Moja Gdynia

Moja Gdynia

piątek, 2 grudnia 2011

Pomorska policja informuje


GDAŃSK – 2 TYS. PORCJI NARKOTYKÓW NIE TRAFI NA RYNEK

Dzięki pracy policjantów zwalczających przestępczość narkotykową na rynek nie trafi 2 tysiące porcji dilerskich różnego rodzaju narkotyków. Funkcjonariusze zabezpieczyli te środki odurzające w mieszkaniu 26-letniego gdańszczanina. Sprawca miał zamiar sprzedać te narkotyki m.in. uczestnikom zabaw andrzejkowych. Dziś sąd zadecyduje czy właściciel tych nielegalnych substancji najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

W przeddzień Andrzejek policjanci zwalczający przestępczość narkotykową weszli do mieszkania 26-letniego gdańszczanina.
Funkcjonariusze mieli informację, że mężczyzna ten może posiadać narkotyki i zajmuje się ich sprzedażą. Policjanci wraz z psem przeszkolonym do wykrywania narkotyków przeszukali pomieszczenia jego domu. Pies wskazał, że środki odurzające schowane są w jednej z szaf. W jej środku policjanci znaleźli metalową kasetkę, a w niej  2 tysiące porcji dilerskich marihuany i amfetaminy.

Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze, środki te były przeznaczone do sprzedaży między innymi uczestnikom zabaw andrzejkowych. Właściciel tych nielegalnych substancji został zatrzymany, natomiast zabezpieczone środki przekazano biegłemu do badań. 26-latek był już wcześniej karany za pobicie i posiadanie narkotyków.

Wczoraj zatrzymanego przesłuchał prokurator, a dziś sąd zadecyduje czy mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi  w areszcie.

Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi do 8 lat pozbawienia wolności.Gdańsk –  udaremnili nielegalne wydobycie bursztynu

Policjanci ze Stogów zatrzymali 49-latka i jego o rok młodszego kompana, którzy włamali się do wodociągu, a następnie chcieli wykorzystać wodę z niego płynąca do wydobycia bursztynu. 

We wtorek w nocy przy ul. Nowotnej policjanci ze Stogów podjęli interwencję wobec dwóch mężczyzn, którzy przygotowywali się do wydobycia bursztynu. 49-letni gdańszczanin i jego o rok młodszy kompan zdemontowali chodnik, wykopali w ziemi dół,  a następnie włamali się do wodociągu. Mężczyźni mieli zamiar wykorzystać wodę w nim płynącą, do płukania ziemi i wydobycia bursztynu. Dzięki szybkiej reakcji policjantów, ten nielegalny proceder został im udaremniony. Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt, który posłużył sprawcom do popełnienia przestępstwa– m.in. dwie łopaty, wąż i zawór strażacki.

Obaj sprawcy trafili do policyjnego aresztu. 49-latek był już wcześniej karany  rozbój i posiadanie narkotyków, natomiast jego kompan był notowany  za kradzież. Wczoraj mężczyźni usłyszeli zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem.

Za to przestępstwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności.LĘBORK - ŁEBA - NOWY KOMENDANT

link do filmiku YouTube - http://youtu.be/UjzsJiLq5GQ

W czwartek w bibliotece miejskiej w Łebie nastąpiło przekazanie Komisariatu Policji w Łebie pod władanie nowego Komendanta – nadkom. Marka Kwaśniaka. W uroczystości udział wzięli policjanci komisariatu oraz władze miasta Łeby.

W czwartek o godz. 10 w budynku Biblioteki Miejskiej w Łebie odbyło się oficjalne przekazanie Komisariatu Policji w Łebie pod władanie nowego Komendanta. Od 1 grudnia b.r. szefem Policji w Łebie jest nadkom. Marek Kwaśniak. Nowy Komendant ma 50 lat i jest policjantem od 1991 roku. Swoją przygodę z Policją rozpoczął od służby patrolowej poprzez wydział dochodzeniowo-śledczy a od 2006 roku do wczoraj obejmował stanowisko kierownicze w lęborskiej komendzie jako Kierownik Zespołu do Spraw Walki z Przestępczością Gospodarczą. Nowy Komendant posiada wykształcenie wyższe, a szlify oficerskie zdobył w roku 1998 kończąc Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.

Kandydatura nadkom. Marka Kwaśniaka została wyłoniona w wyniku konkursu ogłoszonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku. Komendant Powiatowy Policji w Lęborku – mł.insp. Jacek Partyka wierzy, że nowy szef Policji w Łebie bez większego problemu poradzi sobie z nowym wyzwaniem jakim jest kierowanie Komisariatem Policji w Łebie oraz specyfiką służby w nadmorskiej jednostce.
LĘBORK - POLICJANCI Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW

Policjanci z Lęborka odwiedzili przedszkolaków z Nowej Wsi Lęborskiej. W trakcie spotkania policjanci opowiadali dzieciom m.in. o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Spotkanie odbyło się w ramach Rządowego Programu „Razem Bezpieczniej”.

Lęborscy policjanci zostali zaproszeni do przedszkola w Nowej Wsi Lęborskiej na spotkanie z najmłodszymi, którego celem było zapoznanie z praca policji oraz przybliżenie dzieciom zasad bezpiecznego zachowania. W trakcie spotkania policjantka i policjant opowiadali najmłodszym o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze jak również o zadach bezpieczeństwa w domu. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania policjanta, czynnie uczestniczyły w konkursach wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znajomości numerów alarmowych. Dużym zaskoczeniem dla prowadzącego była bardzo dobra znajomość zachowania najmłodszych w przypadku potrzeby wezwania policji czy służb ratunkowych. Dzieci wiedziały, że należy się przedstawić i powiedzieć co się stało. Najmłodsi wiedzieli również jak i gdzie należy przechodzić przez jezdnię. Po części teoretycznej dzieci mogły zapoznać się z przedmiotami używanymi przez mundurowych takimi jak tarcza do zatrzymywania, kamizelka odblaskowa, czapka policyjna czy kajdanki. Możliwość pobawienia się właśnie tymi przedmiotami sprawiła najmłodszym największą radość.

Na koniec policjanci otrzymali od gospodarzy spotkania własnoręcznie wykonane rysunki prowadzących zajęcia funkcjonariuszy, które dzieci wykonały w trakcie spotkania obserwując mundurowych.
Wizyta u przedszkolaków odbyła się w ramach Rządowego Programu „Razem Bezpieczniej” i była kolejnym tego typu spotkaniem mającym na celu naukę najmłodszych bezpiecznego zachowania na drodze i w domu oraz przybliżenie pracy policjantów.


KOSCIERZYNA – NIETRZEŹWY 16-LATEK ZA KIEROWNICĄ

Pierwszego grudnia po godzinie 22-giej policjanci zatrzymali w Dziemianach po pościgu kierowcę vw polo którym po zatrzymaniu okazał się pijany 16-latek kierujący nie posiadał żadnych uprawnień do kierowania samochodem.

O godzinie 22.15 w Dziemianach  policjanci z posterunku zauważyli zbliżający się z naprzeciwka samochód vw polo ,którego kierowca na widok radiowozu gwałtownie zawrócił i zaczął uciekać. Policjanci po dwóch kilometrach pościgu zatrzymali kierowcę vw polo i stwierdzili, że uciekającym kierowcą jest 16-letni mieszkaniec powiatu nie posiadający uprawnień do kierowania samochodem i do tego mający w organizmie 0.92 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali samochód, a nieletniego przekazano rodzicom. Sprawą zajmie się Sąd dla Nieletnich.


STAROGARD GDAŃSKI - TRAGICZNY WYPADEK NA BERLINCE

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego do jakiego doszło wczoraj popołudniu na drodze krajowej nr 22. W wyniku potrącenia przez samochód osobowy śmierć poniósł 73-letni mężczyzna.

Wczoraj po południu dyżurny ze Starogardu Gdańskiego otrzymał zgłoszenie o potrąceniu pieszego. Do wypadku doszło kilka minut po godzinie 17.00 na ulicy Zblewskiej. Skierowani w ten rejon policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia i ustalili świadków wypadku.

Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że do wypadku doszło, gdy 73-letni pieszy próbował przedostać się na przeciwną stronę drogi.  Mężczyzna wpadł pod jadącego w kierunku Chojnic osobowego dodge’a. Badanie alkomatem wykazało, że 31-letni kierowca tego pojazdu był trzeźwy. Ciężko ranny pieszy trafił do szpitala. Obrażenia jakich doznał potrącony mężczyzna okazały się śmiertelne. Obecnie starogardzcy funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tego tragicznego w skutkach wypadku.

Policjanci przypominają że jesienią i zimą wcześnie zapada zmrok, a warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Jest to okres szczególnie niebezpieczny dla pieszych i kierujących jednośladami. Stają się oni słabo widoczni, a tym samym prawdopodobieństwo potrącenia ich przez pojazd znacząco wzrasta.
Zarówno kierujący jak i piesi muszą czym prędzej dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności. Błędy kierowców, ale też niewłaściwe zachowanie pieszych to główna przyczyna wypadków drogowych.  Piesi powinni przestrzegać kilku elementarnych zasad:
  • chodzić właściwą stroną drogi, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd,
  • korzystać z pobocza, jeżeli nie ma chodnika, ale w taki sposób aby nie powodować zagrożenia i zmuszać innych uczestników ruchu do gwałtownych manewrów,
  • przechodzić w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, zachować szczególną ostrożność podczas przekraczania jezdni,
  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza,

Nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo tyczy się kierowców, którzy powinni zachować maksimum ostrożności, tj.: zwalniać i zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia w miejscu dozwolonym nie wyprzedzać na przejściach dla pieszych, gdzie może łatwo dojść do potrącenia nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej przede wszystkim wykazać się zmysłem rozwagi i jazdy z dozwolona prędkością.


STAROGARD GD. - NIETRZEŹWY KIEROWCA FORDA UDERZYŁ W SKLEP
  
Policjanci z Kalisk zatrzymali nietrzeźwego kierowcę forda, który zjechał z drogi i rozbił auto na schodach prowadzących do sklepu. Mieszkaniec gminy Zblewo miał w swoim organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Ranny mężczyzna trafił do szpitala. Niebawem 21-latek usłyszy zarzuty dotyczące kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 2 lat więzienia.

Wczoraj kilka minut przed północą policjanci z Kalisk udali się do miejscowości Białachowo, gdzie osobowy ford zjechał z drogi i uderzył w schody prowadzące do sklepu. Interweniujący w tej sprawie policjanci ustalili, że kierowca rozbitego pojazdu spożywał wcześniej alkohol. Badanie trzeźwości wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo po sprawdzeniu w policyjnych kartotekach okazało się, że 21-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ranny mężczyzna trafił do szpitala.
Obecnie śledczy wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Niebawem kierowca forda usłyszy zarzuty dotyczące kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto  mężczyzna ukarany zostanie za jazdę bez wymaganych uprawnień. Grozi za to mandat karny w wysokości 500 zł.

WEJHEROWO – WYSZEDŁ Z WIĘZIENIA, CHWILĘ PÓŹNIEJ WŁAMAŁ SIĘ DO SKLEPU
Policjanci zatrzymali sprawcę dwóch włamań do sklepu na terenie gminy Łęczyce. Jak się okazało, był nim 22-letni mieszkaniec tej samej gminy, który w połowie października wyszedł z więzienia. Za popełnione przestępstwo może szybko wrócić do aresztu, gdyż grozi za nie kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
Wczoraj (1.12.2011) policjanci z Posterunku Policji w Łęczycach wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego wejherowskiej komendy ustalili, że 22-latek, który dopiero co opuścił areszt śledczy włamał się dwukrotnie do sklepu na terenie gminy Łęczyce. Do pierwszego włamania doszło pomiędzy 14 a 16 października 2011 roku, natomiast do drugiego włamania doszło w nocy z 28 na 29 października.
Jak ustalili funkcjonariusze podczas pierwszej kradzieży z włamaniem sprawca ukradł dwie jednostki centralne komputera, monitor oraz alkohol i płyty DVD i CD. Podczas drugiej kradzieży ukradł drukarkę laserową oraz zestaw naczyń
Mundurowi odzyskali część kradzionych rzeczy.
Sprawca został przesłuchany i usłyszał zarzuty. Za popełnione przestępstwa kradzieży z włamaniem może szybko wrócić do aresztu śledczego, gdyż grozi za nie kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.


SOPOT- NA ZAKAZIE PO PALIWO

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który ukradł paliwo na jednej z sopockich stacji benzynowych. Zatankował swojego passata do pełna i odjechał nie płacąc. Oprócz poniesienia odpowiedzialności karnej za kradzież, 43- letni mieszkaniec powiatu gdańskiego odpowie również za kierowanie samochodem wbrew zakazowi, który orzekł wobec niego sąd.

Policjanci od 23 listopada b r. zajmowali się sprawą kradzieży 60 litrów paliwa na szkodę jednej z sopockich stacji paliw. Sprawca o godzinie 13 podjechał passatem pod dystrybutor, zatankował „ do pełna” i odjechał nie płacąc za paliwo.

Oficer dyżurny, który tego dnia przyjął  zgłoszenie od pracownika stacji paliw, od razu zaczął analizować zapisy monitoringu, jak również wszystkie zdarzenia dotyczące kradzieży paliwa jakie miały miejsce w ostatnim czasie w Sopocie i w  pobliskich miejscowościach. Po przeanalizowaniu wszystkich zdarzeń i porównaniu zdjęć z monitoringu policjant wiedział już dokładnie, kto jest sprawcą kradzieży.

W minioną środę funkcjonariusze zapukali do mieszkania 43- letniego mieszkańca powiatu gdańskiego. Jak ustalili policjanci, wobec zatrzymanego mężczyzny prowadzone są inne sprawy, które również dotyczą kradzieży paliwa.

Wczoraj zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut dotyczący kradzieży paliwa. Policjanci ustalili również, że kierował samochodem wbrew orzeczonemu przez sąd zakazowi. 43- latka zakaz ten obowiązuje do 2016 roku za to, że kierował samochodem po pijanemu.

Teraz nawet najbliższe 5 lat może spędzić w więzieniu.LĘBORK - PRZYSZLI OCHRONIARZE Z WIZYTĄ W KOMENDZIE

link do filmiku YouTube - http://youtu.be/fGKJOWrYkyE

Lęborską komendę odwiedzili przyszli pracownicy ochrony ze szkoły „EKSPERT”. Goście zapoznali się ze specyfiką pracy policji oraz sprzętem jakim dysponują policjanci. Spotkanie było formą zajęć, które przeprowadził ich wykładowca – policjant z pionu dochodzeniowo-śledczego.

Lęborską policję odwiedzili słuchacze policealnej szkoły „EKSPERT” z Lęborka, uczący się na kierunku technik ochrony osób i mienia. Wizyta odbyła się w ramach zajęć. Przyszli pracownicy ochrony zapoznani zostali m.in. z pomieszczeniami dla osób zatrzymanych, środkami przymusu bezpośredniego jakimi dysponuje policja, procedurami postępowania z zatrzymanymi oraz pracą technika kryminalistyki i sposobem prowadzenia korespondencji radiowej. Podczas spotkania wszelkich potrzebnych informacji i odpowiedzi na liczne pytania udzielał organizator spotkania kom. Piotr Frączek. Goście z uwagą wysłuchali również prowadzonego w trakcie wizyty na komendzie wykładu z zakresu podstaw prawa karnego i podstawowych zasad funkcjonowania służb mundurowych oraz możliwości prawnych ujęcia osób przez pracowników ochrony.

Przyjęcie tego typy gości było pierwszy raz zorganizowane w lęborskiej komendzie ale spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy szkoły „EKSPERT” i pozostawiło zapewne w ich pamięci ciekawe doświadczenie, które będą mogli wykorzystać w przyszłym zawodzie.


MALBORK - RZUCIŁ PUSTAKIEM W MERCEDESA

Policjanci zatrzymali 41-letniego mieszkańca powiatu malborskiego, który rzucił pustakiem w zaparkowany na posesji samochód. Mężczyzna był pijany. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Wczoraj około godz. 22.15 policjanci zatrzymali 41-letniego wandala, który zniszczył samochód swojego  44-letniego brata. Interweniujący funkcjonariusze ustalili, że miedzy mężczyznami doszło do sprzeczki.
Zdenerwowany 41-latek wybiegł z mieszkania i rzucił pustakiem w zaparkowanego mercedesa. Po zatrzymaniu okazało się, że mężczyzna jest pijany. Badanie alkomatem wykazało u niego 2, 32 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna jeszcze dzisiaj usłyszy zarzuty uszkodzenia mienia. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
źródło: Rzecznik KWP w Gdańsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz