Moja Gdynia

Moja Gdynia

piątek, 30 marca 2012

Gdynia na weekend

Przedstawiamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.


Sztuka na falach, czyli o urodzie wnętrz polskich transatlantyków

Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na wykład Huberta Bilewicza pt. „Sztuka na falach. Artystyczny wystrój i wyposażenie polskich transatlantyków w międzywojniu”. Spotkanie z cyklu „Archi PRELEKCJE w Gdyni” odbędzie się w piątek (30 marca) w Bohemian Club (Centrum „Gemini”, ul. Waszyngtona 21). Początek – godz. 18.00.

W połowie lat 30. XX wieku polskie transatlantyki M/S „Piłsudski” i M/S „Batory” stały się szczególnymi instrumentami propagandy II Rzeczypospolitej. Ich wnętrza miały być międzynarodową wizytówką polskiej sztuki. Do wystroju i wyposażenia statków zaproszono najlepszych ówczesnych artystów i architektów różnych orientacji artystycznych. W efekcie powstały wyjątkowe wizualnie zespoły wnętrz, w których międzynarodowa formuła art déco przeplatała się z stylistyką o zabarwieniu narodowym oraz elementami awangardowymi.

Dzięki dawnym fotografiom goście wykładu przeniosą się do wnętrz transatlantyków, przyjrzą się dziełom sztuki i poznają bliżej ich twórców.

Wstęp wolny.


Tea-tralna nocą

Klub Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w piątek (30 marca) o godz. 22.00 na „Tea-tralną nocą, czyli klubowo na scenie teatru”.

DJ-e oraz muzycy tworzący przeróżne odmiany klubowych dźwięków udowodnią, że muzyka rozrywkowa to prawdziwa sztuka. Dawne kawiarniane tradycje podane zostaną w nowoczesnym klubowym stylu.

Atrakcją wieczoru będzie 30-minutowy występ zespołu bębniarzy pod kierunkiem Ksawerego Kuligowskiego. Goście usłyszą i zobaczą połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej, brazylijskiego funku z domieszką improwizacji, a także tradycyjnego śpiewu i unikalnej, żywiołowej choreografii.

Wstęp wolny.

 

Akcja Dekoracja – kaszubskie inspiracje


W sobotę (31 marca), w godz. 10.00-15.00, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98) odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Akcja Dekoracja – kaszubskie inspiracje”.

Spotkanie jest częścią cyklu, w ramach którego będzie można nie tylko poznać walory kultury kaszubskiej, ale także spróbować swych sił w warsztatach artystycznych.

Podczas pierwszych zajęć będzie można odkryć tajemnice haftu kaszubskiego i stworzyć biżuterię nawiązującą do kolorystyki i motywów kaszubskich.

W zajęciach mogą wziąć udział wszyscy w wieku od 13 do 100 lat.
Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie się na adres e-mail: kreatywna.edukacja@gmail.com  oraz otrzymanie maila zwrotnego z informacją o przyjęciu zgłoszenia.

Liczba miejsc ograniczona.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Kreatywnej Edukacji.


Czas kobiet

Centrum „Gemini” w Gdyni (ul. Waszyngtona 21) organizuje w sobotę (31 marca), w godz. 12.00-19.00, imprezę z cyklu „Czas kobiet”. Zaprasza panie szukające wiosennych inspiracji, zainteresowane nowościami w modzie, kosmetyce, sposobie życia oraz odżywianiu.

W programie m.in.:

- godz. 13.00-17.00 – pokazy tańców: latino afro funk, jazz, salsa, hula; Paulina Turska, wicemistrzyni świata w salsie, nauczy podstawowych kroków tego tańca, a także samby; ponadto pokaz masażu hawajskiego, spotkanie z psychologiem, nowe trendy w kosmetyce i fryzjerstwie, prelekcja o zdrowym odżywianiu i warsztaty „Wartość kobiety”;

- godz. 17.00-17.30 – pokazy mody: „Kobiety ok” – dzianinowo-filcowe stylizacje Oli Romanowskiej i Katarzyny Rajczyk-Bauć, „Jedwab i len” – Ola Bibrowicz-Sikorska;

- godz. 18.00-19.00 – zumba – światowy hit taneczny;

- przez cały dzień: pokaz sukien ślubnych, wystawa obrazów „Kobieta w sztuce”, mandale Małgorzaty Paszkowskiej, stoiska z oryginalną biżuterią, ręcznie szytą odzieżą, torbami i dodatkami, warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych „Narysuj prawo” oraz prezentacja gry komputerowej „Przez dzikie internetowe lasy”.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.geminicentrum.pl .

 

Wielkanocny kiermasz


Caffe Anioł w Gdyni (ul. Kilińskiego 6) zaprasza w sobotę (31 marca) w godz. 12.00-14.00 na wielkanocny kiermasz rękodzieła.

Będzie można kupić ręcznie wykonane dekoracje wielkanocne, kartki świąteczne, biżuterię, torebki i inne niezwykłe przedmioty (biżuterię z filcu, oryginalne broszki z guzikami, kolczyki, naszyjniki, bransoletki we wszystkich kolorach tęczy).
Kiermasz to doskonała okazja do wiosennego i wielkanocnego udekorowania mieszkań.

Wstęp wolny.


Śmietanka polskich cheerleaderek w Gdyni

W sobotę (31 marca) w hali Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Olimpijska 5/9) odbędą się Otwarte Mistrzostwa Gdyni Cheerleaders i X Gdyński Festiwal Zespołów Cheerleaders. Organizatorzy zapraszają kibiców w godz. 14.00-18.30.

Do mistrzostw zgłosiło się ponad 200 zawodniczek z Trójmiasta, Krakowa, Słupska, Elbląga, Olsztyna. Zespoły zaprezentują się w dwóch dywizjach: pom dance – taneczny show oraz cheer dance – pokaz z elementami akrobatycznymi, w trzech kategoriach wiekowych: junior młodszy, junior i senior.

Wystąpią m.in. grupy „eSka” i „eLka” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni, które znakomicie zaprezentowały się podczas XV Mistrzostw Polski Cheerleaders w Jezierzycach (24-25 marca). Zespoły startowały w dywizji pom dance. Grupa „eSka”, którą trenuje Julia Barańska, obroniła tytuł mistrzowski w kategorii junior młodszy (do 13 lat). Zespół „eLka” pod kierunkiem Kamili Hamerskiej wywalczył srebrny medal w kategorii junior (14-16 lat).

Program turnieju:
- godz. 14.00-15.30 – eliminacje;
- godz. 15.45-16.00 – oficjalne otwarcie festiwalu;
- godz. 16.15 – 17.30 – finał;
- godz. 18.00-18.30 – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i zakończenie zawodów.

Wstęp na zawody jest wolny.

Organizatorem imprezy jest Szkoła Podstawowa nr 10 w Gdyni Chyloni, a  współorganizatorem Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji.


Trio w Concertino

W sobotę (31 marca) o godz. 17.00 rozpocznie się pierwszy w tym roku koncert w Sali Concertino przy ul. Popiela 24 w Gdyni Orłowie. Wystąpi trio w składzie: Natalia Egielman (flet), Daniel Egielman (gitara), Dariusz Egielman (klarnet).

Wstęp wolny – dobrowolne datki na rzecz chorych dzieci zbiera Fundacja „Słoneczko”.

Koncert muzyki sakralnej

W sobotę (31 marca) w górnym kościele oo. Franciszkanów w Gdyni (Wzgórze Św. Maksymiliana, ul. Ujejskiego 40) odbędzie się koncert muzyki sakralnej. Początek – godz. 19.00.

Goście usłyszą Mszę Kreolską Ariela Ramireza w opracowaniu Macieja Borowicza oraz autorskie kompozycje tego aranżera. Wraz z orkiestrą wystąpi Chór Non Serio Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego przygotowany przez Beatę Borowicz.
Partie solowe wykonają Maciej Borowicz oraz Leszek Wiczling. Całością dyrygować będzie Agnieszka Środowska.

Wstęp wolny.


Wszystko płynie… w Akwarium

Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego zaprasza w sobotę i niedzielę (31 marca – 1 kwietnia), w godz. 11.00-16.00, na weekend pt. „Wszystko płynie”.

W Akwarium Gdyńskim marzec jest miesiącem poświęconym Morzu Bałtyckiemu. Z kolei 1 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ptaków. Najbliższy weekend w gdyńskim „podwodnym ogrodzie zoologicznym” dotyczyć będzie zatem wody, ptaków Bałtyku, budzącej się do życia przyrody, a także mikroorganizmów Morza Bałtyckiego.

Program wydarzenia:
- „Wszystko płynie” – małe laboratorium chemiczne, w którym będzie można dokonać oznaczeń zasolenia, odczynu, twardości ogólnej w wodzie bałtyckiej, a także w wodzie przyniesionej przez uczestników wydarzenia (z domu, okolicy);
- „Mikroświat zbiorników wodnych” – stoisko mikroskopowe dotyczące mikroorganizmów żyjących m.in. w Morzu Bałtyckim wraz z prezentacją siatki planktonowej;
- tworzenie dekoracji wiosennych – pisanek, kwiatów, girland, a także prezentacja multimedialna, ilustrująca tradycje wiosenne z różnych stron Polski;
- „Wiosenny kącik plastyczny” – stoisko z kolorowankami dotyczącymi ptaków wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Ze wszystkich proponowanych atrakcji będzie można skorzystać po wykupieniu biletu wstępu na ekspozycję Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB: bilet normalny – 24 zł, ulgowy – 16 zł.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.akwarium.gdynia.pl .Rajd wystylizowanych wraków

Zdemolowane, ucharakteryzowane i upiększone auta wezmą udział w trzeciej edycji Wrak Race – rajdzie wystylizowanych samochodów, który odbędzie się w niedzielę (1 kwietnia) w Kolibki Adventure Park w Gdyni (ul. Bernadowska 1). Dla kibiców wstęp wolny. Start – godz. 10.00. 

Dzień wcześniej, w sobotę (31 marca), zawodnicy wystylizują pojazdy w specjalnym Wrak Garażu – boksie w Kolibki Adventure Park. Ich poczynania można podpatrywać w godz. 14.00-19.00.

W niedzielę śmiałkowie przemierzą wyboisty i kręty tor terenowy. W zawodach weźmie udział 30 aut, m.in. : „Szeryf”, „Pirat”, „Pinokio”, w sumie ok. 70 rajdowców. Zapraszamy do kibicowania.

Szczegóły na stronie internetowej: www.adventurepark.pl .


„Nowe szaty króla” w Tea-tralnej

Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (1 kwietnia) o godz. 10.00 na „Teatralny poranek dla dzieci” – Teatr KLAPA „Nowe szaty króla”.

„Nowe szaty króla” to adaptacja bajki J.CH. Andersena o tym samym tytule. Treść spektaklu oparta jest na komedii pomyłek. Jak zwykle Koperek i Kminek wprowadzają wiele zamieszania, które jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

Wstęp: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona.


Koncert w niedzielę palmową

W niedzielę palmową (1 kwietnia) o godz. 14.00 w kościele górnym pw. św. Antoniego z Padwy przy ulicy Ujejskiego 40 na Wzgórzu św. Maksymiliana w Gdyni wystąpi Chór Mieszany „Symfonia” pod dyrekcją Bogny Swiłło.
Goście usłyszą pieśni pasyjne i wielkopostne różnych kompozytorów.

Wstęp wolny.


Rugbiści grają, a odważni wygrywają

W niedzielę (1 kwietnia) na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni (ul. Kazimierza Górskiego 10) zagrają drużyny RC Arka Gdynia i RC Lechia Gdańsk. Mecz Ekstraligi Rugby dedykowany jest kampanii Fundacji „Gdyński Most Nadziei” – „Odważni wygrywają – profilaktyka raka jądra”. Derby Trójmiasta rozpoczną się o godz. 15.00.

 

Podczas meczu wolontariusze Fundacji „Gdyński Most Nadziei” rozdawać będą ulotki kampanii oraz słodkie upominki dla najmłodszych kibiców.

 

Rak jądra jest nowotworem, który najczęściej występuje u mężczyzn pomiędzy 16 a 35 rokiem życia. Kampania „Odważni wygrywają” ma charakter profilaktyczny. Jej celem jest edukacja, a także zachęcenie do dbania o zdrowie i regularnych badań. Organizatorzy, poprzez promocję kampanii wśród kibiców, chcą zwrócić uwagę młodych mężczyzn na problem raka.

Kampania finansowana jest z budżetu Miasta Gdyni. Więcej informacji na stronie internetowej: www.odwazni.com , a o Fundacji „Gdyński Most Nadziei” na: www.mostnadziei.pl .


Językożercy zapraszają na sesję fotograficzną

Językożercy, czyli uczniowie klasy II a (językowej) z XIV LO w Gdyni, walczą o finał ogólnopolskiego konkursu Orange FunKlasa związanego z Euro 2012. Awansują drużyny, które zrobią najwięcej zdjęć kibicom sportowym. Uczniowie zapraszają w niedzielę (1 kwietnia) o godz. 15.00 na akcję przy fontannie na Skwerze Kościuszki. Warunek konieczny – atrybuty kibica, czyli szaliki, czapki i flagi.

Wcześniej uczestnicy konkursu kręcili krótkie filmy związane z turniejem piłkarskim, na które głosowali internauci. Przepustkę do ćwierćfinału gdyńskiej ekipie dały: układ cheerleaderski, piłkarski lipdub oraz dowcipna relacja z meczu Hiszpania – Niemcy. Półfinał drużyna osiągnęła dzięki wierszowanemu manifestowi na temat fair play oraz poradnikowi kulinarnemu.

Teraz ekipa walczy o finał, a główną nagrodą w konkursie jest wyjazd całej klasy do Barcelony. Pozostali finaliści otrzymają bilety na mecze Euro 2012.

Więcej o Językożercach na blogu: http://jezykozercy.blogspot.com/ oraz Facebooku: https://www.facebook.com/jezykozercy .


Specjalna „Niedziela Melomana”

Podczas specjalnej edycji „Niedzieli Melomana”, która odbędzie się 1 kwietnia, wystąpi Grażyna Brodzińska. Koncert w sali Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. (ul. Rotterdamska 9) rozpocznie się o godz. 16.00.

 

Grażyna Brodzińska prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną. Potrafi jak nikt inny wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba zniewala należnym gatunkowi patosem.

Śpiewa repertuar operetkowy, operowy, musicalowy i piosenki ze światowego repertuaru. Współpracuje z czołowymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Dokonała licznych nagrań telewizyjnych i radiowych.

Dzięki gościnnym występom poza krajem Grażynę Brodzińską podziwiała publiczność Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Austrii, Anglii, Włoch, Belgii, Izraela, Holandii oraz Australii.

Podczas gdyńskiego koncertu solistce będą towarzyszyli muzycy młodego pokolenia, na fortepianie Adam Drzewiecki, na skrzypcach Kamil Skicki, uczestnik popularnego programu „Mam talent”.

Bilety w cenie 35 zł do nabycia w: Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51), Cafe Księgarnia Vademecum (ul. Świętojańska 5) oraz na godzinę przed koncertem. Rezerwacja telefoniczna: 58 664 73 77.

 

Skate the world

 

Stowarzyszenie Ekstremalna Gdynia oraz Skateistan.pl zapraszają w niedzielę (1 kwietnia) o godz. 20.00 do klubu Tea-tralna (Teatr Miejski, ul. Bema 26) na pokaz filmów przedstawiających rozwój skateboardingu w Azji i wyprawy do miejsc, w których często nikt jeszcze nie jeździł. W programie m.in. materiały z Indii, Birmy i Mongolii, a także film „To live and skate in Kabul”, dokumentujący pierwsze kroki afgańskich pasjonatów deskorolki.

Podczas pokazu będzie prowadzona zbiórka pieniędzy i sprzętu deskorolkowego na potrzeby polskiego oddziału Skateistan, fundacji wspierającej rozwój młodzieży i ich zainteresowań m.in. w Afganistanie, Ugandzie i Kambodży.


Wstęp wolny.Po piękne widoki na wieże!

Od niedzieli (1 kwietnia) czynne będą gdyńskie wieże widokowe: na szczycie góry Donas oraz w Kolibkach.

Góra Donas, najwyższa góra w Gdyni o wysokości 205,7 m n.p.m., położona jest w dzielnicy Dąbrowa. Można do niej dojść wchodząc do lasu przy ul. Wolności – szlakiem żółtym lub startując z pętli przy ul. Miętowej, przez las aż do góry Donas. Na szczycie góry jest wieża telekomunikacyjna, na której znajduje się platforma widokowa, powstała w ramach współpracy PTK Centertel Sp. z o.o. z Urzędem Miasta Gdyni. Wysokość wieży wynosi 70 m, natomiast taras widokowy znajduje się na wysokości 26,5 m.

Wieża w Kolibkach znajduje się przy ul. Spółdzielczej, pośród trójmiejskich zalesionych wzgórz. Jest to 50-metrowa wieża telekomunikacyjna firmy PTK Centertel sp. z o.o., na której – na wysokości 28 m – znajduje się taras widokowy. Rozciąga się z niego widok na Zatokę Gdańską, panoramę Gdyni, Sopotu i Gdańska. Wieża zlokalizowana jest w pobliżu historycznej granicy między Polską i Wolnym Miastem Gdańsk. Można do niej dojechać od ul. Wielkopolskiej, skręcając w ul. Spokojną i dalej polną drogą do ul. Spółdzielczej. Trasa jest oznakowana przez PTTK.

Tarasy widokowe czynne są dla odwiedzających od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00-18.00. Wejść można tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Na tarasach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 20 osób. Wstęp bezpłatny.


W Klubie Filmowym…

Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w najbliższy weekend (31 marca – 1 kwietnia) na pokazy dwóch filmów: „Dokąd teraz?” i „Skowyt”.


31 marca (sobota)
- godz. 16.00 – „Dokąd teraz?”
- godz. 18.00 – „Skowyt”
- godz. 20.00 – „Dokąd teraz?”

1 kwietnia (niedziela)
- godz. 16.00 – „Dokąd teraz?”
- godz. 18.00 – „Skowyt”
- godz. 20.00 – „Dokąd teraz?”

„Dokąd teraz?”

reżyseria: Nadine Labaki
występują: Claude Moussawbaa, Leyla Hakim, Nadine Labaki
szczegóły: komediodramat, Francja, Liban, 2011, 100 min.

Najnowszy obraz Nadine Labaki – reżyserki kobiecego przeboju „Karmel”. Nagrodzona przez publiczność festiwalową w Toronto, San Sebastian i Oslo ciepła oraz zabawna opowieść o tym, że na każdy męski konflikt można znaleźć kobiecy sposób. Takla, Yvonne i Amale żyją razem ze swoimi rodzinami w niewielkiej libańskiej wiosce. Kiedy w ich kraju wybucha wojna domowa, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Choć dzieli je religia i zwyczaje, mają wspólny cel – okiełznać męski testosteron, przynajmniej na lokalną skalę. Ukraińskie prostytutki, ciasto z haszyszem, boska ingerencja – kobieca wyobraźnia podsunie im zaskakujące rozwiązania...

W 2012 roku film był libańskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny. Wcześniej otrzymał natomiast Nagrodę Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes. Na ekrany polskich kin wchodzi 30 marca –  seanse w Klubie Filmowym to jedne z pokazów premierowych.

„Skowyt”

reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
występują: James Franco, Mary-Louise Parker, Jon Hamm
szczegóły: dramat, USA, 2010, 90 min.


James Franco („127 godzin”) w roli młodego Allena Ginsberga, poety i lidera pokolenia bitników. Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse oraz próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła – wiersza „Skowyt”. W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy „Skowytu”. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozpowszechniania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że dzieło jest wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy – przejawem ekspresji twórczej. W miarę przesłuchań kolejnych świadków postępowanie przybiera kolejno najróżniejsze formy – od groteskowej po prawdziwie poruszającą. Film duetu Epstein – Friedman to obraz artysty-renegata, przełamującego bariery, by znaleźć odkupienie i miłość, a także pobudzającą wyobraźnię „przejażdżką” po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

Cena biletu: 10 zł.

Strona internetowa Klubu Filmowego w Gdyni: www.klubfilmowy.pl .


źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz