Moja Gdynia

Moja Gdynia

środa, 19 października 2011

Małgorzata Sokołowska przypomni absurdalny świat urzędowych rozporządzeń w latach 1945-1956.


Wszyscy stajemy do Czynu Październikowego! Z okazji dawno nieobchodzonej rocznicy rewolucji październikowej Gdynia Book Club w klubie Tea-tralna w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (23 października) na rewolucyjny i zarazem rewelacyjny wieczór. Małgorzata Sokołowska, przy czynnym udziale Joanny Grajter, przypomni absurdalny świat urzędowych rozporządzeń w latach 1945-1956. Początek – godz. 16.30.W programie: literatura faktu, liryka sprawozdań partyjnych, poezja śledcza. Uwaga! Za dowcipy od trzech do dziewięciu lat! Małgorzata Sokołowska, gdynianka, dziennikarka, autorka wielu publikacji o Gdyni, inicjatorka powstania „Encyklopedii Gdyni”, przypomni często pomijaną, straszno-śmieszną historię Gdyni lat 1945-1956, gdy we wtorki, środy, czwartki i piątki nie wolno było sprzedawać ciastek. Z kolei za sprzedaż 30 dag słoniny w dni bezmięsne, czyli poniedziałki, można było otrzymać kilka miesięcy obozu pracy.


Historia miasta w tym okresie została opisana w książce Małgorzaty Sokołowskiej „Dni bezciastkowe. Gdynia w latach 1945-1956”. To opowieść o życiu miasta i ludzi widziana oczami dość szczególnych sprawozdawców: szefa Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Milicji Obywatelskiej, Polskiej Partii Robotniczej a od 1949 PZPR oraz Miejskiej Rady Narodowej.Pokazuje narastający terror, dramatycznie złe zaopatrzenie rynku (problem braku ziemniaków, który pojawił się natychmiast wraz z nowym ustrojem), pracę przedsiębiorstw bacznie obserwowanych przez UB oraz ludzi sadzanych do więzienia za opowiadanie dowcipów. To z jednej strony. A z drugiej: poziom intelektualny nowych „władców”, ponieważ zachowana została oryginalna ortografia wraz ze stylem oraz interpunkcją.
Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami (zarówno ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, jak Archiwum Państwowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej i zbiorów prywatnych), a także tytułami z ówczesnego „Dziennika Bałtyckiego”.
Książkę będzie można zakupić podczas spotkania, na które wstęp jest wolny!
Book Club to zjawisko znane i bardzo popularne w Europie, Kanadzie i USA. To świetne połączenie najnowszych trendów w literaturze z popularyzacją czytelnictwa, którego wciąż brakuje. W niedzielne popołudnia w Tea-tralnej pojawiać się będzie jak najbardziej żywa literatura! W programie spotkań dyskusje z autorami nie tylko dotyczące konkretnej książki, ale również problemu występującego w literaturze, omawianego przez grupę specjalistów i znawców, oczywiście z czynnym udziałem publiczności.

źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz