Moja Gdynia

Moja Gdynia

piątek, 2 grudnia 2011

Najświeższe informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

Tradycyjnie przedstawiamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. 


Aktywny piątek

Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza wszystkich, bez względu na wiek i kondycję, na aktywne piątki przy pomniku „Rybki” na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Pierwsze spotkanie odbędzie się dzisiaj (2 grudnia). Początek – godz. 19.00.

W programie:
- trening siłowy – Piotr Kot (zajęcia ogólnorozwojowe z elementami siłowymi);
- trening fitness – Kamila Trybek (zajęcia ogólnorozwojowe z elementami tańca);
- trening stretching – Seweryn Sroka (relaksujące rozciąganie zmniejszające napięcie mięśniowe).

Wstęp wolny.

Zajęcia w ramach projektu „Aktywny piątek” to alternatywa dla piątków imprezowych – kosztownych i często… niezdrowych. Odbywać się będą co dwa tygodnie. Ćwiczenia poprowadzą instruktorzy z różnych dziedzin sportu: kulturystyki, fitness, sztuk walki, stretchingu. Treningi, poprawiające kondycję fizyczną, uzupełnią ciekawostki dotyczące właściwego odżywiania i zdrowego trybu życia.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.gosirgdynia.pl .


Kajak Jamboree

Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w sobotę (3 grudnia) na Festiwal Kajak Jamboree – Video & Photo Show, przegląd filmów o tematyce kajakowej. Gościem specjalnym będzie Aleksander Doba, który jako pierwszy Polak pokonał w tym roku samotnie kajakiem Atlantyk. Początek – godz. 16.00.

W programie :

- filmy pozakonkursowe - „The Last Descent”, „Facing East”, „Frontier”;
- gość specjalny Aleksander Doba opowiada o swojej wyprawie kajakiem przez Atlantyk;
- prezentacja wspominkowa oraz film o Celinie Mróz i Jarku Frąckiewiczu – kajakarzach, którzy zginęli tragicznie w Peru;
- pokaz filmów konkursowych i wystawa zdjęć;
- wystawa kajaków składanych.

Wstęp: 20 zł.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.klubfilmowy.pl .


Film od kuchni

Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” oraz Centrum Kultury w Gdyni zapraszają w sobotę (3 grudnia) na trzecią edycję „Filmu od Kuchni”. Tym razem w siedzibie klubu (ul. Zawiszy Czarnego 1) organizatorzy przybliżą uczestnikom świat komputerowych animacji. Początek – godz. 18.00.

Podczas imprezy Piotr Suchodolski (Platige Image) opowie o znanych i mniej znanych miejscach, w których można się spotkać z animacją. Goście będą mogli wziąć udział w warsztatach animacji komputerowej.

Wstęp wolny.

Platige Image jest wytwórnią m.in. takich tytułów, jak: „Kinematograf” oraz „Animowana historia Polski” Tomka Bagińskiego (która zostanie zaprezentowana w „Riwierze”), „Miasto ruin” (zrealizowana dla Muzeum Powstania Warszawskiego pierwsza w świecie cyfrowa rekonstrukcja miasta zniszczonego podczas II wojny światowej wykonana w technice 3D), „Pats of Hate” Damiana Neonowa oraz wiele wideoklipów, a także animacji i innych efektów specjalnych na potrzeby kina i spektakli teatralnych.

„Film od Kuchni” to impreza skierowana do młodzieży ponadgimnazjalnej i dorosłych. Ma charakter warsztatowy i łączy elementy edukacyjne z pokazem filmów. Podczas spotkań gościom przybliżane są poszczególne dziedziny związane z produkcją filmową.


Teatr zajechał

W najbliższy weekend w Gdyni odbędą się trzy spektakle w ramach projektu „Teatr Zajechał”.  Przedstawienia przygotowała Sopocka Scena Off de BICZ.

„Teatr Zajechał” to projekt Ewy Ignaczak oraz Idy Bocian – prezentacja spektakli w miejscach nieteatralnych, oswojenie nowych przestrzeni i twórcze wyzwanie zarówno dla artystów, jak i widzów. Teatr zawita m.in. do filii miejskiej biblioteki i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Program na weekend:

3 grudnia (sobota)
Klub Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – Babie Doły
-
godz. 13.00 – „Śpiąca Królewna” wg Braci Grimm – spektakl dla dzieci;
- godz. 18.00 – „Orlando” wg Virginii Woolf – spektakl dla dorosłych;

4 grudnia (niedziela)
Ochotnicza Straż Pożarna – Wiczlino
-
godz. 16.00 – „Orlando” wg Virginii Woolf – spektakl dla dorosłych.


Charytatywny kiermasz

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni (ul. Kielecka 7) zaprasza w trzy najbliższe weekendy (3-4, 10-11 i 17-18 grudnia), w godz. 10.00-15.00, na charytatywny kiermasz ozdób świątecznych.

Podczas kiermaszu będzie można zakupić świąteczne ozdoby, ręcznie malowane bombki, nietuzinkowe kartki, drobne prezenty i upominki.

Inicjatorem akcji jest Sylwia Chruścińska, studentka WSAiB w Gdyni i pełnomocnik Fundacji Zdrowia „ESCO”. Dochód ze sprzedanych ozdób przeznaczony zostanie na działalność fundacji, która zajmuje się wsparciem osób niepełnosprawnych – zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Stoisko kiermaszowe znajdować się będzie na I piętrze przy audytorium.
Koncert z klasyką i znanymi przebojami

W niedzielę (4 grudnia) w sali widowiskowej Domu Rzemiosła w Gdyni (ul. 10 Lutego 33) wystąpi zespół Kassak Brass Ensemble, w którego repertuarze znajdują się zarówno utwory klasyczne, jak i znane przeboje muzyki popularnej. Początek koncertu o godz. 16.00.

Zespół wystąpi w składzie: Janusz Szadowiak, Adam Stachowiak, Robert Barwiński (trębacze), Mirosław Merchel, Marek Kocik (waltorniści), Andrzej Chodziński, Sylwester Śliwa, Jacek Bałka (puzoniści), Zenon Gileta (tubista), Dariusz Gutomski (basista), Arkadiusz Skotnicki (perkusista), Tadeusz Kassak (pianista, puzonista, kompozytor, aranżer).

W programie koncertu: Fryderyk Chopin – Preludium e-moll op. 28 nr 4, Marc Antoine Charpentier – Preludium z „Te Deum” oraz przeboje z repertuaru zespołów: Skaldowie, Czerwone Gitary, ABBA, The Beatles.

Prowadzenie koncertu: Krzysztof Dąbrowski.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Cafe Księgarnia Vademecum przy ul. Świętojańskiej 5 oraz na godzinę przed koncertem.


Gdynia Book Club czyta „Popiół i diament Andrzeja Wajdy”

Książka Krzysztofa Kornackiego „Popiół i diament Andrzeja Wajdy” będzie tematem dyskusji uczestników najbliższego spotkania Gdynia Book Club, które odbędzie się w niedzielę (4 grudnia) w Tea-tralnej (Teatr Miejski, ul. Bema 26). W programie także pokaz filmu dokumentalnego związanego z powstawaniem legendarnego obrazu. Początek – godz. 16.30.

Autor książki rekonstruuje proces powstawania filmu, ukazuje ewolucję jego wątków, opisuje rolę, jaką odegrał „Popiół i diament” w polskiej kulturze, przytacza rozmaite jego interpretacje i reakcje, jakie wzbudził w różnych środowiskach. Dzięki tej książce czytelnicy zajrzą także za kulisy produkcji filmowej, poznają tajniki pracy Andrzeja Wajdy i sporo anegdot dotyczących filmu i jego twórców. Książka Krzysztofa Kornackiego „Popiół i diament Andrzeja Wajdy” to podróż po dziele, którego znajomość od pół wieku stanowi klucz do zrozumienia polskiej sztuki filmowej.

Krzysztof Kornacki dotarł do wielu twórców „Popiołu i diamentu”, niepublikowanych dokumentów dotyczących realizacji, prywatnych brulionów reżysera, jego rysunków i listów. Ponadto przewertował dziesiątki recenzji, wywiadów i relacji z planu. Dzięki rozmowom z takimi twórcami, jak: Andrzej Wajda, Jerzy Wójcik czy Wiesław Zdort oraz zebranym dokumentom udało się zrekonstruować proces powstawania filmu oraz ukazać ewolucję wątków filmu prowadzącą od powieści Jerzego Andrzejewskiego poprzez scenariusz i scenopis aż do gotowego dzieła.

Książka, obok systematycznej analizy filmu, zawiera sporo anegdot i ciekawostek. Czytelnik dowie się z niej między innymi, kto wcześniej myślał o adaptacji powieści Andrzejewskiego, kto był konkurentem Zbigniewa Cybulskiego do roli Maćka, jakie zakończenie filmu przewidywał scenariusz oraz które sceny napisał przypadek. Ci zaś, którzy interesują się warsztatem filmowym, dowiedzą się na przykład, jakie usterki popełnił reżyser w trakcie realizacji.

Krzysztof Kornacki – urodzony w roku 1970 w Gdańsku, historyk kina polskiego, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Na spotkanie wstęp wolny.

Book Club to zjawisko znane i bardzo popularne w Europie, Kanadzie i USA. To świetne połączenie najnowszych trendów w literaturze z popularyzacją czytelnictwa, którego wciąż brakuje. W niedzielne popołudnia w Tea-tralnej pojawiać się będzie jak najbardziej żywa literatura! W programie spotkań dyskusje z autorami nie tylko dotyczące konkretnej książki, ale również problemu występującego w literaturze, omawianego przez grupę specjalistów i znawców, oczywiście z czynnym udziałem publiczności.

Można również dołączyć do społeczności mieszkańców lubiących dobrą i żywą literaturę na facebookowym fanpage'u i dyskutować o książkach codziennie:


Tajemnice podziemnej Gdyni

Contrast Cafe i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zapraszają na nowy cykl spotkań „Tajemnice podziemnej Gdyni” – prezentację niezwykłych odkryć trójmiejskich klubów zajmujących się eksploracją gdyńskich schronów i nie tylko. Pierwsze spotkanie pt. „Schrony w stoczni, porcie i pod Oksywiem” odbędzie się w niedzielę (4 grudnia) w Contrast Cafe przy Bulwarze Nadmorskim. Początek – godz. 18.00.

Podczas niedzielnego spotkania prezentowane będą zdjęcia i filmy ze schronów przeciwlotniczych, podziemnych sztolni, przeciwatomowego stanowiska kierowania z lat 70. oraz wież przeciwlotniczych z czasów II wojny światowej w Porcie Wojennym.

Gośćmi będą: Andrzej Ditrich – architekt, członek Sekcji Eksploracyjno-Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, Pomorskiego Stowarzyszenia Ochrony Fortyfikacji REDUTA i  Stowarzyszenia FORTISO, Michał Szafrańskiprezes Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej, pracownik ds. obrony cywilnej w PKP S.A., współautor projektu ustawy o ochronie ludności, Jarosław Kłodziński – Radny Miasta Gdyni, członek Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej. Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek – historyk, dziennikarz.

Wstęp wolny.

Podczas spotkań prezentowane będą relacje eksploratorów oraz zdjęcia ciekawych i nieznanych gdyńskich obiektów.

Organizatorzy: Contrast Cafe, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej.


Koncert dla gdyńskiego hospicjum dziecięcego

Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni zaprasza w niedzielę (4 grudnia) do kościoła św. Józefa (Gdynia Leszczynki, ul. Ramułta 13) na koncert gospel z udziałem chóru Grace Gospel Choir. Początek – godz. 18.45.

Wstęp wolny. Zebrane podczas koncertu datki w całości zostaną przekazane na konto budowy stacjonarnego hospicjum dla dzieci w Gdyni.

źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz