Moja Gdynia

Moja Gdynia

środa, 5 grudnia 2012

Jak zmieniał się gdyński port – wystawa cennych map, planów i szkiców


Wydłużające się nabrzeża, gęstniejąca zabudowa magazynów, firm i instytucji - tak na przestrzeni lat zmieniał się gdyński port, który w tym roku obchodzi 90-lecie istnienia. Wystawę kartograficzną obrazującą jego początki i rozwój będzie można obejrzeć w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1). Wernisaż odbędzie się w sobotę (8 grudnia) o godz. 17.00.

Po raz pierwszy udostępnione zostaną mapy, plany, szkice i projekty zgromadzone w Dziale Dokumentacji Historii Miasta i Portu Muzeum Miasta Gdyni. To cenne pamiątki z przeszłości.

Wśród eksponatów są rysunki i projekty Tadeusza Wendy przekazane do muzeum przez jego syna Jerzego Wendę w lipcu 1991 r. To zbiór obiektów kartograficznych autorstwa budowniczego gdyńskiego portu bądź opracowanych pod jego okiem z cennymi adnotacjami. Oprócz planów ogólnych obrazujących przemiany zachodzące w porcie do końca lat 80. XX w. są również projekty mostów, wiaduktów, poszczególnych budynków portowych, np. Chłodni Portowej, Magazynów Bawełny.

Częścią wystawy „Port gdyński w zbiorach kartograficznych Muzeum Miasta Gdyni" będzie kącik edukacyjny. Na dużej planszy przedstawiającej zarys portu z 1938 r. dzieci i dorośli będą mogli ustawiać klocki w formie najbardziej rozpoznawalnych portowych budynków, np.: Dworca Morskiego, Kapitanatu Portu, Urzędu Morskiego, Łuszczarni Ryżu, Olejarni Union, Magazynu nr 1. Najmłodsi rozwiną talenty projektantów przy stołach z szablonami portu.

Wystawa prezentowana będzie do 24 lutego 2013 r., od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Cena biletu: 7 zł - normalny, 4 zł - ulgowy. W piątki wstęp do muzeum jest wolny.

Źródło: Zespół Prasowy, UM Gdynia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz