Moja Gdynia

Moja Gdynia

piątek, 9 grudnia 2011

Pomorska policja informuje

WEJHEROWO – SZKOLENIE PRZEWODNIKÓW PSÓW SŁUŻBOWYCHWczoraj w lesie w pobliżu jeziora Stoborowego (k. Wejherowa i Piaśnicy) policjanci razem ze swoimi psami służbowymi doskonalili umiejętności. Szkolenie obejmowało posłuszeństwo ogólne,obezwładnienie pozoranta, zatrzymanie, legitymowanie, kontrolę oraz konwojowanie.Przewodnicy psów służbowych z Wejherowa oraz ich koledzy z Kartuz, Gdańska, Sopotu, Gdyni, Słupska, Lęborka i Pucka wraz z czworonogami ćwiczyli przy jeziorze Stoborowym. W zajęciach w ramach cyklu szkoleniowego brały udział psy wytresowane do roli patrolowo – tropiącej. Ćwiczenia przeprowadzone zostały z udziałem zawodowego pozoranta- instruktora.Upozorowany atak na policjanta pozwolił ocenić reakcję psa, gdy ktoś zaatakuje jego przewodnika.Celem ćwiczeń jest połączenie elementów doskonalenia zawodowego z oddziaływaniem prewencyjnym, jak również praktycznym czuwaniem nad bezpieczeństwem. Ponadto dodatkowym celem tych ćwiczeń jest doskonalenie sprawności użytkowej psów oraz praca nad ich kondycją fizyczną, zwłaszcza podczas zabezpieczeń imprez masowych m.in. meczy piłkarskich.Takie i podobne zajęcia z udziałem funkcjonariuszy-przewodników psów służbowych i ich podopiecznych są realizowane cyklicznie.

STAROGARD GDAŃSKI - ZATRZYMANO ZŁODZIEI DREWNAPolicjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali w nocy z 7 na 8 grudnia 3 mężczyzn, którzy kradli w lesie drzewo.Przestępcy wpadli na gorącym uczynku gdy ładowali swój łup na samochód. Niebawem zatrzymane osoby usłyszą zarzuty.  Za kradzież drzewa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.Przewodnicy psów służbowych ze Starogardu Gdańskiego podczas nocnego patrolu zatrzymali 3 mężczyzn, którzy kradli drewno. Do zdarzenia doszło kilka minut po północy na drodze leśnej prowadzącej z miejscowości Klonówka do Lipinek Szlacheckich.Patrolujący ten rejon funkcjonariusze zauważyli ślady pozostawione przez wjeżdżający do lasu samochód. Mundurowi postanowili sprawdzić dokąd one prowadzą. Po przejechaniu około pół kilometra policjanci zauważyli 3 mężczyzn, którzy ładowali drzewo do zaparkowanego volkswagena.Interweniujący w tej sprawie funkcjonariusze zatrzymali 22 i27–letniego mieszkańca gminy Starogard Gd. oraz 26-letniego mieszkańca powiatu tczewskiego. Wstępna wartość skradzionego drzewa oszacowana został na kwotę co najmniej 500 zł.Zatrzymane osoby niebawem usłyszą zarzuty dotyczące kradzieży drzewa z lasu. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat więzienia. Poza tym sąd może orzec na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.Gdynia - Zakupy przez internetUWAGA NA INTERNETOWYCH OSZUSTÓW

Kilka oszustw internetowych dziennie. To bilans przestępstw w związku z okresem przedświątecznym. Chcąc zaoszczędzić na czasie, aby nie stać w kolejkach, już teraz zamawiamy prezenty świąteczne dla najbliższych. Internetowi oszuści tylko na to czekają licząc na łatwy zysk. Policjanci radzą co zrobić, by dokonanie takiego zakupu było możliwie bezpieczne.

Do komisariatów w Gdyni praktycznie codziennie zgłaszają się osoby, które zostały oszukane przez internetowych przestępców. Teraz, kiedy przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia, niejednokrotnie z wygody czy też z oszczędności czasu, wybieramy zakupy przez internet. Zabawki dla najmłodszych, kosmetyki dla najbliższych to tylko dwa przykłady z ostatniego dnia, za które zapłacili mieszkańcy Gdyni nie otrzymując ich w zamian.

Gdyńscy policjanci apelują do osób robiących zakupy poprzez Internet o ostrożność. Oto kilka zasad, jak bezpiecznie kupować w sieci:


Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli ktoś nas oszuka,pozwoli to policji szybko go ująć.


Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.


Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.


Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, ana początku adresu - literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.


Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym.Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.


Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.


Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.


Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".


Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu np. puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.Człuchów –Mikołaje spełnili marzenia dzieciWczoraj w Czarnem odbyło się spotkanie ze Świętym Mikołajem. Listy z marzeniami dzieci organizatorzy przekazali mikołajom z wielkim sercem. Po raz kolejny policjant i pracownica domu kultury zorganizowali tego typu imprezę. Od ludzi dobrej woli zebrali 14 tys.zł.Wczoraj o godzinie 16.00 w Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnychw Czarnem odbyło się spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem. Inicjatoramiimprezy przygotowanej dla wychowanków z domu dziecka byli policjant zPosterunku Policji w Rzeczenicy oraz pracownica Czarneńskiego Centrum Kultury.Dzieciaki napisały listy z marzeniami do Świętego Mikołaja.Wszystkie listy organizatorzy imprezy przekazali mikołajom, którzy spełnilimarzenia dzieci. Wczoraj podczas uroczystego spotkania z Mikołajem dzieciakiotrzymały wymarzone prezenty. Święty Mikołaj rozdał dzieciom paczki zesłodyczami.Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Czarne upiekływspaniałe ciasta.

Podczas mikołajkowego święta uczniowie Zespołu SzkółPonadgimnazjalnych w Czarnem sprzedawali słodkie wypieki. Pieniądze zebranepodczas sprzedaży słodkości przekazane będą dla Domu Dziecka w Czarnem.Po raz kolejny policjant i pracownica domu kulturyzorganizowali tego typu imprezę. Podobnie jak w ubiegłych latach wprzygotowania związane z imprezą włączyli się burmistrz Czarnego, radni orazprzedsiębiorcy i mieszkańcy z terenu miasta i gminy Czarne. W tym roku do akcjiprzyłączyli się również przedsiębiorcy i mieszkańcy gminy Rzeczenica wraz zWójtem i Radą Gminy, a także uczniowie rzeczenickich szkół.Zainteresowanie ludzi dobrej woli było tak duże, że organizatorzymogli przygotować również mikołajkowe dary dla Domu Dziecka w Czarnem.

Sprzęt AGD i RTV oraz środki czystości organizatorzyprzekazali Pani Dyrektor domu dziecka i wychowawcom. W tym roku udało się zebrać na organizację imprezy 14 tys. zł. Pod hasłem „Dzieci dzieciom”, dziecięce imłodzieżowe zespoły artystyczne przygotowały koncert. Ponad 100 młodychartystów wytańczyło i wyśpiewało świąteczną atmosferę. Wspaniała zabawa udzieliła się wszystkim uczestnikom. Mikołaj miał również niespodziankę dla młodych artystów. Każdy z nich otrzymał paczkę ze słodyczami. Gdańsk –zniszczone dwa auta, jako finał nocy przed komputeremDo policyjnego aresztu trafił 35-letni mieszkaniec Gdańska. Mężczyzna został zatrzymany chwilę po tym, jak uszkodził dwa samochody. Sprawca tłumaczył swoje zachowanie tym,  że po całej nocy spędzonej przed komputerem zdenerwował się , wybiegł z domu i dla odreagowania złości postanowił zniszczyć auta.

Wczoraj rano dyżurny komisariatu w Nowym Porcie otrzymałzgłoszenie, z którego wynikało, że ktoś niszczy samochód zaparkowany przy ul.Uczniowskiej.Funkcjonariusze natychmiast pojawili się we wskazanym miejscu i zobaczylimężczyznę, który stał przed volkswagenem golfem koloru srebrnego, a w rękutrzymał rozbitą butelkę po winie. Auto to miało pękniętą szybę boczną i wgniecioną karoserię. Mundurowi zatrzymali 35-letniego wandala i przewieźli na komisariat.W międzyczasie z policjantami skontaktował się 50-letni właściciel forda focusa. Mężczyzna zawiadomił, że przednia szyba w jego aucie jest pęknięta. Funkcjonariusze szybko ustalili, że sprawcą tego aktu wandalizmu jest również zatrzymany przez nich 35-latek.W komisariacie gdańszczanin usłyszał zarzuty uszkodzenia dwóch samochodów.35-latek tłumaczył się mundurowym, że przez cała noc siedział przed komputerem. Nad ranem zdenerwował się , wybiegł z domu i wsiadł do swojego auta,  aby pojeździć i odreagować tą złość. W okolicach ul. Zielony Trójkąt sprawca zatrzymał samochód, wybiegł z niego i po tym jak między blokami zobaczył forda koloru srebrnego, zaczął uderzać pięściami w jego przednią szybę. Kiedy ta tylko pękła, nie chcąc się rozbić , 35 latek w spotęgowanym ataku złości ponownie ruszył swoim samochodem na przejażdżkę.  Po chwili na ul.

Uczniowskiej zobaczył volkswagena również koloru srebrnego i postanowił go zniszczyć. W tym celu poniósł z ziemi butelkę po winie i zaczął uderzać nią w boczne drzwi samochodu. Właściciele obu uszkodzonych aut,wycenili poniesione straty na łączną kwotę 900 zł.

Za uszkodzenie mienia grozi mu kara pozbawienia wolności do5 lat.Kwidzyn –groźne potrącenie na pasachW ciężkim stanie trafił wczoraj do szpitala54-letni mężczyzna, który został potrącony na przejściu dla pieszych w okolicach skrzyżowania ulic Jagiełły z Malborską w Kwidzynie.      Kierujący toyotą avensis był trzeźwy. Policjanci wyjaśniają szczegóły wypadku i apelują oraz wagę na drodze.Wczoraj około godz. 17.00 w okolicach skrzyżowania ulic Jagiełły z Malborską w Kwidzynie doszło do groźnego wypadku drogowego. 59-letni kierujący toyotą avensis na przejściu dla pieszych potrącił 54-letniego kwidzynianina. Mężczyzna z obrażeniami ciała i głowy w stanie ciężkim trafił do szpitala.Jak ustalili funkcjonariusze, mieszkaniec powiatu tczewskiego kierujący  toyotą był trzeźwy. Od pieszego pobrano krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie.Policjanci ustalają dokładne okoliczności tego wypadku iapelują o rozwagę na drodze.To już kolejne potrącenie w ostatnim czasie do jakiego doszło w powiecie kwidzyńskim. Pamiętajmy, że okres jesienno-zimowy przynosić nam będzie zmienną aurę obfitującą w opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, przez co pogarszać się będą warunki na drodze.

Dlatego funkcjonariusze apelują do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. W szczególności w okolicach przejść dla pieszych radzimy w każdym przypadku stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do pieszych, jak i innych kierujących. Rozważne poruszanie się pieszych w okolicach dróg i ulic na pewno zapobiegnie takim i podobnym wypadkom drogowym.

Gdańsk –17-letni włamywacze UkradLI alkohol i papierosY wartE 7 tys.złKryminalni  z Przymorza ustalili i zatrzymali sprawców włamania do sklepu spożywczego. Dwaj 17-latkowie wygięli w tym sklepie roletę, potem wybili szybę, a następnie po wejściu do środka ukradli alkohol i papierosy warte ponad 7 tys. zł.Kryminalni z Przymorza ustalili, że dwaj 17-letni gdańszczanie włamali się do jednego ze sklepów spożywczych. Wczoraj rano obaj sprawcy wpadli w ręce mundurowych. Praca funkcjonariuszy wykazała, że kilkanaście dni wcześniej zatrzymani  odgięli roletę  w sklepie i wybili szybę wystawową. Po wejściu do środka młodzi włamywacze ukradli z obiektu alkohol  i papierosy warte ponad 7 tys. zł, a potem podzielili się tym łupem.Po zatrzymaniu obaj nastolatkowie usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. Jeden z nich był już notowany za włamanie. Drugi ze sprawców miesiąc wcześniej był zatrzymywany przez policjantów, kiedy w stanienie trzeźwości  i bez wymaganych uprawnień kierował samochodem.Za kradzież z włamaniem  grozi do 10 lat pozbawieniawolności.

MALBORK - TRAGICZNY WYPADEK – ZGINĘŁY TRZY OSOBYTrzy osoby zginęły w wypadku drogowym do którego doszło w poniedziałek tuż po godz. 20-tej na drodze krajowej nr 22niedaleko miejscowości Gnojewo. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczności tej tragedii.Do wypadku doszło wczoraj około godz. 20.15 na drodze krajowej nr 22 niedaleko miejscowości Gnojewo. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 52-letni kierowca mercedesa jadąc w kierunku Tczewa z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówką kierowaną przez21-latka.W wyniku zderzenia samochody zjechały na pobocze. Trzy osoby jadące mercedesem zginęły na miejscu. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności i przyczyny tego tragicznego w skutkach wypadku.

źródło: Rzecznik KWP w Gdańsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz