej www.comixgrrrlz.pl , pomysłodawczyni antologii komiksów lesbijskich „Bostońskie małżeństwa”. Od lat zajmuje się komiksem i animuje scenę komiksową.


Animation Now! Festival

Do 11 grudnia trwa trzecia edycja Animation Now! Festival. W Gdyni publiczność może jeszcze obejrzeć m.in. pokazy animacji środkowoeuropejskiej w Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1), a na zakończenie festiwalu – 11 grudnia w godz. 17.00-20.00 –  osobiście wyświetlić animowane obrazy w zabytkowym gmachu Banku Polskiego (róg ul. 10 Lutego i 3 Maja). Interaktywna instalacja zareaguje na ruch odwiedzających ten na co dzień niedostępny obiekt.

W programie wydarzeń festiwalu w Gdyni jeszcze:

10 grudnia

- godz. 14.00 – W środku Europy | Fest Anča Festiwal Filmów Animowanych (słow.) | 45' | Klub Filmowy | Gdynia
- godz. 15.00 – Filmy pełnometrażowe | Trzej Zbójcy (niem.) | b.o. | 75' | Klub Filmowy | Gdynia
- godz. 16.30 – Filmy pełnometrażowe | Chico i Rita (hiszp.) | 16+ | 94' | Klub Filmowy | Gdynia
- godz. 18.30 – Pokazy specjalne | Seks i pożądanie | 16+ | 90' | Klub Filmowy | Gdynia

11 grudnia

- godz. 14.00 – W środku Europy | Festiwal Filmów Animowanych Kecskemét (węg.) | 63' | Klub Filmowy | Gdynia
- godz. 15.30 – Pokazy specjalne | Świat Latającej Maszyny | b.o. | 74' | Klub Filmowy | Gdynia
- godz. 17.00 – Filmy pełnometrażowe | Koralina i tajemnicze drzwi (USA) | b.o. | 100' | Klub Filmowy | Gdynia
- godz. 17.00-20.00 – Sound & Vision | Zakończenie Festiwalu | Instalacja interaktywna Cast a Shadow | Zabytkowy Bank Polski | Gdynia

Na pokazy filmów pełnometrażowych w Klubie Filmowym obowiązują bilety w cenie: 5 zł. Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://animationnow.pl/ .


Teatr zajechał

W najbliższy weekend w Gdyni odbędą się trzy spektakle w ramach projektu „Teatr Zajechał”.  Przedstawienia przygotowała Sopocka Scena Off de BICZ.

„Teatr Zajechał” to projekt Ewy Ignaczak oraz Idy Bocian – prezentacja spektakli w miejscach nieteatralnych, oswojenie nowych przestrzeni i twórcze wyzwanie zarówno dla artystów, jak i widzów. Teatr zawita m.in. do filii miejskiej biblioteki i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Program na weekend:

10 grudnia – Dom Kultury „Bałtyk” – Witomino
-
godz. 18.00 – „Obywatelka EL” wg „Elektry” Sofoklesa – spektakl dla dorosłych;

11 grudnia – Klub Garnizonowy – Kinoteatr „Grom” – Oksywie- godz. 12.00 – „Królewna Sroka i świetlista kula” – spektakl dla dzieci;
- godz. 18.00 – „Obywatelka EL” wg „Elektry” Sofoklesa – spektakl dla dorosłych.


Rysunki Andrzeja Mleczki
W weekend (10-11 grudnia), w godz. 10.00-17.00, w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) obejrzeć można wystawę rysunków Andrzeja Mleczki „Jest inaczej niż myślisz”, które w błyskotliwy sposób komentują polską współczesność.

Rodzina, praca, instytucje państwowe, podstawowe potrzeby, jak jedzenie i rozrywka – wszystko w naszym kraju ociera się o absurd. W tej nierównej wojnie z codziennością nie mamy szans na wygranie choćby bitwy. Dlaczego? Bo: wszystko „jest inaczej niż myślisz”. 

Andrzej Mleczko urodził się w 1949 r. w Tarnobrzegu. Studiował na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 r. zadebiutował na łamach tygodnika „Student”. Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim rysunkiem satyrycznym, ale także plakatem, scenografią, grafiką oraz rysunkiem reklamowym. Jest autorem ponad dwudziestu tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu pismach i magazynach. Dotychczas zbiory jego prac ukazały się w 46 książkach i albumach. Twórczość artysty była prezentowana na 125 wystawach indywidualnych w kraju i 30 za granicą. W 1982 r. utworzył swoją Galerię Autorską w Krakowie przy ulicy Św. Jana 14. Galeria miała być tylko krótkotrwałym eksperymentem, ale w związku z dużym zainteresowaniem funkcjonuje do dzisiaj.

Wystawa czynna do 18 grudnia, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Cena biletów wstępu: normalny – 7zł, ulgowy – 4 zł. W piątki wstęp bezpłatny.


Charytatywny kiermasz

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni (ul. Kielecka 7) zaprasza w dwa najbliższe weekendy (10-11 i 17-18 grudnia), w godz. 10.00-15.00, na charytatywny kiermasz ozdób świątecznych.

Podczas kiermaszu będzie można zakupić świąteczne ozdoby, ręcznie malowane bombki, nietuzinkowe kartki, drobne prezenty i upominki.

Inicjatorem akcji jest Sylwia Chruścińska, studentka WSAiB w Gdyni i pełnomocnik Fundacji Zdrowia „ESCO”. Dochód ze sprzedanych ozdób przeznaczony zostanie na działalność fundacji, która zajmuje się wsparciem osób niepełnosprawnych – zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Stoisko kiermaszowe znajdować się będzie na I piętrze przy audytorium.
Giełda Kolekcjonerska

W niedzielę (11 grudnia), w godz. 10.00-14.00, w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się ostatnia w tym roku Giełda Kolekcjonerska. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów różnych przedmiotów – monet, pocztówek, pucharów i wielu innych.

W Gdyni działa spore środowisko kolekcjonerów wszelkiej maści. Zbiory niektórych są bardziej okazalsze niż te muzealne. Pasjonaci założyli Gdyński Klub Kolekcjonerów, a giełda jest jego owocem.

Giełdy przeznaczone są dla wszystkich – wytrawnych kolekcjonerów, początkujących zbieraczy oraz miłośników staroci i przedmiotów z duszą.

Wstęp wolny.


Palcem po mapie - spotkanie dla dzieci

Ośrodek Badań Latynoamerykańskich zaprasza w niedzielę (11 grudnia) o godz. 12.30 do Caffe Anioł w Gdyni (ul. Kilińskiego 6) na ostatnie w tym roku spotkanie „Palcem po mapie”. 

Goście odwiedzą Kubę i dowiedzą się m.in. co można pić w upalny dzień, jeśli nie mamy soku ani gazowanego napoju, zobaczą egzotyczne miejsce do odrabiania lekcji i posłuchają historii o tym, skąd się wzięła na ziemi palma kokosowa. Na koniec Ośrodek Badań Latynoamerykańskich zaprosi wszystkie zebrane rodziny do gry w Domino.

Ośrodek Badań Latynoamerykańskich zaprasza rodziców z dziećmi w wieku 6-9 lat.
Wstęp bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: obl@obl.com.pl .

Daj dziecku szansę zainteresować się światem!


Recital Café Piosenka Żydowska

Centrum Kultury w Gdyni oraz Scena Studencka zapraszają w niedzielę (11 grudnia) o godz. 18.00 i 20.30 na „Recital Café Piosenka Żydowska” – do siedziby Centrum przy ul. Łowickiej 51.

W repertuarze śpiewanym w języku oryginalnym i polskim usłyszymy m.in. „Hava nagila”, „Miasteczko Bełz” czy „Bei mir”.

Wystąpią: Anna Duk - absolwentka Studium Wokalno - Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, laureatka Festiwalu „Face to face” w Poznaniu; Karolina Żuk - absolwentka Studium Wokalno - Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, wokalistka zespołu „Rzepczyno”; Dawid Wojtkiewicz - absolwent prawa, obecnie student Studium Wokalno - Aktorskiego im. D. Baduszkowej, laureat „Szansy na sukces” (repertuar Michała Bajora), Wojciech Ziółkowski - ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku. Akompaniament: Małgorzata Grőn - skrzypce; Piotr Zapadka - pianino; Leszek Muchowiecki - akordeon; Marcin Malinowski - klarnet.
Prowadzący: Krzysztof Dąbrowski.
Bilety: normalny - 20 zł i ulgowy - 10 zł do nabycia w Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51), Cafe Księgarnia Vademecum (ul. Świętojańska 5). Rezerwacja: tel. 58 664 73 77.

źródło:Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz