Moja Gdynia

Moja Gdynia

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Karlskrona - od 20 lat siostrzane miasto GdyniW środę (7 grudnia) Gdynia świętować będzie już ponad 20-letnią współpracę z Karlskroną, która od 9 listopada 1990 r. jest naszym miastem siostrzanym. Gościem specjalnym obchodów będzie prezydent Karlskrony Camilla Brunsberg.

O godz. 14.00 święto rozpocznie uroczystość nadania rondu u zbiegu ul. Chrzanowskiego i Polskiej imienia „Karlskrona”. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Miastu zależało na bliskości portu, który był przyczynkiem do nawiązania współpracy.

O godz. 17.00 w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Karlskrona – miasto siostrzane Gdyni”. Towarzyszyć mu będzie prelekcja poświęcona Karlskronie i południowej Szwecji, którą poprowadzi Maciej Zborowski, przedstawiciel działu przewodnickiego Stena Line. Zaplanowano także konkurs, w którym nagrodą jest dwuosobowy rejs do Karlskrony, ufundowany przez Stena Line.

Szwedzkie pieśni związane ze Świętem Łucji wykona młodzież z koła szwedzkiego z II LO w Gdyni. Dzień Św. Łucji z Syrakuz – Święto Światła przypada na 13 grudnia i w Szwecji tradycyjnie świętuje się go pochodem ubranych na biało dziewcząt, które na głowach mają wianki z płonącymi świecami. Pieśni związane z tym świętem śpiewa się przez całą pierwszą połowę grudnia.

Wystawę będzie można oglądać do połowy stycznia.

Gdynia i Karlskrona współpracują w zakresie ochrony środowiska, komunikacji, zagadnień przemysłowych, edukacji, kultury, sportu i turystyki. W szwedzkim mieście znajduje się plac o nazwie „Gdynia”, który stanowi symbol wieloletniej kooperacji. O jej efektach można przeczytać na stronie internetowej:

A jak wyglądał początek współpracy? Zaczęła się m.in. od… kopiarki. Poniżej wspomnienie Magdaleny Pramfelt.

Nazwanie ronda w Gdyni nazwą miasta siostrzanego to okazja do wspomnień. Był rok 1990, w Polsce zbliżały się wybory samorządowe. Korzystając z istniejących już relacji z gminą Karlskrona kontrkandydaci Franciszki Cegielskiej zamierzali wykorzystać je przy okazji wyborów. O tym, że oficjalna delegacja z Gdyni miała odwiedzić Karlskronę, dowiedzieliśmy się w Sztokholmie podczas spotkania Szwedzko-Polskiego Towarzystwa Ochrody Środowiska. Rychło wybrałam się ze Sztokholmu do Karlskrony by opowiedzieć, że oprócz rządzącej Gdynią opcji o władzę zamierzał zawalczyć Komitet Obywatelski pod kierownictwem Franciszki Cegielskiej. W Karlskronie panowało przekonanie, że po parlamentarych wyborach 4 czerwca 1989 roku sytuacja polityczna w Polsce zmieniła się diametralnie i nie zastanawiano się nad kandydatami w wyborach samorządowych. Podobnie było też i w innych szwedzkich środowiskach. Nasza praca polegała m.in. na uświadamianiu szwedzkim samorządowcom zmian, które w Polsce zachodziły i jakie znaczenie dla polskiej demokracji miały Komitety Obywatelskie.

Po rozmowie Karlskrona nie miała żadnych obiekcji by przenieść swe sympatie na Komitet Obywatelski w Gdyni. Nie miało to być może od razu konkretnego wymiaru, ale natychmiast odebrało atuty kontrkandydatom.

Materialny zaś wymiar pojawił się za sprawą młodzieżówki szwedzkiej socjaldemokracji ze Sztokholmu, którą udało się namówić na przysłanie kopiarki. – Ta maszyna ledwo już przed wyborami dyszała i w dzień po nich przestała działać, ale to dzięki niej wygraliśmy – żartowała dziękując darczyńcom Franciszka Cegielska, już jako nowa Pani Prezydent.

Magdalena Pramfelt – wówczas dziennikarka Szwedzkiego Radia, członek Zarządu Szwedzko-Polskiego Towarzystwa Ochrody Środowiska, w którym prowadziła projekt współpracy miast w Szwecji i Polsce. Dziś wiceprzewodnicząca Swedish Business Club, związana z Polsko-Szwedzka Izbą Gospodarczą w Gdańsku. Z urodzenia gdynianka.
źródło:
Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz