Moja Gdynia

Moja Gdynia

wtorek, 16 lipca 2013

Cuauhtemoc - meksykański żaglowiec przypłynie do Gdyni


Po dziesięciu latach Gdynię ponownie odwiedzi meksykański żaglowiec Cuauhtemoc. Trzymasztowy bark w sierpniu obierze kurs na nasze miasto. Cuauhtemoc zacumuje przy nabrzeżu Pomorskim, w miejscu, które zwyczajowo zajmuje Dar Młodzieży. Spędzi w Gdyni aż 5 dni - od 17 do 22 sierpnia 2013 roku. Żaglowiec na pewno będzie można zwiedzać, jednak dokładne szczegóły wizyty są jeszcze w trakcie ustalania.

Cuauhtemoc to nie największy, ale z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata. Całkowita długość jednostki to 90,5 m,  a jej liczna - składająca się z 260 osób - załoga znana jest z efektownych parad na rejach podczas wchodzenia i wychodzenia z portu. 

Wybudowany w 1982 r. w stoczni Celaya w hiszpańskim Bilbao, od początku służy jako jednostka szkolna meksykańskiej Marynarki Wojennej. Nazwa okrętu w języku Indian zamieszkujących obszar Meksyku oznacza „spadającego orła", a nawiązuje do imienia ostatniego władcy Azteków. To właśnie jego podobiznę przedstawia galion na dziobie jednostki.

To druga w historii wizyta Cuauhtemoca w Gdyni. W 2003 roku był jedną z gwiazd zlotu żaglowców The Cutty Sark Tall Ships' Races. Nie tyle sama jednostka, której portem macierzystym jest Acapulco, co entuzjastyczna i otwarta meksykańska załoga zrobiła wówczas w Gdyni furorę. 
 
źrodło: Rzecznik UM Gdynia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz