Moja Gdynia

Moja Gdynia

środa, 2 maja 2012

Jutro otwarcie sezonu żeglarskiego i odsłonięcie pomnika gen. Zaruskiego w YKP Gdynia


Bandera w YKP Gdynia zostanie podniesiona już po raz 88. Sezon rozpoczyna się tu od lat w dniu Święta Konstytucji, a uroczystość przebiega zgodnie z tradycyjnym ceremoniałem, opracowanym przez gen. Zaruskiego (zamknięcie sezonu następuje w dniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada).
Generał Mariusz Zaruski

W programie:
- oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego 2012, podniesienie bandery YKP Gdynia;
- odsłonięcie pomnika gen. M. Zaruskiego;
- ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych pt. „Pod żaglami z gen. M. Zaruskim”;
- wręczenie nagród wyróżnionym uczniom;
- otwarcie wystawy pokonkursowej;
- spotkanie klubowe.

Generał Mariusz Zaruski (urodził się 31 stycznia 1867 r. w Dumanowie, zmarł 8 kwietnia 1941 r., zamęczony w więzieniu NKWD w Chersoniu na Ukrainie) – pionier polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego. Postać wszechstronna – fotografik malarz, poeta i prozaik. Marynarz, żeglarz i podróżnik. Konspirator, zesłaniec, legionista, ułan, wreszcie generał Wojska Polskiego i adiutant prezydenta RP. Taternik, grotołaz, ratownik, instruktor i popularyzator narciarstwa i turystyki górskiej. Współzałożyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w 1909 r. Instruktor harcerski ZHP i wychowawca młodzieży. Przez całe życie poświęcał się intensywnej działalności państwowej i społecznej. Był jednym z miłośników żeglarstwa, którzy w 1924 r. powołali Yacht – Klub Polski. Wybrano go na pierwszego komandora tej organizacji.

źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz